Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Lordoza pogłębiona – jaki materac wybierać?

lordoza materace jakie

Kręgosłup człowieka, to “urządzenie” wyjątkowe. Jest podstawą naszego układu kostnego, odpowiada za zdolność poruszania się, chroni też rdzeń kręgowy przed uszkodzeniem. Wbrew obiegowym opiniom, jego naturalna poza, to wcale nie jest linia prosta. Nasz kręgosłup bowiem tworzą trzy naturalne krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Problem z wadą postawy pojawia się dopiero w momencie, kiedy te naturalne krzywizny ulegają znacznemu pogłębieniu. W swojej prawidłowej pozycji, krzywizny te pozwalają człowiekowi utrzymać prawidłową postawę i utrzymać równowagę. Jednak, kiedy odchylenia od normy są zbyt duże, nasze zdrowie znacznie się pogarsza, a my osobiście często skarżymy się na bóle kręgosłupa. Dzisiaj skupimy się na jednej z najczęściej występujących wad postawy, jaką jest lordoza pogłębiona. Oczywiście naszym głównym zadaniem dzisiaj, jest udzielenie Państwu odpowiedzi, jaki materac na lordozę, najlepiej jest kupić…

Lordoza pogłębiona – jaki materac wybierać?

Nim przejdziemy do porad praktycznych, jaki materac wybierać przy lordozie, musimy naświetlić Państwu co to jest w ogóle za problem.

Lordoza pogłębiona.

kręgosłup - lordoza

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl “Lordoza pogłębiona (inaczej plecy wklęsłe) to postawa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w dole pleców. Nieleczona lordoza może nie tylko się pogłębić i zaburzyć proporcje sylwetki, lecz także dać poważne powikłania, np. przewlekłe bóle pleców czy artretyzm”. Nie należy więc zdecydowanie bagatelizować jakichkolwiek objawów powstawania tej wady układu kostnego.

Najczęstsza przyczyna powstawania tej wady postawy, wynika z choroby cywilizacyjnej naszych czasów. Tak, dobrze Państwo myślicie. Brak ruchu, otyłość, nieprawidłowe zachowania przy dźwiganiu przedmiotów, jazda samochodem, nieergonomiczne biurko do pracy itp. Sami więc sobie pracujemy na swoje problemy. Oczywiście, lordozę może powodować także inna choroba, jak np. dystrofia mięśniowa, krzywica. Może to też być skutek przebytych urazów układu kostnego, bądź skutek innych wad postawy, jaką np. jest kifoza pogłębiona.

Profilaktyka i leczenie.

Istotnym jest też tutaj fakt, iż lordoza może prowadzić do jeszcze poważniejszych powikłań, m.in. artretyzmu czy przewlekłego bólu kręgosłupa. Warto więc pomyśleć przede wszystkim o stosownej profilaktyce.

W większości wypadków lordozy pogłębionej nie ma potrzeby leczenia specjalistycznego. Zazwyczaj dużą pomocą będzie tutaj ustalenie odpowiednich ćwiczeń przez fizjoterapeutę. Oczywiście, konieczna będzie także walka z nadwagą. W ostateczności może się okazać, iż będzie potrzebne użycie gorsetu korygującego.

Zapraszamy do obejrzenia dobrego, naszym skromnym zdaniem, filmu na you toube na temat lordozy lędźwiowej. Subskrypcja mile widziana. Źródło: kanał NieMaLekko Kornel Pęksa

Wybór materaca.

Wybór materaca na lordozę wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych. Nie może to bowiem być ani materac zbyt twardy, ani zbyt miękki. Twardy, nie podpiera prawidłowo dobrze naszego ciała w bardzo newralgicznych miejscach, natomiast miękki zbyt uwypukla już i tak zbyt dużą wadę w odcinku lędźwiowym.

Naszym skromnym zdaniem, w tym przypadku zdecydowanie należy się skłaniać ku rozwiązaniom średniotwardym. Niewątpliwie, najlepszym rozwiązaniem, będą tutaj materace termoelastyczne. Wynika to z ich właściwości fizyko-chemicznych, które przekładają się na doskonałą zdolność dopasowywania się do ciała człowieka. To właśnie dzięki temu, odcinek lędźwiowy otrzymuje prawidłowe podparcie ciała, pozwalające na odciążenie kręgosłupa. Polecamy szczególnie produkty firm Royal Coil, Mollyflex czy Relaks.

splendid comfort mollyflex

 

Zdajemy sobie sprawę z tego, iż nie każdemu odpowiada piana termoelastyczna. Dlatego zwracamy Państwu uwagę na materace piankowe, szczególnie te wykonane z pianek wysokoelastycznych lub lateksowych. Te nowoczesne materiały, charakteryzują się naprawdę bardzo dobrymi właściwościami ortopedycznymi, aczkolwiek nie maja aż tak dobrych zdolności dopasowania się. Są jednak takie rozwiązanie, jak np.  materac Active Zdrowie + z firmy Relaks.

Dobrą alternatywą dla pianek, są też wybrane modele materaców sprężynowych. Jednak pamiętać tutaj trzeba, iż muszą to być materace niezbyt twarde, a więc najlepiej bez mat kokosowych. Będą to więc modele najczęściej oparte na sprężynie multipocket, najlepiej połączonej z lateksem. Pamiętajcie jednak, że w tym przypadku naprawdę trzeba zwracać uwagę, jak nasze ciało układa się względem stref twardości.

Podsumowując nasze dzisiejsze porady, osobiście doradzamy nie wybierać samodzielnie materaca w przypadku lordozy. Zdecydowanie lepiej zapytać o fachowe doradztwo, pomoc niż potem żałować. Zapraszamy oczywiście do kontaktu z naszą firma, gdzie otrzymacie doradztwo przy zakupie odpowiedniego materaca przez wykwalifikowany zespół. Przy kontakcie telefonicznym, otrzymacie też pomoc dyplomowanego fizjoterapeuty.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL