Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Jakie materace wybierać przy kifozie?

Jedną z wad postawy, które głębią ludzkość jest kifoza patologiczna. Jak Państwo zauważyliście nie piszemy tu tylko kifoza, ale dodajemy jeszcze przymiotnik “patologiczna”. Kifoza bowiem sama w sobie, jest naturalnym wygięciem naszego kręgosłupa. Problem pojawia się dopiero w momencie, kiedy dotyczy ona odcinka kręgosłupa, w którym nie ma prawa występować lub znacznie odbiega od normy. Jest to dosyć przykre schorzenie, które utrudnia człowiekowi w znacznym stopniu prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. My natomiast od czasu do czasu musimy się zmierzać z pytaniem naszych Klientów – jakie materace wybierać przy kifozie? I tutaj chcielibyśmy się tym bliżej zająć. 

Jakie materace wybierać przy kifozie?

Nim jednak przejdziemy do sedna tematu, musimy naświetlić Państwu co to jest kifoza patologiczna i jak bardzo jest to niebezpieczna dla zdrowia ludzkiego wada postawy.

 

Co to jest kifoza?

Kifozą określamy łukowate wygięcie kręgosłupa w kierunku grzbietu. Jeżeli umiejscowione ono jest w odcinku piersiowym oraz krzyżowym, oraz mieści się we normach, to kifozy nie określamy wtedy jako stanu chorobowego czy wadą naturalną. Jest to bowiem tzw. kifoza fizjologiczna i stanowi całkowicie naturalną i prawidłową krzywiznę. Natomiast jeżeli stwierdzamy, iż kifoza obejmuje inny odcinek kręgosłupa lub jest zbyt duże lub zbyt małe w prawidłowym miejscu jej występowania, to mówimy wtedy zdecydowanie o tzw. kifozie patologicznej.

Najczęściej spotykamy się z patologią kifozy w odcinku piersiowym. Mamy wtedy do czynienia z tzw. hyperkifozą piersiową, określaną najczęściej jako tzw. okrągłe plecy. Nie mniej, w tym odcinku kifoza przybiera różne formy deformacji. Oprócz tego, możemy także mieć do czynienia z hyperkifozą lędźwiową i szyjną.

 

Kifoza piersiowa – czym to się objawia?

jaki materac na kifozę

Sama kifoza w odcinku piersiowym nie jest niczym złym. Każdy z nas ją ma. Problem tkwi w tym, iż możemy doprowadzić się do patologicznej zmiany w tym odcinku kręgosłupa. I wtedy możemy doznawać bolesnych skutków tego zjawiska.

Ocenia się, iż prawidłowa kifoza w odcinku piersiowym odpowiada m.in. za to iż poruszamy się w pozycji pionowej. Odpowiada także za amortyzację przeciążeń kręgosłupa, prawidłowe podtrzymywanie głowy, a także zwiększa objętość klatki piersiowej. Jeżeli jednak wygięcie naszego kręgosłupa nie mieści się w przedziale 20-40 stopni, to mówimy już o patologii. Przy większym wygięciu mówimy o hyperkifozie, natomiast jeżeli jest wartość mniejsza to określamy tą wadę jako hypokifozę.

Omówienie tego tematu jest dosyć istotne, dlatego poniżej postaramy się chociaż w skrócie opisać te dwie poważne wady postawy.

 

Hyperkifoza piersiowa.

Jak już wspominaliśmy, jeżeli Wasz kręgosłup w odcinku piersiowym wygina się w kierunku grzbietu więcej niż 40 stopni, to mamy do czynienia z hyperkifozą. Możemy także się spotkać z określeniem, że ktoś ma “okrągłe plecy”. Wynika to z faktu, iż osoby cierpiące na tą wadę postawy, mają charakterystyczną, przygarbioną sylwetkę z mocno zaokrąglonymi plecami. I nie jest to problem wyłącznie estetyczny, ale przede wszystkim poważne schorzenie prowadzące do licznych komplikacji. Często wymaga także leczenia chirurgicznego. 

Jeżeli jeszcze lekceważycie ten problem, to nadmienimy iż osoba z hyperkifozą ma często problemy nawet z oddychaniem. Skutkuje to oczywiście problemami z całym organizmem. Niedotleniony organizm powoduje wtedy także problemy ze snem, pogarszające problemy ze snem. Jakby tego brakowało, człowiek który cierpi na hyperkifozę odczuwa praktycznie bezustanny ból w plecach. Ból ten powodowany jest przeciążonymi mięśniami wokół kręgosłupowymi, nienaturalnym rozciągnięciem ścięgien i struktur nerwowych. Jednym słowem, ból, ból, ból i tylko ból. Nie jest to więc nic przyjemnego dla takiej osoby. Niestety, bardzo często dochodzi tu jeszcze kwestia psychologiczna – skupianie uwagi innych osób na swojej nienaturalnej posturze, nie należy też do miłych. Szczególnie, iż osoby o słabym wychowaniu, dopuszczają się także ironicznych uwag. No cóż, ale wychowanie podobno wynosi się jednak z domu.

 Hypokifoza piersiowa.

Mniej spektakularna i widoczna jest hypokifoza piersiowa. Mamy z nią do czynienia, kiedy wygięcie kręgosłupa jest mniejsze niż 20 stopni. Mówimy wtedy, że mamy do czynienia z kifozą piersiową spłyconą i zniesioną. W pierwszym rzucie oka wydaje się, iż jest to mniej groźna odmiana kifozy patologicznej. I tak w zasadzie jest. Jednak wada ta, jeżeli nie jest leczona, może prowadzić także do poważnych powikłań ze zdrowiem. Jeżeli bowiem dojdzie do całkowitego zaniknięcia tego skrzywienia kręgosłupa, będziemy także narażeni na zbyt duże obciążenia układu ruchu. Możemy nawet doświadczyć zesztywnienia ograniczającego nasze możliwości poruszania się. Negatywnie wpływa ta wada postawy także na nasza klatkę piersiową, która spłycona może ograniczać prawidłową pracę narządów wewnętrznych – płuc i serca.

 

Kifoza szyjna.

Jeżeli obserwujecie u siebie wygięcie szyjnego odcinka kręgosłupa do tyłu, to macie do czynienia najprawdopodobniej z kifoząmaterace na kifozę szyjną. Wada ta jest bardzo częsta u osób pracujących przy biurku, przed komputerem, ale także u kierowców zawodowych. A więc u osób biernych fizycznie. Wynika to z faktu, iż osoby takie siedząc długo, utrzymują nieprawidłową postawę ciała z silnie wysuniętą głową do przodu. Nauka opisuje to zjawisko jako tzw. protrakcję.

Lekceważycie? Tak? To sobie wyobraźcie, że towarzyszy Wam ciągły ból karku, częsty ból głowy, zawroty głowy czy zaburzenia równowagi. Wyobraźcie sobie także, że coraz gorzej widzicie, z trudem obracacie głowę czy doznajcie mrowienia w kończynach, w plecach i okolicy potylicy. Z pewnością doznania te nie należą do najprzyjemniejszych. Dlatego warto zwracać uwagę na ten problem i udać się do fizjoterapeuty. Naszym zdaniem w takich przypadkach należy pomyśleć też o dopasowanej do problemu poduszki.

Zwróciliśmy wyżej na jedno ze źródeł powstawania tego schorzenia. To bowiem, w jaki sposób traktujemy swoje ciało podczas pracy, codziennego życia zależy od nas. Jednak nie zawsze jest to efekt znęcania się nas samym nad nami samymi. Są też inne przyczyny powstawania kifozy szyjnej – w tym chorobowe i psychogenne. Kifozy szyjnej możemy się także bowiem nabawić wskutek przebytych chorób, jak np. osteoroporoza czy skolioza, krzywica a nawet gruźlica. Również nasza psychika czasem ma wpływ na “hodowanie” sobie problemu. Wstyd, który powoduje taką postawę przygarbienia, stany lękowe, a nawet stany depresyjne sprzyjają powstawaniu tej wady postawy.

 

Kifoza lędźwiowa.

Kifozą lędźwiową nazywamy nienaturalne wygięcie kręgosłupa do tyłu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Wada ta powoduje duże problemy w funkcjonowaniu ważnych organów wewnętrznych człowieka, jak wątroba i żołądek. Najczęściej sami sobie ją tworzymy, poprzez nieprawidłowe siedzenie, zbyt duże pochylanie się np. nad biurkiem.

 

Jak więc materac polecamy dla osób dotkniętych kifozą patologiczną?

Każda z tych wad wymaga z pewnością przede wszystkim leczenia. Jeżeli odpowiednio wcześnie zareagujemy, to być może wzorowa współpraca z fizjoterapeutą pozwoli nam na skorygowanie tej wady i zredukowanie jej bolesnych skutków. W najgorszym wypadku, poprawę warunków życia może tu przynieść tylko interwencja chirurgiczna. Natomiast, materac podkreślamy, nie jest tu lekiem, który pomoże Wam pozbyć się problemów. Nigdy nie wierzcie, że nawet materace, które określane są przez sprzedawców jako materace medyczne, ortopedyczne czy rehabilitacyjne takie cuda czynią. Nie. Materac, odpowiednio dobrany, stanowi tutaj po prostu środek wspomagający znacznie proces rehabilitacji, element który pomaga zredukować bolesne skutki wady postawy, przedmiot który pomaga zrelaksować się mimo problemów zdrowotnych. To także rzecz, dzięki której możemy dbać profilaktycznie o nasz układ kostny, aby nie prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Ale nie jest to stanowczo lek.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

Z pewnością, zwrócić tutaj należy uwagę przy wyborze materaca, na właściwe podparcie kręgosłupa w odcinku piersiowo-szyjnym. Dlatego materac nie może być tutaj miękki. Człowiek bowiem nie może się zbytnio w materacu zapadać. Dlatego w przypadku kifozy patologicznej lepiej skupić się jest na materacach wysokoelastycznych, lateksowych. Pod pewnymi warunkami mogą to być także materac sprężynowe i termoelastyczne. Tutaj jednak bardzo łatwo o stworzenie sobie nowych problemów.

Pamiętajcie też, że czasem o wiele ważniejsze niż wybór materaca, jest tutaj dobranie odpowiedniej pozycji snu. Np. w przypadku choroby Scheuermanna musimy brać pod uwagę czy śpimy na wznak czy na boku, a nawet czy lepiej nie czujemy się w pozycji na brzuchu. Chodzi bowiem o to, aby kręgosłup znajdował się podczas snu w fizjologicznym ułożeniu. Dlatego np. w tym przypadku nie są korzystne rozwiązania wykorzystujące układ stref twardości.

Właśnie dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszym fizjoterapeutą. Nie jest bowiem możliwe, aby Sprzedawca bez wiedzy o anatomii człowieka i jednostkach chorobowych mógł Państwu dobrze tutaj doradzić. Wymaga to bowiem naprawdę olbrzymiej wiedzy. Poniżej znajdą Państwo jedynie ogólne nasze propozycje, których jednak nie należy uznawać za universum. Propozycje te bowiem są tylko wyznaczeniem ścieżki, która powinniście podążać.

 

Dlaczego materace wysokoelastyczne?

Materace wysokoelastyczne są tutaj najbardziej pewnym wyborem dla osób z kifozą patologiczną. Oferują bowiem bardzo dobrą sprężystość i elastyczność, a jednocześnie nie są zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Na rynku istnieje naprawdę wiele modeli, które są mniej lub bardziej ergonomiczne. Najlepiej jednak by było, aby były to materace tzw. jednostrefowe. Niestety, dzisiaj coraz trudniej o takie modele, ze względu na podążanie z modą przez producentów. Naszym zdaniem jednak warto zwrócić uwagę na modele polskiej marki Relaks, które oczywiście znajdziecie w naszej ofercie. Bardzo dobrym przykładem materaca produkcji tej firmy jest materac Energy Platnium, który mimo strefowania zapewnia stabilne podparcie ciała na całej linii. Materac ten będzie skutecznie wspomagał redukcję skutków kifozy patologicznej, dzięki swojej bardzo dużej elastyczności i odpowiedniej twardości. Podobnie z resztą działa inny materac tej marki – materac Active Zdrowie+. Natomiast jeżeli chodzi o inne marki materaców, to bardzo ciekawe rozwiązania oferuje również marka Hilding. Przykładem pozytywnym będzie tutaj materac Boogie.

Co z innymi materacami?

Warunkowo można by zwrócić tutaj uwagę na materace sprężynowe, a w szczególności materace hybrydowe. Niestety, ale większość materaców sprężynowych dzisiaj to materace strefowane, jednak w przypadku materaców hybrydowych jest to odczuwane w sposób bezpieczny dla osób cierpiących na kifozę patologiczną. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na materace polskiej marki Sleepmed, które oczywiście także możecie nabyć w naszym sklepie. Materace te umożliwiają bowiem częściową konfigurację twardości powierzchni spania, co pozwala lepiej dobrać materac do pacjenta.

Zdecydowanie jednak zalecamy ostrożność w kupowaniu materaców termoelastycznych. W tym przypadku bowiem, piana ta może prowadzić do pogorszenia naszego zdrowia. Warto tutaj interesować się materacami o niezbyt dużej warstwie piany visco. 2 cm warstwa takiej piany może nadać nam tutaj lepszy komfort, a jednocześnie nie powinna powodować jakichś komplikacji.

Podsumowanie

Jednak, jak już wspominaliśmy, w tym przypadku warto konsultować zakup materaca z osobami posiadającymi odpowiednią wiedzę na temat wad postawy i ich leczenia. Zapraszamy do kontaktu z nami, a jednocześnie dla tych, którzy poświęcili nam swój cenny czas, a są zainteresowani zakupem w naszym sklepie oferujemy dodatkowy rabat 5% w postaci kuponu rabatowego. Wystarczy iż podczas zakupów w polu kod rabatowy wpiszecie: KIFOZA.

Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do lektury naszych innych artykułów.

Przeczytaj także:

Jakie materace wybierać przy skoliozie?

Pozycje snu a wybór materaca

Lordoza pogłębiona – jaki materac wybierać?

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL