Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt twardy?

zbyt twardy materac

W poprzednim naszym artykule na blogu opisaliśmy problem zakupu materaca zbyt miękkiego i jak poprawić swoją sytuację. Nie mniej jeszcze częściej zdarza się, iż kupujecie materac zbyt twardy. Wynika to z faktu, iż często trafiacie na Sprzedawcę, który idzie po najniższej linii oporu. I jeżeli chcecie twardy materac, to oferują Wam właśnie twardy. Nie zważając przy tym, iż Wasza budowa ciała wskazuje, że potrzebujecie materaca np. średniotwardego. Ale cóż, kupiliście już, nie ma odwrotu, trzeba coś zrobić, aby materac zrozumiał, iż nie jesteśmy fakirami. O tym przeczytacie dzisiaj na naszym blogu. 

 

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt twardy?

 

Tak, jak zbyt miękki materac może być udręką, tak i materac zbyt twardy może powodować problemy zdrowotne. Niestety, ale w naszym społeczeństwie, a tym samym wśród części Sprzedawców, pokutuje przekonanie, iż materac twardy, to materac zdrowy. Nic bardziej mylnego. Gdyby było inaczej, spalibyśmy po prostu na podłodze. A nie śpimy, ponieważ natychmiast boleśnie odczuwamy skutki takiego noclegu. Dlaczego więc, materac twardy to nie najlepszy wybór?

Negatywne skutki stosowania zbyt twardego materaca.

Wiecie dlaczego na twardym materacu śpi się najczęściej na brzuchu? Dlatego, iż śpiąc na twardym materacu odczuwamy bardzo duży nacisk na biodra i ramiona, co objawia się z kolei uczuciem drętwienia. Aby uniknąć tego problemu kładziemy się na brzuchu, aby zmniejszyć te bolesne naciski i doświadczenia. A jednocześnie w tym momencie narażamy nasz kręgosłup na poważne problemy, do tego często nieusuwalne. O tym przeczytać możecie w jednym z naszych artykułów – “Materac miękki czy twardy? – Oto jest pytanie!”

jaki materac na kręgosłup kupić materac na kręgosłup najzdrowszy materac zbyt twardy materac zbyt miękki materacDodatkowo, stosując twardy materac, musicie Państwo mieć świadomość, iż te duże naciski powodują zakłócenia w pracy układu krwionośnego. Skutkiem jest ograniczony, nieprawidłowy dostęp krwi do kończyn, powodujący właśnie drętwienia, ale także przyśpieszenie procesu starzenia się organizmu. Sam mózg, który potrzebuje tlenu transportowanego przez krew, nie odpoczywa, tak naprawdę walcząc o swój byt. I to jest jedna z przyczyn, przez które się po prostu nie wysypiacie, mimo iż śpicie nawet po kilkanaście godzin. Efekt, z pewnością jest Wam znany. Zaburzenia snu szybko przekładają się na uczucie zdenerwowania, irytacji, zmęczenia a nawet spadku odporności immunologicznej i zaburzenia koncentracji. I dzień staje się katorgą.

Kolejnym, częstym błędem, jest stosowanie materaców twardych dla osób starszych bądź obłożnie chorych. Oczywiście, ułatwia to z jednej strony obsługę takiej osoby, ale z drugiej strony naraża taką osobę na powstawanie odleżyn. Czy taka osoba zasługuje na takie męczarnie? Z pewnością nie.

Metody poprawy komfortu snu na materacu twardym .

Oczywiście, najlepszym sposobem byłoby w tym momencie wymienić materac. Ale wiemy, że to nie jest takie łatwe. Materac bowiem to często poważna inwestycja, okupiona licznymi wyrzeczeniami, czy obarczona np. kredytem. Zwrot jest możliwy w zasadzie tylko w sklepach internetowych w ciągu 14 dni od daty zakupu. I oczywiście nie jest to konieczny ruch. Nie mniej nie liczcie na to, iż obejdzie się w tym przypadku bez dodatkowych kosztów.

Metoda I – zakup materaca nawierzchniowego.

Najprostszą, ale nie najtańszą metodą poprawy komfortu snu na twardym materacu jest zakup odpowiedniego materaca nawierzchniowego, nazywanego czasem też topperem. Generalnie materac taki to cienka warstwa pianki lub lateksu ubranego w dodatkowy pokrowiec. Ich wysokość oscyluje u różnych producentów od 2 do nawet 10 cm wysokości. I tutaj jest to poważny problem, który omówimy nieco dalej.

W przypadku materaców twardych, najlepiej będzie poszukać materaców nawierzchniowych termoelastycznych. Wynika to z właściwości fizykochemicznych piany visco, z której są one wykonane. Nawet jeżeli w dotyku wydaje się nam taki materac twardszy, to jednak pamiętać musimy iż pod wpływem nacisku i temperatury piana ta zmięknie. I dopasuje się do naszych anatomicznych kształtów. Uzyskamy także w ten sposób pewien efekt takiej “kołderki” na powierzchni materaca, która zamortyzuje te bolesne naciski na biodra, ramiona i barki, zapobiegając tym samym drętwieniu ciała. My ze swej strony polecamy materac nawierzchniowy Top Visco marki Italcomfort, który doskonale sprawdza się nie tylko na materacach, ale także na meblach typu wersalka, sofa, kanapa.

Z pewną ostrożnością zarekomendujemy tutaj także materac nawierzchniowy lateksowy. Nie da on bowiem tak dużego obniżenia napięć mięśni, ale w przypadku osób o wyższej wadze, będzie to zdecydowanie lepszy wybór. Do tego pamiętajmy, iż lateks jest materiałem bezpieczniejszym dla alergików, ze względu na swoją antybakteryjność (nie mylić z antyalergicznością, ponieważ lateks może być sam w sobie alergenem). Jeżeli interesuje Was takie rozwiązanie, to z naszej strony rekomendujemy lateksowy materac nawierzchniowy Top Latex marki Italcomfort.

materac nawierzchniowy lateksowy Top Latex Italcomfortmaterac nawierzchniowy top visco Italcomfort

Niestety, ale nie zwracamy uwagi na problem z materacami nawierzchniowymi jest wspomniana wyżej ich wysokość. Naszym zdaniem kupowanie 2-3 cm topperów mija się po prostu z celem. Praktycznie bowiem nic one nie dają, poza wydrenowaniem kieszeni. Równie dobrze możecie wypróbować grubszy koc lub kołdrę. Zbyt wysoki topper z kolei może powodować zbyt duże zapadanie się w strukturze materaca, powodując równie niebezpieczną sytuację, jak spanie na twardym materacu. Optymalną wysokością będzie tutaj 6-8 cm, ponieważ daje ona wystarczający komfort i podparcie ciała.

Metoda II – zmień stelaż pod materac.

Bardzo często kupując materac, bagatelizujemy rolę stelaża pod materac. A niewątpliwie, stelaż odgrywa dużą rolę w naszym osobistym odczuciu co do twardości materaca. Dlatego, jedną z metod zmiękczenia zbyt twardego materaca, jest zmiana stelaża pod materac. Mamy tu jednak w tym przypadku dużo mniejsze możliwości. Metodą tą bowiem możemy poprawić jakość, jeżeli:

  • używany dotychczas stelaż to drewniane, proste listwy – czyli tzw. stelaż sztywny,
  • używany stelaż elastyczny ma bardzo niską sprężystość.

Dlatego, jeżeli posiadamy taki stelaż, możemy wymienić go na stelaż elastyczny z większą liczbą listew jak np. nasz stelaż Select Clasic Hilding, dzięki któremu zwiększymy sprężystość i stopień ugięcia się samego materaca. Warto też sprawdzić, czy nasz stelaż jest wyposażony w regulację twardości pod plecami. Służą do tego takie suwaczki z tworzywa sztucznego. Jeżeli są one zsunięte aż do ramy stelaża, to spróbujcie przesunąć je na środek stelaża. Stelaż w tym momencie będzie bardziej się uginał, poprawiając nasze odczucie co do twardości materaca.

 

Jak widzicie Państwo, bezkrytyczny wybór materaca twardego bywa kiepskim pomysłem. Można nieco poprawić komfort snu na takim materacu, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z nami, a pomożemy Państwu wybrać materac o idealnej twardości dla Was. Nie kierujemy się bowiem stereotypami, uproszczeniami, a jedynie faktami i problemami, które chcecie poprawić kupując wygodny materac. Ze swej strony zachęcamy szczególnie do wyboru materaców marki Sleepmed, ze względu na możliwość regulacji twardości już w warunkach domowych. 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL