Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Poduszka do spania – jak wybierać?

zdrowy sen

Większość ludzi podczas zakupu nowego materaca, zdecydowanie ignoruje zakup poduszki. Czy słusznie? Z pewnością nie. Poduszka bowiem, ma zdecydowanie poważny wpływ na komfort snu. Źle dobrana poduszka może zdecydowanie negatywnie wpłynąć na ocenę komfortu używanego materaca. Błąd w doborze może także doprowadzić do problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa, powodując bóle i sztywność w karku, a nawet prowadzić do bezdechu sennego. Odpowiednio dobrana poduszka powinna stabilnie podpierać głowę i szyję, tak aby doszło do rozluźnienia mięśni i udrożnienia układu oddechowego. Jak więc wybierać poduszkę? Przeczytacie o tym Państwo poniżej. 

Co wpierw wybrać – poduszkę, czy materac?

Aby dobrze wybrać poduszkę, należy wpierw zastanowić się nad wyborem materaca. Poduszka bowiem, powinna zdecydowanie pasować do materaca, a nie odwrotnie. Istnieje zasada, wedle której, twardość poduszki powinna być dobierana do twardości materaca. Zbyt miękka poduszka, dobrana do twardego materaca może niezbyt dostatecznie podpierać odcinek szyjny. Natomiast jeżeli poduszka będzie twarda, a materac będzie miękki, szyja wygnie się w sposób nienaturalny. Skutkować to będzie napięciem mięśni i wzajemnym, dużym naciskom poszczególnych dysków szyjnego odcinka kręgosłupa. Dyskomfort, jaki powstaje w tym momencie, eliminuje całe dobrodziejstwo dobrze dobranego materaca. Dlatego w naszych salonach, Sprzedawca zawsze podaje odpowiednią poduszkę podczas testowania materaca.

Czym powinna cechować się dobrze dobrana poduszka?

Wydaje się, iż można ogólnie określić takie najważniejsze cechy odpowiednio dobranej poduszki. Oczywiście, jest to uśrednienie, ponieważ na wybór poduszki ma też wpływ nasza budowa anatomiczna, masa ciała, płeć itp. Nie mniej, należy pamiętać, iż dobrze dobrana poduszka do spania, powinna:

  • posiadać zdecydowanie odpowiednią twardość, dobraną do materaca,
  • posiadać odpowiednią wysokość, dobraną do naszej budowy ciała,
  • być odpowiednia wielka dla naszego ciała, płci i wieku,
  • zdecydowanie powinna mieć też odpowiedni dla nas kształt,
  • mieć odpowiednie dla nas wypełnienie, które decyduje o właściwościach poduszki (jest to niezmiernie ważne, biorąc pod uwagę stan zdrowia),
  • mieć odpowiedni pokrowiec, a więc taki, który odprowadza dobrze wilgoć, najlepiej z jak najbardziej naturalnych włókien,
  • być sprężysta i elastyczna, tak aby odpowiednio ulegała naciskowi głowy i szyi nie deformowała się podczas snu,
  • zapewniać odpowiednią przewiewność, aby zapewnić odpowiedni mikroklimat snu na jej powierzchni,
  • posiadać ergonomiczną budowę, która zapewni jej doskonałe właściwości ortopedyczne, zapewniające odpowiednie podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa, podparcie ramion i głowy.

Jaka twardość poduszki?

Jak już na wstępie wspominaliśmy, twardość poduszki należy zdecydowanie dobierać do twardości materaca. Istnieje tutaj bardzo ścisła korelacja. Oczywiście – nasze naturalne odczucia mają tutaj też istotny wpływ. Nie mniej, to twardość materaca powinna zdecydowanie mieć wpływ na wybór twardości poduszki.

Twarda poduszka, charakteryzuje się zazwyczaj wkładem o mniejszej elastyczności punktowej. Dlatego na takiej poduszce, nasza głowa nie będzie się zapadać, a sama poduszka będzie powodować większy ucisk na ciało. Zapewnia za to dużą większą stabilność ułożenia ciała podczas snu. Modele twardych poduszek, zdecydowanie bardziej skierowane są dla osób o rozbudowanych ramionach, szczególnie w przypadku snu w pozycji na boku. Przykładem takiej poduszki w naszym sklepie jest poduszka Green Med Zdrowie +.

Z kolei miękka poduszka będzie się zdecydowanie lepiej dopasowywać do naturalnych, anatomicznych kształtów naszego ciała. Właściwości ortopedyczne takiej poduszki wynikają z jej bardzo dużej elastyczności punktowej. Dzięki temu poduszka taka zdecydowanie mniej uciska ciało, pozwalając na rozluźnienie mięśni szyi, oraz zapewniając prawidłową pracę układu krążenia i układu oddechowego śpiącego człowieka. Pamiętać należy, iż wybór zbyt miękkiej poduszki jednak, może prowadzić do nienaturalnego wygięcia szyi, a tym samym do problemów zdrowotnych.

Dlatego najlepszym wyborem są poduszki o średniej twardości. Takie modele dzięki dużej sprężystości i elastyczności punktowej, zapewnią najbardziejpoduszka termoelastyczna optymalne podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Głowa nie będzie się zbytnio zapadać, a jednocześnie uniesiona będzie na stałej wysokości, dobranej do budowy ramion. Odciążając, pozwala na naturalną regenerację kręgosłupa, a prawidłowo działający układ krążenia, zapewni odpowiednie dotlenienie mózgu podczas snu. Zdecydowanie polecamy tutaj poduszkę Natur Luxor firmy Italcomfort. Jej ortopedyczne, rehabilitacyjne właściwości z pewnością docenią ludzie, kochający przyjemną miękkość, z stabilnym sprężystym podłożem.

Wysoka, czy niska poduszka?

Poduszka kojarzy się nam zazwyczaj z czymś wielkim. Z pewnością mają na to wpływ wspomnienia. Kiedyś bowiem poduszki rzeczywiście były bardzo duże. Z pewnością kiedyś miało to uzasadnienie – wkłady poduszek bowiem ulegały przemieszczaniu się podczas snu. Nie mniej, nie było to najlepsze rozwiązanie dla naszego zdrowia. Zbyt wysokiej poduszki powodują nienaturalne wygięcie szyi, a tym samym napięcie mięśni. Powoduje to ogromny dyskomfort, czasami prowadzący do bolesnych skurczów mięśni szyi. Poduszka zdecydowanie powinna być dopasowana do naszej budowy ciała. Wiadomo, iż mężczyzna, z racji bardziej rozbudowanych barków, potrzebuje poduszki wyższej niż kobieta. Dlatego mężczyznom bardziej służą poduszki w kształcie mydełka, a kobietom bardziej poduszki profilowane.

Dzisiejsze modele poduszek ortopedycznych zdecydowanie są mniejsze. Różnią się jednak też wysokościami. Nie są to jakieś duże różnice, ale bardzo istotne dla ergonomii snu. Czasami poduszki mają więc oznaczenia, jak ubrania – S, M, L, XL. U naszych konsultantów znajdziecie Państwo zawsze fachową poradę, jak dobrać do siebie indywidualnie odpowiednią poduszkę.

Rogalik, mydełko, profilowana – jaki kształt poduszki?

Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie, jaki wybierać kształt poduszki. Zdecydowanie wpływ mają na to nasze uwarunkowania fizyczne, ale także przyzwyczajenia, a nawet ulubiona pozycja snu. Nie wszystkie bowiem poduszki nadają się np. do spania na boku, czy na brzuchu. Za to praktycznie każda poduszka dobrze funkcjonuje, jeżeli ktoś śpi na plecach.

Wśród najbardziej popularnych poduszek, królują oczywiście poduszki profilowane, uważane za najbardziej anatomiczne. Podobnie jak poduszki o kształciekompaktowa poduszka termoelastyczna mydełka, bez profilu, poduszki te doskonale sprawdzają się zarówno w pozycji snu na plecach, jak i na boku. W przeciwieństwie jednak do poduszek płaskich, poduszka profilowana, anatomiczna, posiada dwa wałki o różnych wysokościach i wgłębienie na głowę. Dzięki temu można łatwiej dobrać odpowiednie podparcie szyi, bez względu na pozycję snu. Większy wałek, z pewnością służy do spania na boku, wyrównując wysokość głowy, na wysokości ramion. Natomiast mniejszy doskonale podpiera szyję podczas snu na plecach. Z kolei poduszki płaskie, w kształcie mydełka można używać spokojnie z każdej strony. Jeżeli wkład takiej poduszki jest odpowiednio przewiewny, to nadają się także do spania na brzuchu.

Oczywiście, znajdziemy jeszcze inne kształty poduszek, np. półksiężyc, poduszki z wcięciem na ramiona (bardzo ergonomiczne przy śnie na plecach), poduszki podłużne itp. Mają one już jednak znacznie mniejsze znaczenie ergonomiczne, bardziej pokrywaj się po prostu z naszymi przyzwyczajeniami.

Znaczenie rodzaju wkładu poduszki.

Poduszka może mieć różne wkłady. Mogą to być wkłady syntetyczne, jak również wkłady z materiałów pochodzenia naturalnego. Tutaj decyzję podejmujemy bardziej kierując się naszymi indywidualnymi potrzebami oraz schorzeniami.

kołdra notte amoreW ostatnim czasie do łask wracają poduszki, których wkładem jest naturalny  puch lub/i pierze gęsie. Odrzucone przed laty na rzecz wkładów syntetycznych, dzięki postępowi technologicznemu wracają powoli do łask. Puch czy pierze gęsie mają doskonałe właściwości termoregulacyjne. Odpowiednio oczyszczone i zabezpieczone, nie stanowią już dzisiaj problemu dla alergików. Zapewniają także wysoką sprężystość i elastyczność punktową.

 

Oczywiście, znajdziemy także inne naturalne wkłady, jak wypełniania z łusek gryki, prosa, orkiszu i innych. Są to doskonałe zamienniki puchu, a czasami jak np. orkisz posiadają dodatkowe właściwości w postaci poprawy pracy układu krążenia. Nie mniej, wkłady naturalne mogą też uczulać.

Nadal popularne są poduszki wykorzystujące wkłady syntetyczne. Ich podstawową zaletą jest możliwość prania i suszenia w suszarce bębnowej. Ich popularność jednak wynika bardziej z dosyć niskiej ceny, oraz obecności we wszystkich marketach i dużych sieciach handlowych. Trzeba jednak pamiętać, że włókna syntetyczne niestety, ale znacznie szybciej ulegają degradacji, skracając jej czas użytkowania.

Najbardziej ergonomicznymi i także bardzo popularnymi rozwiązaniami są poduszki wykorzystujące specjalistyczne piany. Mogą to być piany PUR, wysokoelastyczne, oraz najbardziej popularne – termoelastyczne i lateksowe. Są to modele doskonale dopasowujące się do anatomicznych kształtów szyi i głowy. Charakteryzują się różną sprężystością i elastycznością punktową. Pozwalają także na uzyskiwanie bardziej ergonomicznych profili.

Trzeba jednak pamiętać, iż poduszki tego typu różnią się także sposobem wytwarzania. Tańsze modele zazwyczaj są wycinane z dużych bloków pian. Powoduje to ich mniejszą wytrzymałością i mniejszą elastycznością punktową. O wiele lepszym rozwiązaniem są poduszki piankowe odlewane do formy. Takie modele poduszek zdecydowanie lepiej znoszą naciski, temperaturę ciała człowieka i wilgoć, jaką ciało wydziela.

Naszym zdaniem, szczególnie godne polecenia są poduszki wykorzystujące w swojej budowie pianki termoelastyczne. Nasz sklep posiada bardzo dużą ofertę poduszek termoelastycznych, które możecie Państwo obejrzeć klikając tutaj.

Jak więc wybierać dla siebie poduszkę?

Wbrew pozorom do wyboru poduszki warto zaprosić drugą osobę. Oczywiście może to być także Doradca w Salonie Sprzedaży. Nie mniej, pamiętać trzeba, by poduszkę zdecydowanie testować w sklepie na materacu o takich samych, lub zbliżonych parametrach, jaki posiadamy w domu, bądź na materacu, który chcemy zakupić. Bezwzględnie kładziemy się na materacu, przyjmujemy pozycję na wznak, a pod głowę wkładamy poduszkę. Poduszka koniecznie musi podpierać naszą szyję, a ramiona mają być ułożone na materacu. Twarz kierujemy ku sufitowi. Jeżeli mamy uczucie, iż głowa odchyla się za bardzo do tyłu, to poduszka jest najprawdopodobniej za niska, bądź za miękka. Z kolei, jeżeli nasz podbródek kieruje się ku klatce piersiowej, to poduszka jest po prostu za wysoka lub za twarda. W ocenie korzystamy zdecydowanie z pomocy drugiej osoby.

Po “zmierzeniu” poduszki na wznak, testujemy poduszkę leżąc na boku. Po raz kolejny kładziemy się na materacu, a poduszkę podkładamy pod głowę. Musi ona być ułożona tak, aby podpierała szyję, głowa spierała się mniej więcej na środku, a ramiona spierają się na materacu. W tym momencie korzystamy też z pomocy drugiej osoby, która powinna sprawdzić, jak układa się odcinek szyjny kręgosłupa. Jeżeli zachowana jest linia prosta, to jest to poduszka idealna dla Ciebie. Jeżeli głowa odchyla się za bardzo w dół, to poduszka jest za miękka, bądź po prostu za niska. Z kolei odchylenia głowy w górę, oznacza iż poduszka jest bądź za twarda, bądź za wysoka. W każdym razie obydwie sytuacje będą negatywnie wpływać na uczucie komfortu, a tym samym na nasze dobre samopoczucie podczas dnia.

Reasumując – poduszka jest wtedy ortopedyczna, rehabilitacyjna, kiedy jest odpowiednio dobrana dla Ciebie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL