Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Materace sprężynowe – relikt, czy dobry wybór?

kołdry całoroczne kołdry letnie kołdry zimowe Bossanova Notte Animex

Z pewnością każdemu z nas materac kojarzy się przede wszystkim ze sprężynami. Nie jest to dziwne, ponieważ praktycznie przez dziesięciolecia, materac faktycznie wykonywany był na bazie różnego rodzaju sprężyn. Oczywiście, były też inne wypełnienia, ale bardziej kojarzone są z siennikami. Praktycznie jednak materace piankowe to epoka XXI wieku. Wcześniejsze eksperymenty z tego typu rozwiązania, nie grzeszyły jakością. Stąd, nawet dzisiaj, ostrożnie podchodzimy do materaców piankowych, skłaniając się początkowo ku materacom sprężynowym. Niewątpliwie w dziedzinie materaców piankowych, a w szczególności ich wytrzymałości, nastąpił niebywały postęp. Dlatego dzisiaj materace sprężynowe jednak nie są już tak popularne jaki kiedyś. Materace piankowe często górują nad nimi nie tylko wytrzymałością, ale także komfortem i ergonomią. Czy to jednak oznacza, iż materace sprężynowe to relikt? Naszym zdaniem niekoniecznie…

Rodzaje materaców sprężynowych.

Materac sprężynowy, jak już sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie sprężyny. Są one wykonane z różnego gatunku stali, o różnej jego średnicy. Różnią się liczbą uzwojeń, a także metody pracy. Nie mniej pamiętać należy, iż nie jest to jedyna część materaca, a jedynie jego główny element. Sprężyna bowiem, nadaje w materacu jedynie sprężystość i elastyczność punktową, natomiast komfort tworzą pozostałe elementy. Mogą to być pianki różnego rodzaju, lateks, zdarza się wypełnienie z włókien roślinnych, oraz przekładki tapicerskie, lub tzw. siatki tapicerskie.

Generalnie, materace sprężynowe możemy podzielić na materace:

  • bonellowe,
  • kieszeniowe,
  • multipocket,
  • oraz coraz modniejsze tzw. materace hybrydowe.

Materace bonellowe

Materace bonellowe to najbardziej klasyczne materace na rynku. Zazwyczaj ich główną cechą jest niska cena zakupu. Niestety, należy się też w tym momencie liczyć z krótkim okresem użytkowania takiego materaca.

Sprężyny bonellowe, to sprężyny w kształcie elipsy, połączone ze sobą za pomocą dodatkowego drutu. Taka budowa sprężyn powoduje, iżmaterac sprężynowy popular eco ekonomiczny materac materac charakteryzuje się niedużym oporem nawet przy małym nacisku. Wraz ze wzrostem nacisku opór sprężyn staje się jednak coraz bardziej mocniejszy. Takie zjawisko nazywa się fachowo progresywnym działaniem sprężyny. Ze względu na to zjawisko, wkład ze sprężyn bonellowych jest bardzo uniwersalny. Nadaje się zarówno dla osób lekkich, jak i osób ciężkich. Dlatego sprężyny bonellowe bardzo często wykorzystywane są także w innych meblach tapicerowanych, jak narożniki, kanapy, wersalki itp.

Materace bonellowe zazwyczaj wykorzystują  poza wkładem ze sprężyn pianki PUR, lub w droższych rozwiązaniach lateks oraz kokos.

Zalety materaców bonellowych

Do zalet materaców bonellowych możemy zaliczyć:

  • niską cenę zakupu,
  • uniwersalność jeżeli chodzi o wagę Użytkownika.

Wady materaców bonellowych

Wady materaców bonellowych możemy przedstawić następująco:

  • stosunkowa niska trwałość (z pewnymi wyjątkami, np. rewelacyjna sprężyna X-Coil),
  • mała elastyczność punktowa,
  • duży, tzw. efekt fali, który utrudnia użytkowanie przez dwie osoby, szczególnie o dużych różnicach w wadze. Każdy ruch niemal natychmiast jest przenoszony na drugą osobę, poprzez falowanie sprężyn.

Materace bonellowe to generalnie przestarzała generacja materaców. Wciąż możemy je spotkać w tańszych hotelach, motelach itp., obiektach. Stanowią ekonomiczne rozwiązanie na krótki okres czasu. Nie mniej, stanowią i tak o wiele lepszą alternatywę dla zdrowego snu, niż większość tradycyjnych mebli tapicerowanych.

Materace kieszeniowe.

Materace kieszeniowe to już był zdecydowany krok ku nowoczesności, lepszej ergonomii i komfortu snu. Wkład takiego materaca stanowią kilku zwojowe sprężyny (stąd różna ich wysokość), każda zamknięta w osobnej kieszeni. Sprężyny nie są ze sobą w tym przypadku połączone, w związku z czym każda działa niezależnie od drugiej. Jest też ich znacznie więcej niż w klasycznym wkładzie bonellowym.

materac sprężynowy kieszeniowyWiększa ilość sprężyn, oraz to ich niezależne działanie powoduje znacznie większą elastyczność punktową i sprężystość. Pozwala to producentom oferować materace znacznie lepiej wspierające ciało, odciążające układ kostny i układ krążenia Człowieka. Co więcej, materace na sprężynie kieszeniowej są znacznie cichsze.

Materace kieszeniowe są nadal w powszechnym użytkowaniu. Obserwuje się nawet niejako zwiększone zainteresowanie tego typu rozwiązaniami. Oczywiście, sprężyna to nie jest cała budowa takiego materaca. Wkład ze sprężyn kieszeniowych jest najczęściej łączony z lateksem, ale także bardziej nowoczesną pianką termoelastyczną. 

Zalety materaców kieszeniowych:

  • większa elastyczność punktować materaca – więcej punktów podparcia, oznacza mniejsze naciski zwrotne na ciało,
  • minimalny efekt tzw. fali, dzięki czemu materace kieszeniowe nadają się także dla osób o dużych różnicach w masie ciała,
  • większa trwałość od rozwiązań na sprężynie bonellowej,
  • większy komfort, poprzez możliwość budowania materaców strefowanych, ergonomicznych rozwiązań dopasowujących się do ciała,
  • bardzo dobra mikrowentylacja wkładu materaca.

Wady materaców kieszeniowych:

  • większa podatność na odkształcenia niż w przypadku materaców piankowych,
  • mniejsza higieniczność wkładu,
  • absolutny zakaz wykorzystywania materaca na meblach tapicerowanych: kanapach, wersalkach, narożnikach – grozi to uszkodzeniem materaca.

Materace kieszeniowe to naszym zdaniem dobre rozwiązania do sypialni. Może nie idealne, ale z pewnością dobre. Przy dzisiejszym postępie cywilizacyjnym, materace kieszeniowe są coraz lepiej budowane. Stąd następny rodzaj materaców sprężynowych, który Państwu przedstawimy – materace multipocket, oraz materace hybrydowe. W zasadzie nie są to odrębne rodzaje materaców kieszeniowych, a jedynie ich bardziej nowoczesne wariancje.

Materace multipocket

Materace multipocket to taka wersja materaców kieszeniowych dla osób ceniących większy komfort. Ich zasadniczym wyróżnikiem jest wkład ze sprężyn, o znacznie mniejszej średnicy zwoju. Stąd automatycznie jest ich znacznie więcej. W klasycznym rozwiązaniu sprężyn jest ok. 272/m2, natomiast w przypadku sprężyny multipocket jest już ich aż 500 sztuk/m2. Większa ilość sprężyn, to oczywiście znacznie więcej punktów podparcia. A tym samym także znacznie większa elastyczność punktowa i sprężystość. Można więc powiedzieć, iż materace na sprężynie multipocket najlepiej imitują pracę nowoczesnych materaców piankowych, jeżeli chodzi o ergonomię. Z pewnością są to już znacznie droższe rozwiązania, od klasycznych materaców kieszeniowych.

Również materace multipocket prócz sprężyny, wykorzystują w swojej budowie różnego rodzaju piany, płyty lateksowe, a czasami nawet płyty kokosowe.

Materace hybrydowe.

Jak już wspominaliśmy, materace sprężynowe również ewoluują wraz z rozwojem badań i techniki. Takim przykładem są materace hybrydowe, które w swojej budowie łączą zalety sprężyny kieszeniowej, z zaletami płynącymi z nowoczesnych, ergonomicznych pianek. Są to zazwyczaj bardzo wysokie materace, o dużej sprężystości i elastyczności. Za ergonomiczne podparcie ciała odpowiadają tutaj zdecydowanie sprężyny. Natomiast komfort, oraz doskonałą adaptację powierzchni materaca do naturalnych krzywizn ciała ludzkiego, zapewniają tutaj piany – i to zarówno te wysokoelastyczne, jak i termoelastyczne. Zasadą jest iż wysokość pian, jest równa wysokości zastosowanych sprężyn. Przykładem bardzo dobrego modelu hybrydowego jest nasz materac Sleepmed Hybrid Supreme Plus. 

Podsumowanie.

Jeżeli będziemy zastanawiać się nad wyborem materaca, to oczywiście powinniśmy wypróbować także modele materaców sprężynowych. Naszym zdaniem, jeżeli nasz budżet jest stosunkowo niski, lepiej będzie skupić się na zakupie dobrego materaca kieszeniowego, niż kiepskiego materaca piankowego. Ważne, aby materac spełniała Wasze oczekiwania co do twardości, a także pasował do Waszej sylwetki. Materac bowiem, zdecydowanie musi do nas pasować, a nie my do materaca.

Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć. Dlatego przeczytajcie inne nasze ciekawe artykuły:

Sposoby na radzenie sobie z bezsennością

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Wybrać materac piankowy, czy sprężynowy?

Dobry materac do spania, co to oznacza?

Wybór materaca dla dwojga

Co zrobić, gdy materac jest zbyt twardy?

Co zrobić, gdy materac jest zbyt miękki?

Pozycja snu, a wybór materaca

Jaki duży materac kupić?

Stelaż pod materac – po co to komu?

Co to są strefy twardości w materacach?

Materac twardy, czy materac miękki?

Materace termoelastyczne – wady i zalety.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL