Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Materac twardy czy miękki? – Oto jest pytanie.

elastyczność punktowa

Z pewnością, poszukując nowego materaca dla siebie, zauważyliście iż materace znacznie różnią się twardością. Co więcej oznaczane często są tajemniczym indeksem H1, H2, H3, H4 bądź kółeczkami, gwiazdkami. Jaką jednak wybrać twardość materaca, aby zapewniał nam odpowiednie podparcie i komfort użytkowania? Czy powinien być on jednak twardy, czy powinien być miękki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć Państwu w poniższym artykule. 

Co to jest twardość materaca?

Niewątpliwie, dobrze dobrany materac, przede wszystkim powinien jednak właściwie podpierać nasze ciało na całej linii. Odpowiednio dobrany, powinien zdecydowanie podtrzymywać kręgosłup w taki sposób, aby przyjął on kształt lekkiego łuku, w kształcie litery S. Dlatego jest tak ważną sprawą dobranie twardości materaca do swojej indywidualnej budowy i masy ciała. I to w sumie możemy opisać jako twardość materaca.

Większość producentów określa twardość materaca indeksem H. Nie jest to jednak jakiś standard, dlatego należy podchodzić do tego oznaczenia ostrożnie. Jest to bowiem czyjeś indywidualne odczucie, a nasze nie koniecznie musi się pokrywać z tą sugestią. Generalnie stosuje się oznaczenie H1 dla materaców miękkich, H2 – dla materaców zbliżonych do średniej twardości, H3 – dla modeli średniotwardych, ze wskazaniem na twarde, oraz H4 – stosowane dla materaców twardych. Czasami znajdziecie Państwo oznaczenia H5 – i to dotyczy modeli wybitnie twardych.

Ponieważ nareszcie zauważono, iż Partnerzy mogą się znacznie różnić masą ciała, na rynku pojawiły się także materace z podziałem na twardość np. H2 i H3. Przykładem takich rozwiązań są materace marki Senactive. Tzw. materace partnerskie obecnie podbijają rynek materacowy.

materac piankowy rehabililtacyjny Millenium Senactive

Ciekawym  rozwiązaniem w materacach, jest możliwość zmiany twardości materaca, poprzez zmianę układu poszczególnych warstw materaca. Takie rozwiązanie znajdziemy przede wszystkim u polskiego producenta materaców Sleepmed. Dzięki unikalnemu połączeniu pianek, materac ten możemy samodzielnie przebudować w swojej sypialni, uzyskując pożądaną twardość, jak najlepiej dopasowaną do swoich potrzeb.

materac piankowy supreme sleepmedmaterac hybrydowy supreme

Jak dobierać twardość materaca do swojej wagi?

Mimo, iż indeksy H nie są tutaj standardem, warto jednak sugerować się tymi oznaczeniami. Jeżeli dany model materaca producent przeznacza dla osób o odpowiedniej masie ciała, to warto zdecydowanie skupić się na tych modelach.  Z pewnością przyśpieszy i ułatwi nam to wybór odpowiedniego dla siebie materaca. Drugim elementem, decydującym o wyborze odpowiedniej twardości materaca, są także nasze osobiste przyzwyczajenia i potrzeby. Często bowiem jest tak, iż osoba, która powinna mieć np. twardy materac, zdecydowanie lepiej będzie się czuć na materacu miękkim i odwrotnie. W takich przypadkach będzie nam bardzo trudno zmienić swoje przyzwyczajenia.

Jak rozpoznać, czy materac jest zbyt miękki, lub zbyt twardy?

Aby rozpoznać  materac zbyt miękki, bądź zbyt twardy warto się na materacu położyć na wznak. Przez chwilę należy poleżeć (bardzo ważne przy testowaniu materacy termoelastycznych), rozluźnić się i wykonać tzw. test dłoni. Warto wtedy mieć przy sobie kogoś bliskiego, kto nam pomoże. Najlepiej bowiem będzie, kiedy my będziemy leżeć, a druga osoba wsunie dłoń pomiędzy podłoże, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeżeli wsuwamy w tą przestrzeń dłoń swobodnie, to materac zdecydowanie jest dla nas za twardy. Jeżeli z kolei musimy użyć siły, aby wsunąć tam dłoń, to materac z pewnością jest dla nas za miękki. Z kolei, jeżeli wsuwając dłoń czujemy lekki opór, ale możemy swobodnie wsunąć rękę – to materac jest zdecydowanie odpowiedniej twardości.

Skutki wyboru zbyt miękkiego materaca

Jeżeli wybierzemy materac zbyt miękki dla siebie, z pewnością odczujemy efekt zapadania się do środka materaca. Może to być oczywiście nawet przyjemne odczucie, ale jest ono bardzo złudne i niebezpieczne dla naszego ciała. W takiej bowiem sytuacji dochodzi do bardzo nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, a tym samym dużym naciskom jego dysków na siebie. Skutkiem będzie wcześniej czy później uczucie bólu, stopniowo nasilającego się.

Skutki wyboru materaca zbyt twardego.

W naszym społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, iż materac twardy, to materac zdrowy. Nic bardziej mylnego. Zbyt twarde materace powodują powstawanie napięcia mięśni wokół kręgosłupa. Napięcia te powodują nieustanny nacisk poszczególnych dysków na siebie, a sam kręgosłup po prostu “pracuje”, tak jak w ciągu dnia. Twardy materac może także zakłócać prawidłowe ukrwienie skóry, tkanek i ogólnie zakłócać pracę układu krążenia. Skutkiem jest przyśpieszone starzenie się skóry, a także bardzo słabe ukrwienie mózgu. Prowadzi to wprost do powstawania złego samopoczucia.

Wybór twardości materaca nie jest wyborem łatwym. Dlatego warto zwrócić się pomoc do fachowej obsługi sklepu, czy to stacjonarnego, czy internetowego. Nasi  konsultanci to osoby legitymujące się dyplomem fizjoterapeuty, dlatego szczególnie zachęcamy do kontaktu z nami.

Jeżeli zainteresował Cię nasz artykuł, zapraszamy do lektury innych naszych wpisów na blogu!

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt twardy?

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt miękki?

Jakie materace wybierać przy kifozie?

Jakie materace wybierać przy skoliozie?

Stelaż pod materac – po co to komu?

Co to są strefy twardości w materacach?

Materace medyczne – co to znaczy?

Czy warto wybrać materace dwustronne?

Materace hybrydowe – Nowa Era Snu

Czy bać się materacy dostarczanych w rolce?

Materace termoelastyczne – wady i zalety

Materace lateksowe – wady i zalety

 

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL