Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Kołdra syntetyczna, czy kołdra puchowa?

kołdra syntetyczna czy kołdra puchowa

Wprawdzie w dobie upalnych nocy, temat dzisiaj poruszany może niezbyt być na czasie, ale naszym zdaniem warto go poruszyć. Nasi Klienci bowiem często zadają nam pytanie, czy wybrać kołdrę puchową, czy kołdrę syntetyczną? Wszakże nie tak dawno spaliśmy głównie pod kołdrami z pierza, a przekonywano nas iż kołdry syntetyczne są bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Co więc mamy wybrać? Kołdra syntetyczna, czy kołdra puchowa? Jakie są ich wady i zalety. Na te pytania postaramy się dzisiaj Państwu odpowiedzieć. 

 

Kołdra syntetyczna, czy kołdra puchowa?

 

Aby odpowiedzieć na takie pytanie, należy przede wszystkim przedstawić zalety i wady poszczególnych rozwiązań. Nie ma bowiem tutaj rozwiązania idealnego, które by odpowiadało wszystkim. Na wybór mają tu także wpływ nasze osobiste preferencje, a czasami po prostu alergie. Dlatego wybór pomiędzy kołdrą syntetyczną, a kołdrą puchową czy kołdrą z pierza nie jest łatwy.

 

Kołdry syntetyczne – zalety i wady.

Wybierając kołdrę syntetyczną bardzo często kierujemy się przede wszystkim jej znacznie niższą ceną, niż w przypadku kołder puchowych. Jednak ich podstawowymi zaletami jest fakt, iż można je swobodnie prać w wysokich temperaturach i suszyć mechanicznie. Oczywiście, z jednej strony daje to możliwość skutecznej dezynfekcji kołdry, ale jednocześnie powoduje jej szybsze zużycie. Kołdry tego typu bywają także dużo cięższe od rozwiązań w kołdrach naturalnych. Co ważne, wkłady takich kołder nie ulegają łatwo odkształcaniu, są też bardziej bezpieczne dla alergików. Nie mniej, nie stanowi to dużej przewagi w stosunku do kołder puchowych.

W kołdrach syntetycznych mamy także do czynienia z wypełnieniami imitującymi działanie kołder naturalnych. Np. jeżeli wypełnienie to stanowią kulki silikonowe, kołdra taka przypomina swoją puszystością kołdrę puchową. Są także bardzo wytrzymałe i doskonale znoszą pranie. Jednak pamiętać należy, iż nie mają one tak doskonałych właściwości izolacji ciepła, jak naturalny puch gęsi. Natomiast stanowią idealny zamiennik, jeżeli ktoś z różnych powodów puchu gęsiego nie może stosować. Z kolei, stosowanie włókien poliestrowych w kołdrach, daje większą przewiewność, a tym samym mniejszą zdolność termoizolacji. Dlatego raczej powinno się je stosować w kołdrach letnich.

 

Kołdry naturalne – puchowe i z pierza.

W dzisiejszych czasach doceniamy coraz bardziej naturalne pochodzenie materiałów. I słusznie. Ludzkość przez wieki odkrywała wiele zalet takich rozwiązań. Czasami te rozwiązania nie były najlepszym pomysłem. Naturalne materiały bowiem uwielbiają tez różne insekty, owady i inne mikroorganizmy. Dlatego z czasem zostały wyparte przez rozwiązania sztuczne. Jednak musimy zwrócić uwagę, iż czasy się zmieniły, mamy postęp naukowy, technologiczny i nauczyliśmy się naprawdę wiele. Nauczyliśmy się m.in. bronić przed inwazją szkodliwych dla nas organizmów.

Oczywiście, kołdry naturalne bywają znacznie droższe od tanich rozwiązań syntetycznych. Jednak pamiętajcie, iż w rozwiązaniach naturalnych z pewnością nie znajdziemy żadnych szkodliwych substancji chemicznych. A dodatkowo, puch czy pierze gęsi to najlepszy izolator termiczny na świcie. Szczególnie polecany jest ten pochodzący z polskich hodowli. Dodatkowo, w tego typu rozwiązaniach używa się wysokiej klasy tkaniny produkowane z naturalnych materiałów jak bawełna, wełna, wiskoza czy jedwab. Dzięki temu kołdry naturalne szczycą się naprawdę wysoką przewiewnością, a tym samym idealnym mikroklimatem snu.

Wypełnienia kołder naturalnych.

Kołdry naturalne wypełniane są różnymi materiałami. Najczęściej spotkamy się z pierzem i puchem gęsim. Ale pojawiają się także wypełnienia z naturalnej wełny owczej.

Pierze gęsie.

kołdra notte amore

Pierze gęsie jest często stosowane w tańszych modelach kołder. Jest cięższe niż puch i mają niższe parametry izolacyjne od puchu. Pierze ma też tendencję do zbijania się, dlatego tutaj bardzo istotne jest, aby kołdra miała gęstą budowę kasetonową. To właśnie dlatego bowiem, kołdry naturalne czasami kojarzą się nam z babcinymi pierzynami, ciężkimi i niewygodnymi. Natomiast, jeżeli kołdry producent wykonuje kasetonowo, jak np. robi to firma AMZ i Notte, to kołdra będzie nam naprawdę dobrze służyć. Jedynym przeciwskazaniem dla kołder z pierza może być stosowanie jej dla alergików. Jednak, jeżeli kołdra oznakowana jest normą NOMITE, to spokojnie możemy ją stosować także i dla alergików.

Puch gęsi.

Najlepszym rozwiązaniem wśród kołder naturalnych, są niewątpliwie kołdry puchowe. Puch gęsi bowiem charakteryzuje się idealnymi parametrami izolacji cieplnej i są niezwykle lekkie. Są także przewiewne i zapewniają naprawdę optymalne warunki dla snu. Oczywiście tutaj także wskazana jest kasetonowa budowa kołdry, o czym dobrzy producenci doskonale wiedzą.

Często spotkacie się z twierdzeniem, jakoby kołdry z puchu i pierza to źródło gromadzenia się kurzu i roztoczy kurzu domowego. Może i kiedyś tak było. W dzisiejszych czasach jednak, szanujący się producenci dokonują szeregu zabiegów technologicznych, które skutecznie oczyszczają i dezynfekują wkład. Jednocześnie tkaniny są impregnowane naturalnymi substancjami, dzięki czemu skutecznie chronią wkład przed inwazją nawet drobinek kurzu. Po raz kolejny wskazujemy Państwu tutaj na oznakowanie normą NOMITE, która dopuszcza produkty na najbardziej wymagający rynek japoński. Norma ta jasno informuje nas, iż produkt jest w 100% bezpieczny dla osób z alergiami.

Wełna owcza.

Trochę trudno nam wypowiedzieć się tutaj jedynie na temat kołder z wypełnieniem z wełny. Oczywiście – sama wełna to doskonały izolator cieplny. Jednak, wełna może niezbyt sprawdzać się podczas letnich upałów, a także trudno opisać, czy można ją skutecznie zdezynfekować. Z pewnością jest też materiałem znacznie cięższym niż puch.

 

Co więc wybrać – kołdrę naturalną, czy kołdrę syntetyczną?

Nie ma tutaj idealnej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od naszych osobistych preferencji, zasobów finansowych czy nawet naszych problemów ze zdrowiem. Nie można dyskredytować kołder syntetycznych, ponieważ są to rozwiązania także dobre. Oczywiście, pod warunkiem, że pochodzą z pewnych źródeł, a materiały do ich produkcji spełniają przede wszystkim normę Oeko-Tex 100 Standard. Dobra kołdra syntetyczna może też być wykonana np. z bawełny. Wszystko to tutaj zależy jednak od ceny.

Nie można też powiedzieć, że szkoda wydawać pieniędzy na kołdry naturalne, bo kołdry syntetyczne są równie dobre. Oczywiście pod pewnymi względami tak jest, jednak kołdry naturalne mają też pewną przewagę nad rozwiązaniami syntetycznymi. Z pewnością są lżejsze, przyjemniejsze i zapewniają idealny mikroklimat snu. Bywa też, iż są znacznie mniej podatne na zużycie niż kołdry syntetyczne. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż rozwiązania naturalne to produkty ekologiczne. Do ich produkcji bowiem używamy tylko i wyłącznie materiały odnawialne.

Przeczytaj także:
Kołdra na lato

Kołdry puchowe – czy warto je kupować?

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL