Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Dlaczego pocimy się na materacu?

dlaczego pocimy się na materacu?

Lato to niewątpliwie piękna pora roku. Z pewnością każdemu kojarzy się z ciepłem, urlopem, wakacjami. Nie mniej kojarzy się z upałami, które nie pozwalają w nocy spać. To także okres czasu, w którym daje się nam we znaki uczucie pocenia się. Szczególnie nieprzyjemne jest to zjawisko, kiedy kładziemy się spać. Nie pozwala bowiem nam zasnąć, aby odpowiednio się zregenerować. Dlaczego pocimy się na materacu? Dzisiaj spróbujemy Państwu na to pytanie odpowiedzieć. 

Dlaczego pocimy się na materacu?

Wbrew pozorom problem nie jest błahy. Jak bowiem wykazuje nasze doświadczenie zawodowe, bardzo często wskazujecie ten przykry efekt, jako przyczynę wymiany materaca. Bardzo często narzekacie Państwo na zakupione wcześniej materace termoelastyczne i lateksowe. Rozumiemy to, aczkolwiek nie zawsze tutaj należy winić za ten efekt materac. Czasami to skutek nieprawidłowego ocenienia sytuacji  i potrzeb przez Sprzedawcę, a czasem po prostu problem z naszym zdrowiem.

Przyczyn, dlaczego pocimy się na materacu jest wiele. Możemy je więc także podzielić na przyczyny natury technicznej, oraz przyczyny naturalne. Omówmy więc na początku te naturalne przyczyny pocenia się, a dalszej części odniesiemy się do przyczyn technicznych.

Naturalne przyczyny pocenia się na materacu.

Przyczyny naturalne, przez które pocimy się m.in. na naszym materacu, wynikają przede wszystkim z uwarunkowań klimatycznych sypialni, oraz uwarunkowań chorobowych. Pocenie się bowiem, to bardzo często objaw poważnych schorzeń. Taki sygnał wysyłany przez nasz organizm, że coś poważnego się dzieje w jego wnętrzu. I dlatego przyjrzyjmy się najpierw przyczynom chorobowym.

Schorzenia przyczyniające do pocenia się podczas snu.

Do typowych schorzeń, które odpowiadają za efekt pocenia się podczas snu należy:

  • klimakterium,
  • idiopatyczna nadmierna potliwość,
  • gruźlica,
  • nowotwory,
  • hipoglikemia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stany neurologiczne,
  • zażywanie określonych leków,
  • problemy z układem krążenia.
Klimakterium.

Klimakterium niewątpliwie stanowi trudny okres w życiu każdej kobiety. Towarzyszące kobiecie w tym czasie napady gorąca i pocenia się, szczególnie dotkliwe są w nocy, podczas snu. Jedynie odpowiednia terapia hormonalna, może to uczucie zmniejszyć na tyle, aby nie było ono uciążliwe. Jednak z naszego punktu widzenia musimy Państwu zwrócić uwagę, iż w tym okresie nie jest najlepszym pomysłem użytkowanie materaca termoelastycznego, bądź lateksowego. Mogą one bowiem potęgować to uczucie gorąca. Jako rozwiązanie tymczasowe proponujemy bądź zakup nakładki na materac z warstwą żelową, bądź trwalsze rozwiązanie –  wymianę materaca na model z żelem lub pianami odbierającymi nadmiar ciepła. Ciekawym rozwiązaniem może tutaj być materac Visco Fresh włoskiej marki Mollyflex.

 

Idiopatyczna nadmierna potliwość

Część osób może mieć tendencję do nadmiernego, idiopatycznego pocenia się. Jest ono na tyle uciążliwe, iż medycyna nie potrafi prawidłowo zdiagnozować przyczyny tego zjawiska. Niewątpliwie dla takich osób nie polecamy materaców termoelastycznych, bądź zawierających lateks. Aby nie pogłębiać problemu, a pomóc takim osobom, wskazujemy im zawsze materace sprężynowe z warstwą piany HR lub PUR, materace wysokoelastyczne i oczywiście, materace z warstwami żelu. Pamiętajcie jednak, że należy się ze swoim problemu udać do lekarza i poważnie przebadać się, aby ustalić metodę leczenia. Materac bowiem poprawi tutaj sytuację, zredukuje przykre objawy, ale absolutnie nie zastąpi prawidłowego leczenia.

Gruźlica

Nocna potliwość może też być objawem poważnych chorób, jak np. gruźlica, czy zakażenie wirusem HIV. Mogą także być pochodną poważnych zakażeń bakteryjnych, powodujących np. zapaleniem zastawek serca, zapalenie szpiku i kości czy różnego rodzaju ropnie. Również choroby wywołane grzybicą skóry powodują poważne problemy z poceniem się podczas snu.

Nowotwory

Bardzo często nadmierną potliwość, szczególnie uciążliwą podczas snu, wywołują zmiany nowotworowe. Najczęściej objaw pocenia się wskazuje tutaj na chłoniaka. Dlatego naprawdę nie warto ignorować tej przypadłości i zdecydowanie jak najszybciej się przebadać.

Hipoglikemia.

Osoby, które chorują na cukrzyce cierpią najczęściej na nadmierna potliwość. Jest to związane nie tylko ze spadkiem poziomu cukru w krwi, ale także efekt przyjmowanych leków. Tutaj również zalecamy kontrolę i leczenie, oraz unikanie materaców o zbyt dużej gęstości, w tym przede wszystkim materaców termoelastycznych. Pamiętajcie, iż możecie skonsultować swój problem z naszym fizjoterapeutą, który doradzi Wam odpowiedni dla Was materac również w tym przypadku.

Zaburzenia hormonalne.

Równie częstą przyczyną pocenia się podczas snu jest nadczynność tarczycy, czy inne problemy hormonalne. Również tutaj unikamy materaców, które mają tendencję do kumulowania ciepła. Warto pomyśleć o materacu z żelem, warstwą pian odciągających temperaturę jak np. materac Nuvola Lusso.

Stany neurologiczne i zażywane leki.

Bardzo częstą przyczyną pocenia się są też stany depresyjne, oraz choroby neurologiczne. Dochodzi wtedy do zachwiania gospodarką cieplną organizmu, która powoduje pocenie się. Dochodzi tutaj także problem zażywanych leków, których skutkiem ubocznym bywa właśnie przykre pocenie się.

W ten sposób opisaliśmy Wam pokrótce przyczyny pocenia się, na które nie mamy większego wpływu. Możemy tutaj tylko podjąć prawidłowe leczenie, oraz skorzystać np. z materaca lub kołdry, jako środka wspierającego jakość naszego życia. Oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dobrania materaca, do aktualnego stanu zdrowia.

Problemy z układem krążenia.

Masz nadciśnienie, bądź niskie ciśnienie? Wiedz, iż musisz dobrać materac bardzo ostrożnie. Jeżeli bowiem masz nadciśnienie, to unikaj koniecznie materaców termoelastycznych. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie materac żelowy, bądź materac sprężynowy z pianą HR. Natomiast jeżeli cierpisz na niskie ciśnienie, masz efekt tzw. zimnych kończyn – poszukaj materaca termoelastycznego, bądź którego właściwością jest kumulowanie ciepła. Pomoże Ci to z zapewnieniem prawidłowego krążenia krwi.

Warunki klimatyczne w sypialni a pocenie się.

Niewątpliwie mamy jednak wpływ na warunki panujące w naszej sypialni. Tym bardziej, że mają one dosyć istotne znaczenie dla naszegoodpowiednie wietrzenie sypialni gwarancją zdrowego snu organizmu. Z resztą warto przeczytać nasz wcześniejszy artykuł na ten temat pt. Jak spać podczas letnich upałów?

Przede wszystkim najlepiej byłoby się zastosować do następujących wskazówek:

  • częste wietrzenie i schładzanie sypialnie – nawet w okresie zimowym,
  • utrzymywanie temperatury w granicach 18 – 21°C, która jest najbardziej optymalna do zdrowego, normalnego snu,
  • wymiana pościeli tj. kołdry na odpowiednią do pory roku,
  • usunięcie wszelkich źródeł światła i ciepła, szczególnie w okresie letnim,
  • wybór bielizny z odpowiednich, najlepszych dla naszego ciała materiałów.

A skoro mamy na to wpływ, to dlaczego tego nie uczynić?…..

 

Techniczne problemy powodujące pocenie się na materacu.

Jeżeli już rozpatrzyliśmy naturalne przyczyny pocenia się na materacu, to możemy przejść do problemów natury technicznej. Czyli, czy aby materac nie ma wpływu na to, iż się pocimy.

Oczywiście pewien wpływ też ma. Aczkolwiek teraz producenci dążą do poprawy naszego komfortu termicznego na materacach na różne sposoby. Oczywiście, niektóre z nich opiszemy niżej.

Najczęściej, problem z przegrzewaniem się na materacu, wynika z faktu jego złego doboru. Z naszej obserwacji wynika, iż nadmiernie oferuje się wszystkim materace termoelastyczne, nie informując o ich negatywnych cechach. A może to zaważyć znacznie na Waszym komforcie. Dlatego warto kontaktować się i szczerze rozmawiać o swoich problemach.

Błędy w doborze materaca, które wpływają na komfort termiczny snu.

Podstawowy błąd, jaki najczęściej Sprzedawcy popełniają, to oferowanie materaców termoelastycznych osobom otyłym. Robią to mechanicznie, na wskutek błędnych szkoleń, na których wtłacza się im do głowy, iż są to materace najlepsze na świecie. Oczywiście, są to bardzo dobre rozwiązania, zazwyczaj bardzo skuteczne, ale nie dla każdego. Np. w przypadku osób o dużej masie ciała, winno się zaświecić światełko ostrzegawcze. Otóż osoby takie, bardzo często mają problemy z układem krążenia, cierpią na nadciśnienie tętnicze i oczywiście mają tendencję do pocenia się. Dla osób tych materac termoelastyczny może się okazać udręką. Wynika to z faktu, iż piana termoelastyczna działa poprzez kumulację ciepła, pod wpływem którego zmienia swoją twardość i staje się bardziej plastyczna. Jednak skutkiem może być uczucie nadmiernego ciepła, a tym samym nadmiernej, nieprzyjemnej potliwości. Dodatkowo, jak już wyżej też wspominaliśmy – kobiety w okresie klimakterium, bądź np. cierpiące na choroby tarczycy, mogą mieć równie nieprzyjemne doświadczenia. Oczywiście, znajdziemy w ofercie materace termoelastyczne, które w znacznym stopniu już sobie z tym problemem radzą. Dlatego nie negujemy w 100% zasadności stosowanie tych materaców, pod warunkiem iż są one dobrane odpowiednio.

Uwaga na lateks!

Innym błędem, który może Was zniechęcić do materaca, jest bezmyślne oferowanie materaców lateksowych. W tym wypadku również nie negujemy tego wyboru. Po prostu zwracamy Państwu uwagę, iż nie każdy lateks jest tutaj materiałem bezpiecznym. Niestety, większość materaców lateksowych oparte jest przede wszystkim na chemicznych składnikach. Jeżeli więc słyszycie od Sprzedawcy, iż oferuje Państwu 100% naturalny lateks, to w zasadzie odradzamy kupowanie w tym miejscu. To nie jest profesjonalna obsługa. Naturalny lateks bowiem ma postać mleczka kauczkowego, a więc postać płynną. Aby powstała płyta lateksowa, mleczko jest mieszane z chemicznymi dodatkami i wulkanizowane. Problem jednak tkwi w tym, iż płyty lateksowe, które mają duży udział naturalnego kauczuku, są bardzo drogie, co oczywiście przekłada się na cenę materaca. Większość materaców lateksowych więc ma znikomy, bądź żaden udział. I takie właśnie materace nie są dobre ani dla osób chorujących na choroby układu krążenia, ani dla osób w pewnym wieku. Natomiast, jeżeli przy materacu istnieje informacja, iż wykonany jest np. z lateksu Talalaly®, to materac taki z czystym sumieniem można tutaj polecić. Ten typ lateksu posiada bowiem taką strukturę, która umożliwia naturalną, mechaniczną wymianę powietrza, dzięki czemu ciało śpiącego człowieka nie jest narażone na przegrzewanie.

Stelaż, materac na podłodze.

Na wentylację materaca ma też wpływ zastosowany stelaż, a nawet same łóżko. W Polsce popularne są łóżka z pojemnikiem na pościel, ale pamiętać musicie, iż tego typu rozwiązania zakłócają proces wentylacji materaca. Do tego, zdarzają się modele, w którym podstawą materaca jest pełna płyta, bez otworów wentylacyjnych. Co gorsza, szczególnie wśród ludzi młodych, szerzy się moda na ułożeniu materaca bezpośrednio na podłodze. Pomijając fakt, iż jest to niebezpieczne dla materaca (może spleśnieć), zmienia jego twardość, to przede wszystkim wentylacja materaca praktycznie nie istnieje. Czyli jest to prosta droga do pocenia się na materacu.

Mikroklimat sypialni i jego wpływ na nasz sen.

Czasem, zamiast szukać winy w swoim materacu, należałoby się przyjrzeć samej sypialni. Utrzymywanie wysokiej temperatury, szczególnie w połączeniu z wykorzystywaniem materaca termoelastycznego, to czynnik który ma bardzo negatywny wpływ na nasz sen. Dlatego warto wietrzyć sypialnię, także zimą. Świeże, rześkie powietrze bowiem zdecydowanie pozytywnie wpływa na nasz sens.

Nie zwracamy również uwagi na obecność urządzeń elektronicznych w naszej sypialni. A przecież są to elementy emitujące nie tylko szkodliwe światło, ale przede wszystkim emitujące ciepło. Również problematycznym może być obecność nadmiaru roślin w sypialni. Wpływają one bowiem z jednej strony pozytywnie, ale trzeba pamiętać, iż w nocy mogą ograniczać poziom tlenu w powietrzu. I wpłynie to także negatywnie na nasz organizm, który może się w odruchu obronnym, przegrzewać i pocić.

Nie od dzisiaj wiadomo, że również ubranie ma wpływ na nasze uczucie gorąca. Sztuczne tkaniny nie są wskazane, jako materiał na piżamkę. Najlepszymi rozwiązaniami są tutaj tkaniny bawełniane, tkaniny z wiskozy, a więc takie, które oddychają i łatwo absorbują wydzielaną przez ciało wilgoć.

 

Nowoczesne materiały i technologie w materacach, które poprawiają mikroklimat snu.

 

Producenci prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań, które ograniczają efekt przegrzewania się na materacach. Stosują więc różnego rodzaju pokrowce, piany żelowe bądź sam żel, oraz piany wykorzystujące technologię PCM.

Pokrowce na materace.

Pokrowce oczywiście wspomagają proces wentylacji, bądź ją zakłócają. Profesjonalne firmy stosują więc rozwiązania oparte na bawełnie, wiskozie bądź technologii Outlast®. Nie mniej, nadal ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Dużym postępem w tej dziedzinie okazało się stosowanie tzw. pasów wentylacyjnych na bokach materaców. Zdarza się także, iż materace klasy Premium mają pokrowce, których dolna część to jedna, wielka siatka wentylacyjna. Jest to naszym zdaniem bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zwiększa się powierzchnia, którą materac “oddycha”.

Przykładem takiego dobrego rozwiązania w materacach, jest pokrowiec Termotech, który znajdziecie w materacu Visco Fresh marki Mollyflex.

Piany o działaniu chłodzącym i regulującym poziom temperatury.

Na rynku znajdziecie Państwo także rozwiązania bardziej zaawansowane. Najlepsze firmy bowiem odkryły np. rewelacyjne pianki żelowe. W naszym sklepie są to np. produkty marki Magniflex, które wykorzystują ciekawą pianę Magnigel. Jednak, naszym zdaniem, o wiele lepszym rozwiązaniem są piany wykorzystujące technologię PCM (ang. Phace Change Material).

Technologia PCM w służbie komfortu termicznego podczas snu.

Piany oparte na technologii PCM są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym. Piany żelowe bowiem, dobrze sprawdzają się w okresie letnich upałów, a i to nie zawsze. Natomiast technologia zmiennych faz materiałów, zdecydowanie lepiej gospodaruje ciepłem. Na czym to polega?

Piany oparte na tej technologii, w swojej strukturze posiadają mikrokapsułki, które w pierwszej fazie odbierają nadmiar ciepła, które emituje nasze ciało. Ciepło to kumulowane jest w ich wnętrzu, a skutkiem jest mięknięcie kapsułek. Dzięki temu materac dba o najlepszą dla ciała człowieka temperaturę i pozwala powierzchni materaca do dopasowania się do ciała. Jednak, nawet w upalne dni, nad ranem temperatura ciała obniża się, a my to odczuwamy jako chłód. Wtedy najczęściej naciągamy na siebie kołdrę, szukając ciepła. I tutaj, w pianie mikrokapsułki uwalniają nagromadzone ciepło, zapobiegając wyziębieniu powierzchni snu. Dlatego materace tego typu spełniają swoją rolę nawet zimą.

Technologię tą w naszym sklepie reprezentuje m.in. materac Nuvola Lusso marki Mollyflex. Materac ten wykorzystuje tutaj piany i-fo@m, oraz Polygel, które wykorzystują moc mikrokapsułek PCM.

Nie zapomnijcie o odpowiedniej kołdrze!

Bardzo często zapominacie Państwo, że to nie tylko materac odpowiada za tworzenie mikroklimatu snu. Nawet najlepiej dobrany materac nie pomoże nam w 100%. Musi być bowiem uzupełniony odpowiednią kołdrą. Wbrew pozorom np. doskonałym rozwiązaniem może tu być kołdra puchowa w wersji letniej. Nie mniej, oczywiście kołdry letnie wykonane z materiałów syntetycznych, jako wkładu też będą tutaj ciekawym rozwiązaniem. Ważne, aby ich poszwa była wykonana z odpowiedniej tkaniny. My polecamy szczerze kołdry marki AMZ z włóknami DreamFill® w poszwie z bawełny lub wiskozy.

 

Mamy nadzieję, że nieco ułatwiliśmy Państwu jak zapobiegać problemowi pocenia się na materacu. Pamiętajcie, że postęp technologiczny ma też wpływ na Wasze materace, więc coraz częściej pojawiają się coraz bardziej skuteczne rozwiązania. My zachęcamy jednak do kontaktu z nami – służymy pomocą w doborze odpowiedniego materaca pod każdym względem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL