Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Rodzaje materaców do spania

materac hybrydowy ze zdejmowanym topem Electro Hilding

Z pewnością zauważyliście, iż wybór materaca dla siebie, to jak podróż przez dżunglę. Mnóstwo modeli, mnóstwo producentów większych lub mniejszych, mnóstwo rozwiązań. Jak się odnaleźć w tej gęstwinie? Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym postaramy się przybliżyć nieco, jakie materace spotkamy na rynku, jak są zbudowane. 

Szukasz materaca: przeczytaj o tym, jak wybierać materac

Podział materaców.

Z pewnością nie odkryjemy tutaj nowego świata, jeżeli stwierdzimy, iż najprościej podzielić materace, biorąc pod uwagę ich budowę. Biorąc ten czynnik pod uwagę, materace podzielimy na:

  • sprężynowe,
  • piankowe,
  • termoelastyczne,
  • lateksowe.

Oczywiście, jest to ogólnikowy podział i można dokonać podziału jeszcze bardziej dokładnego.

Materace sprężynowe.

Samo słowo materac, z pewnością kojarzy się nam przede wszystkim ze sprężynami. Materace sprężynowe są z pewnością pod względem technologii najstarsze, ale to nie oznacza, iż są przestarzałe. Ze względu na rodzaj użytej sprężyny, możemy tutaj dokonać głębszego podziału na materace:

  • bonellowe,
  • kieszeniowe.

Materace bonellowe.

popular eco ekonomiczny materacMaterace bonellowe to najstarsza generacja materaców. Jądrem takiego materaca jest sprężyny wykonane z drutu, połączone ze sobą stalową siatką w cały wkład. Gwarantują one dobrą sprężystość, ale elastyczność punktowa jest już bardzo słaba. Zazwyczaj sprężyny tego typu obłożone są pianką, kokosem, lateksem. Są to wystarczające materace, pod warunkiem iż nie planujemy długotrwałej eksploatacji materaców. Bardzo często tego typu rozwiązania znajdziemy w hotelach.

Materace kieszeniowe.

W dzisiejszych czasach bardziej popularne są materace kieszeniowe. Określenie tego typu materaca wynika z budowy wkładu sprężynowego. W materacach tego typu każda sprężyna z stalowego drutu, jest zamknięta w otulinie z tkaniny chroniącej ją przed wilgocią. Każda sprężyna działa niezależnie od drugiej. Dzięki temu, cały wkład charakteryzuje się wysoką elastycznością i sprężystością. Oczywiście, materac sprężynowy, to nie tylko sprężyny. Każdy wkład sprężynowy współpracuje z różnego rodzaju piankami, lateksem, kokosem. Warstwy te odpowiadają wtedy za komfort użytkowania materaca.

materac sprężynowy kieszeniowy

Materace kieszeniowe, możemy także podzielić ze względu na ich średnicę. Otrzymujemy wtedy następujący podział:

  • materace ze standardową sprężyną kieszeniową,
  • materace ze sprężyną kieszeniową typu mulitpocket.

Klasyczna sprężyna kieszeniowa ma sprężyną o średnicy ok. 5 cm. Daje to średnie zagęszczenie na metr kwadratowy ok. 272 sprężyn. Oczywiście – zdarzają się w tańszych rozwiązaniach sprężyny o większej średnicy, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Natomiast w przypadku sprężyny multipocket zagęszczenie na metr kwadratowy wynosi już 500 sprężyn. Takie zagęszczenie zwiększa elastyczność i sprężystość materaca, a przede wszystkim daje większą ilość punktów podparcia. Stąd materace z rozwiązaniem typu multipocket są znacznie ergonomiczne i przyjazne ciału ludzkiemu.

Materace kieszeniowe, możemy też podzielić ze względu na układ stref twardości: na siedmiostrefowe, pięciostrefowe, trzystrefowe oraz jednostrefowe. Dla Użytkownika materaca podział ten przekłada się na twardość i ergonomię materaca. O tym jednak przeczytasz w innym naszym artykule.

Materace piankowe.

Absolutnym hitem naszych sypialni od kilku lat są materace piankowe. Oczywiście, słowo pianka, może się kojarzyć źle, ze zwykłą gąbką o słabych właściwościach. Jednak wraz z postępem cywilizacyjnym, przemysł chemiczny wytwarza aktualnie piany, charakteryzujące się dużo większą wytrzymałością niż sprężyna. Wszystko zależy, jaki gatunek piany poliuteranowej producent zastosuje w swoim materacu.

materac piankowy active

Tutaj także możemy dokonać pewnego podziału, związanego ze sposobem wytwarzania piany, oraz związaną z tym sprężystością i budową. I tak możemy wyróżnić materace:

  • z tradycyjnej pianki poliuretanowej,
  • wysokoelastyczne,
  • z pianki termoelastycznej.

Podział ten jest ogólny, nie do końca taki jasny. Materace bowiem zazwyczaj wykorzystują kilka rodzajów pianek, bądź stanowią połączenie pianki i sprężyn. Stąd podział ten może nam pokazać, czym to się różni.

Materace z tradycyjnej pianki poliuretanowe.

Tradycyjna pianka poliuretanowa charakteryzuje się zazwyczaj niską gęstością materiału, oscylującą w granicach 20-28 kg/m3, aczkolwiek dzisiaj można otrzymać piankę nawet o gęstości 45 kg/m3. W większości firm, nie stosuje się już tego materiału, jako wyłącznego elementu materaca. Ponieważ tego rodzaju piany zazwyczaj wykazują dużą twardość, stanowią często elementy nośne w materacach piankowych. Ich wadą jest słaba przepuszczalność powietrza, oraz duża podatność na utlenianie pod wpływem wilgoci, temperatury. Nie mniej, jeżeli piana tego typu znajduje się w fundamencie materaca, potrafi także wytrzymać bardzo długo. W tańszych modelach materaców stanowi on także warstwę komfortową. Jednak, jeżeli ktoś daje na tego typu rozwiązanie gwarancję dłuższą niż 3 lata, to już lekko przesadza.

Materace wysokoelastyczne.

 

Materace wysokoelastyczne, jak sama nazwa wskazuje charakteryzują się dużą elastycznością, oraz sprężystością. Jest to nowy gatunek pianek, bardziej odporny na nacisk, wilgoć i temperaturę. Otwartokomórkowa budowa tego typu piany czyni ją też o wiele bardziej przewiewną, niż tradycyjne piany poliuretanowe. Dzięki swojej wytrzymałości może ona stanowić samodzielny wkład materaca.

Pianki wysokoelastyczne mają oczywiście dużą rozpiętość gęstości (w zasadzie już od 30 kg/m3 do nawet 60 kg/m3). Gęstość wkładu oczywiście przekłada się na wagę, ale przede wszystkim ma totalny wpływ na trwałość. Wbrew obiegowej opinii, nie świadczy natomiast o twardości materaca. Bardzo często, dla uzyskania większego komfortu piana wysokoelastyczna jest w różny sposób nacinana, moletowana lub perforowana.

Materace termoelastyczne.

 

Materace termoelastyczne to obecnie nadal największy hit w materacach. Ta rewolucyjna piana opracowana pierwotnie, jako materiał na kombinezony kosmonautów z NASA, wkroczyła do naszych sypialni i się rozgościła. I… generalnie dobrze zrobiła. Dzięki temu ludzkość uzyskała chyba najbardziej ergonomiczne rozwiązania dla snu. Oczywiście nie dla wszystkich. O tym przeczytacie w innym naszym artykule.

materac piankowy medyczny millenium

Co to jest piana termoelastyczna? Jest to otwartokomórkowy materiał, który zmienia swoją twardość pod wpływem temperatury. Odbierając ciepło z ciała człowieka, na styku z ciałem mięknie i pozwala się “zatopić” ciału. Dzięki temu wypełnia wszystkie naturalne krzywizny naszego ciała, podpierając wszędzie ciało. Dzięki zmianie twardości powierzchni, w miejscach styku z ciałem, zmniejszają się naprężenia i ciśnienia. Nie uciskane ciało, bardziej się rozluźnia i szybciej się regeneruje.

Oczywiście – piana, pianie tutaj też nie jest równa. Stąd takie rozbieżności w cenach materaców termoelastycznych. Różne gatunki, o różnych gęstościach, szybciej lub wolniej reagujące, powodują właśnie te duże różnice w cenie. Dlatego tematowi temu poświęcimy nasz inny artykuł.

Materace lateksowe.

Kiedyś materace lateksowe należały do modnych rozwiązań w sypialni, dzisiaj już są nieco zapomniane. Naszym zdaniem nie słusznie. Oczywiście, patologia marketingowa, dopuściła do obrotu pseudolateks, który zrobił tym materacom bardzo dużo złego. Natomiast lateks, to naprawdę bardzo dobry materiał na materace.

Musimy jednak wyjaśnić kilka obiegowych stereotypów. Po pierwsze nie ma takiego coś jak 100% naturalny lateks. Lateks to bowiem płyn, mleczko kauczukowe. W wiaderku nikt nam materaca nie przyniesie. Aby powstał z tego materac, najpierw płyn ten musi być zwulkanizowany ze środkami chemicznymi, wiążącymi je w ciało stałe. Dlatego płyty lateksowe są różne – mniej lub bardziej naturalne. Po drugie – udział mleczka kauczukowego w materacach, zazwyczaj jest przez Sprzedawców koloryzowany, a po trzecie – brak jest informacji, iż jest nierównomiernie rozłożony w płycie lateksu. Stąd tutaj ogromne różnice w cenach materaców. Naszym zdaniem, niewątpliwie lateks wykonany w specjalnej technologii Talalay, to najlepszy lateks na rynku. W przeciwieństwie do tańszych rozwiązań, lateks Talalay charakteryzuje się bardzo dużą przewiewnością i wytrzymałością.

Dużym nadużyciem jest też twierdzenie, iż lateks jest materiałem antyalergicznym. Z pewnością jest materiałem antybakteryjnym, ze względu na swoją jałową strukturę, ale nie antyalergicznym. Zawiera bowiem białka, które mogą być dla człowieka alergenem. Stąd zalecamy ostrożność w stosowaniu materaców lateksowych dla dzieci.

Lateks za to charakteryzuje się przede wszystkim wysoką elastycznością punktową. Doskonale potrafi się dostosować do nierówności naszego ciała. Jest naturalnie antybakteryjny, bardzo wytrzymały. Doskonale współpracuje zarówno z pianami, jak i samodzielnie. Stanowi doskonałe uzupełnienie dla sprężyn.

Szukasz materaca dla alergika? Poczytaj o tym tutaj, w artykule Materac dla alergika

 

Przeczytaj także:

Materace dla małych dzieci

Relikt, czy dobór wybór – Materace sprężynowe

Materace termoelastyczne – wady i zalety

Materace hybrydowe – nowa era snu

Co to są strefy twardości w materacach

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL