Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Co to są strefy twardości materaca?

Kładąc się spać, zapewne nie zdajemy sobie sprawy, jak na nasze ciało wywiera nacisk to, na czym śpimy. I jak bardzo zróżnicowany jest to nacisk, w zależności na który fragment naszego ciała działa. Musimy sobie zdać sprawę, że zupełnie inny nacisk wywierany jest na nasze biodra i ramiona, a zupełnie inny na nogi, stopy, czy odcinek lędźwiowy. To właśnie dlatego w konstrukcjach materaców dokonano rewolucji i zastosowano ergonomiczne strefy twardości, odpowiadających anatomicznej budowie ciała. 

Co to są strefy twardości?

Strefy twardości w materacach, to ergonomiczny podział materaca na fragmenty o zróżnicowanej twardości i elastyczności punktowej, dostosowanych do konkretnych odcinków naszego ciała. Dzięki temu materac bardziej właściwie podpiera ciało na całej jego powierzchni.

Efektem zastosowania stref twardości, lub jak ktoś woli stref komfortu, jest dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała ludzkiego. Oczywiście nie jest to idealne wyjście dla każdego. Są tutaj także pewne ograniczenia. Badania nad anatomią człowieka, wskazały bowiem na pewną prawidłowość w budowie każdego człowieka. Otóż, ludzie przy wzroście pomiędzy 160 a 180 cm, różnią się przede wszystkim długością nóg. Proporcje tułowia pozostają takie same. Pozwala to na ustalenia, w jakim zakresie należy ustawić określoną twardość w materacu, aby określony fragment ciała ludzkiego znalazł się dokładnie na pożądanej dla tej części ciała twardości.

Wiąże się to więc z tym, iż osoby o wzroście do 160 cm, oraz osoby wysokie, o wzroście powyżej 180 cm, raczej powinny unikać materaców strefowanych. Dlatego właśnie nie rekomendujemy materaców strefowanych dla dzieci i młodzieży. Osoby powyżej 180 cm po prostu nie wpasowują się w wyznaczone strefy i mogą odczuwać dyskomfort podczas snu.

Ile stref twardości może posiadać materac?

Generalnie, poszukując materaca, spotkamy się z materacami jednostrefowymi, trzystrefowymi, pięciostrefowymi i siedmiostrefowymi. Taki podział wynika właśnie z badań na anatomią człowieka. Czasami marketing jednak się rozpędza i oferuje się materace, które mają więcej niż siedem stref twardości. Nie ma to jednak pokrycia w badaniach.

Materace jednostrefowe są to materace przeznaczone zazwyczaj dla osób, które powinny spać na podłożu twardym. Są to więc bardzo dobre rozwiązania dla dzieci i młodzieży, oraz dla osób o znacznej masie ciała. Materace trzystrefowe, charakteryzują się tym, iż środkowa część materaca ma wzmocnioną twardość. Takie materace mają za zadanie przede wszystkim ochronę odcinka lędźwiowego ciała, poprzez stabilizację ułożenia bioder. Z kolei materace pięciostrefowe, posiadają prócz środkowej, wzmocnionej strefy, dwie dodatkowe strefy pośrednie, odciążające biodra, a tym samym zmniejszające w tym miejscu nacisk na ciało. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem i zarazem najbardziej ergonomicznym, jest układ siedmiu stref twardości.

Siedem stref twardości, jako najbardziej ergonomicznej rozwiązanie w materacach.

Materace wykazujące ortopedyczne właściwości, zazwyczaj wykorzystują układ siedmiu stref komfortu. Wynika to z faktu, iż materace siedmiostrefowe znacznie lepiej dopasowują się do anatomicznych kształtów naszego ciała. Dzięki temu najbardziej właściwie podpierają nasze ciało na całej jego powierzchni. Jednocześnie znacznie redukują niekorzystne naciski w okolicy ramion i bioder, pozwalając się ciału bezboleśnie zapaść w materacu.

W materacach siedmiostrefowych rozróżniamy następujące strefy komfortu:

  • strefa głowy i stóp – średniotwarde strefy twardości, znajdująca się na skrajnych częściach materaca: od strony głowy i od strony nóg. Ze względu na zapewnienie odpowiedniej pracy układu krążenia, strefa ta charakteryzuje się także znikomym naciskiem na wspomniane wyżej elementy naszego ciała,
  • strefa barków i łydek – dwie twardsze strefy, odpowiedzialne za podparcie barków, ramion i łydek. Strefy te charakteryzują się też większą elastycznością punktową, aby odciążyć i rozluźnić mięśnie, zapewniając tym samym sprawny, swobodny przepływ krwi,
  • strefa ud i odcinka piersiowego – to dwie strefy o średniej twardości, zapewniające redukcję nacisków na ciało, umożliwiającej nie tylko właściwe podparcie kręgosłupa i nóg, ale także wspierające prawidłowe ukrwienie tkanek skóry,
  • strefa biodrowo-krzyżowa – to najtwardsza, najważniejsza strefa materaca, znajdująca się w samym środku materaca. Odpowiada za właściwe podparcie ciała w okolicach bioder i lędźwi. Dzięki swojej sprężystości, pozwala powierzchni materaca dokładnie wypełnić odcinek lędźwiowy. Tym samy podpiera kręgosłup na całym odcinku lędźwiowym, a biodrom umożliwia zapadnięcie się w materacu.

 

Strefy twardości a atest wyrobu medycznego.

Materace budowane w oparciu o siedem stref twardości są to zdecydowanie najbardziej ergonomiczne konstrukcje. Doskonale odpowiadają anatomii Człowieka, pozwalając na prawidłowe podparcie ciała. W zależności od tego, z czego są zrobione materace, strefy twardości uzyskujemy poprzez zastosowanie sprężyn o różnej średnicy drutu, bądź w piankach, poprzez specjalne profilowanie bloku lub nacinanie wkładu.

Znamienny jest też fakt, iż większość materaców medycznych, a więc takich które posiadają atest wyrobu medycznego, posiada właśnie tą ergonomiczną, siedmiostrefową budowę. Dlatego, jeżeli szukasz materaca dla siebie, a nie dla swojego dziecka, naprawdę warto brać je pod uwagę. Z pewnością będzie się nam znacznie lepiej spało.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj inne nasze artykuły na blogu:

Materace lateksowe – ich wady i zalety

Certyfikaty jakości w materacach

Innowacyjność materacy Sleepmed

Royal Coil – brytyjski komfort snu!

Materace nawierzchniowe – czy to ma sens?

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Czy bać się materaców dostarczanych w rolce?

Wybrać materac piankowy, czy materac sprężynowy?

Dobry materac do spania – co to znaczy?

Wybór materaca dla dwojga

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt twardy?

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt miękki?

Jakie materace kupić przy kifozie?

Jakie materace wybierać przy skoliozie?

Pozycje snu a wybór materaca

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL