Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Pozycje snu, a wybór materaca

pozycje snu

Na co dzień mamy zwyczaj katować swój kręgosłup niemiłosiernie. Delikatnie rzecz ujmując, po prostu “nadwerężamy jego cierpliwość” w stosunku do nas. Uważamy również, iż jest on niezniszczalny. Nic jednak bardziej mylnego. Wcześniej, czy później da on o sobie znać. I to zazwyczaj boleśnie. Najczęściej wtedy rozpoczynamy szukanie materaca, który ma nam pomóc pozbyć się uporczywego bólu. Niestety, ale mamy dla Was trudną informację – to nie tylko materac należy zmienić. Należy także zmienić m.in. pozycję snu, bądź przynajmniej brać pod uwagę swoją ulubioną pozycję snu przy jego zakupie. Dzisiaj postaramy się Wam przedstawić, jak pozycje snu wpływają na nasz kręgosłup i ciało, oraz jak powinno dobierać się odpowiedni do tej pozycji materac. 

Pozycje snu, a wybór materaca.

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że za nasze nieprzespane noce, uczucie zmęczenia mimo długiego snu, odpowiada bardzo często wybrana pozycja snu. Co ważne, pozycja snu, ma też kolosalny wpływ na stan naszego kręgosłupa, naszej skóry, naszej odporności immunologicznej. Dlatego, osobiście radzimy przy zakupie materaca, poinformować Doradcę o tym, w jakiej pozycji śpimy. Ma to bowiem kolosalne znaczenie przy wyborze materaca.

Zanim jednak przejdziemy do sedna tematu, prześledźmy podstawowe typy przyjmowanych pozycji snu, oraz ich pozytywne i negatywne skutki.

Pozycja na brzuchu.

Przegląd pozycji spania, rozpoczniemy od najgorszej z możliwych pozycji, jaką jest pozycja na brzuchu. Czynimy to nie bez powodu. Pozycja ta bowiem, nie ma w zasadzie żadnych zalet, a jedynie liczne wady. Jest to, z naszej strony, pewna przestroga dla tych, którzy tak śpią.

Z pewnością nie lubicie takich przykrych doznań, jak ból kręgów szyjnych, drętwienie rąk, sztywność karku, sztywność odcinka szyjnego kręgosłupa. I właśnie dlatego przede wszystkim powinniście unikać spania na brzuchu. Dlaczego? Już staramy się Wam to wyjaśnić.

Dlaczego odradzamy sen na brzuchu?

sen na brzuchuŚpiąc na brzuchu nie kładziemy głowy prosto twarzą do materaca, bo byśmy się udusili. W tej pozycji wymuszamy ułożenie głowy na boku. A nasza szyja ma ograniczoną elastyczność. Posiada bowiem coś takiego, jak zakres przeciążenia, rotacji. Pozwala to nam na rozglądanie się i kontrolowanie tego, co dzieje się z naszego boku. Ten zakres pozwala nam na rotację głowy w zakresie do 80 st. Oczywiście, mamy jeszcze tzw. zakres ruchu biernego, który warunkowo pozwala nam zwiększyć ten zasięg do 90 st. Jest to jednak bufor bezpieczeństwa, którego nie wolno nadwerężać, taki swojego rodzaju hamulec bezpieczeństwa. Ten bufor wymuszamy trochę siłowo. Kiedy jednak kładziemy się do spania na brzuchu, nasza głowa jest narażona na nadmierne korzystanie z tego buforu.

Oczywiście, problemy z szyją nie pojawiają się od razu, jak tylko przyjmujemy tą pozycję snu. Jednak nagminne, codzienne spanie w tej pozycji, będzie powodowało stopniowo powstawanie mikrourazów. Ta pozycja snu niestety stopniowo i, co gorsza, nieodwracalnie, uszkadza wiązadła oraz krążki międzykręgowej odcinka szyjnego. Na dziś dzień, skutków tej pozycji snu nie da się cofnąć, a jedynie załagodzić objawy, jakie ona powoduje.

Pozycja snu na brzuchu powoduje także jeszcze jedno niebezpieczne dla naszego zdrowia zjawisko. Niemal każdy, kto śpi na brzuchu, wsuwa rękę pod głowę. Ta sytuacja powoduje, iż nasze nerwy i naczynia krwionośne które wychodzą z kręgosłupa, są skrajnie niebezpiecznie naciągnięte. Są także nieprawidłowo ułożone. Wcześniej, czy później będzie to powodowało pojawianie się promieniującego bólu szyi. Dodatkowo ciężar głowy, zakłóca pracę naczyń krwionośnych w ręce, co prowadzi do jej drętwienia i bezwładu ręki. W rezultacie dochodzi do tzw. rwy barkowej, zjawiska bardzo bolesnego i wymagającego długotrwałej rehabilitacji.

Co jeszcze powoduje pozycja snu na brzuchu?

Spanie na brzuchu to także prosta droga do choroby, popularnie nazywanej dyskopatią. Kręgosłup nie jest w stanie skompensować napięć w odcinku piersiowym. W wyniku nieprawidłowej rotacji szyi, krążki dysków w odcinku piersiowym ulegają bardzo dużym obciążeniom. W wyniku tego, wiązadła kręgosłupa nie trzymają odpowiednio układu kostnego, powodując zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Pojawia się ból między odcinkiem szyjnym, a odcinkiem piersiowym, a nawet sztywność karku. Dodatkowo objawia się to także nieprzyjemny bólem mięśni.

Spanie na brzuchu powoduje także pogłębianie się lordozy, w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Początkowo wydaje się nam to przyjemne, ale proces ten stopniowo postępuje i zmienia się w bolesne doznania. I tutaj zaznaczyć musimy, że są takie przypadki, kiedy to spanie na brzuchu może być korzystne. W niektórych przypadkach dyskopatii, fizjoterapeuci wyjątkowo zalecają spanie na brzuchu, ponieważ pomaga to zredukować problem bolesnych nacisków dysków na siebie.

Zwracamy także uwagę, że śpiąc na brzuchu narażamy naszą skórę na piersiach, twarzy na szybszy proces starzenia. Jest to spowodowane zakłóconą pracą naczyń krwionośnych, które nie są w stanie dostatecznie dotleniać skórę i tkanki miękkie.

A co ze spaniem na brzuchu na poduszce?

Są różne firmy, które reklamują iż mają poduszkę do spania na brzuchu. Mieć to może i mają, ale chyba życzą swoim Klientom jak najgorzej. Każda bowiem poduszka, przy pozycji spania na brzuchu, powoduje naruszenie buforu bezpieczeństwa naszej szyi. Wręcz pogłębia jeszcze ten problem, ponieważ to nie jest anatomiczne ułożenie głowy. Jeżeli więc śpisz na brzuchu, przynajmniej zrezygnuj z użytkowania poduszki.

Dlaczego śpimy na brzuchu?

Zazwyczaj na brzuchu śpimy, ponieważ używamy zbyt twardej powierzchni spania. Kiedy więc śpimy na boku na twardym materacu, doznajemy szybko bólu w okolic biodra. Wynika to z faktu, iż pomiędzy skórą a kością, w tym miejscu, nie ma za wiele tkanki. Do tego bardzo duże naciski, powodują iż naprawdę szybko odczuwamy ból i mimowolnie przewracamy się na brzuch. Podobnie jest, kiedy na twardym materacu śpimy na plecach. Wtedy daje nam szybko o sobie znać kość krzyżowa i łopatki, powodując punktowy, uciążliwy ból. I też przewracamy się na brzuch. Dlaczego? Dlatego, że z przodu tułowia mamy właśnie więcej tkanek miękkich, które działają tu jak amortyzator. Czujemy się wtedy po prostu bardziej komfortowo.

Co zrobić, aby nie spać na brzuchu?

Aby nie spać na brzuchu, niestety wymagana jest nasza silna wola. Po prostu musimy zmienić swoje przyzwyczajenia. I oczywiście nie czarujemy tutaj, że będzie łatwo. Warto, a wręcz należy jednak spróbować.

Proponujemy więc, kłaść się spać zawsze w pozycji na boku lub na plecach. Przyzwyczajamy w ten sposób nasze ciało do spania w prawidłowej pozycji. Jeżeli się przebudzimy, też starajmy się wrócić do pozycji snu na plecach lub boku. Oczywiście, należałoby się przyjrzeć swojemu materacowi. Na szczęście w przypadku twardych materaców, nie trzeba ich koniecznie wymieniać. Istnieją bowiem sposoby na jego zmiękczenie, jak np. nakładki na materac, czy zmiana stelaża na bardziej elastyczny. Jeżeli jednak nie wiesz, jak dobrać dla siebie materac do nowych przyzwyczajeń, możesz skorzystać z porad naszego fizjoterapeuty Krzysztofa.

 

Pozycja snu na plecach.

 

Pozycja snu na plecach z punktu widzenia naszej anatomii jest dla nas najbardziej korzystna. Jednak tylko znikoma część ludzi tak właśnie śpi. To właśnie w tej pozycji snu, ciężar ciała jest najlepiej rozłożony na całej powierzchni materaca. Dzięki temu w tej pozycji snu nie ma żadnego punktu w ciele, które byłoby nadmiernie obciążone.

W takiej pozycji nasz kręgosłup, ramiona i szyja odpoczywają. Zmniejsza się także refluks kwasowy i podatność na starzenie się skóry. Jedynym przeciwskazaniem dla tej pozycji snu, jest chrapanie. Pozycja ta bowiem zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia się dróg oddechowych, co może prowadzić do częstych epizodów bezdechu sennego.

Oczywiście, tutaj musimy też zwrócić uwagę, że istotną rolę pełni tutaj też materac i odpowiednio dobrana poduszka. Materac twardy bowiem, będzie powodował próbę “ratowania się” poprzez zmianę pozycji snu na brzuchu. Dlatego naprawdę warto pomyśleć o jego zmianie na bardziej korzystne rozwiązanie, bezpieczne dla naszych ramion i bioder. Warto więc rozejrzeć się za materacem średniotwardym, strefowanym dobranym także do naszej wagi.

 

Pozycja snu na boku.

 

Jak wykazują obserwacje naukowców, najczęstszą pozycją snu wśród ludzi jest pozycja snu na boku. Niewątpliwie jest to najbardziejspanie na boku neutralna dla naszego zdrowia pozycja snu.

Śpiąc na boku, nasze ciało układamy najczęściej w linii prostej, a ręce wzdłuż ciała. Czasami jednak śpimy, w tzw. pozycji embrionalnej, która naszym zdaniem jest mniej korzystna. Niezależnie od sposobu spania na boku, pamiętajcie jednak iż zaleca się spanie na lewym boku. Dzięki temu nasze narządy wewnętrzne nie naciskają wzajemnie na siebie i lepiej funkcjonują. Przede wszystkim nasz żołądek, który jest przemieszczającym się organem leży w swojej naturalnej pozycji, nie powodując refluksów kwasowych. Zmniejszamy tym samym uczucie zgagi.

Naszym zdaniem, pozycja snu na boku jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli nie potraficie spać na plecach. Ciało w tej pozycji otrzymuje bowiem pełne oparcie w swojej naturalnej krzywej (lordoza, kifoza, skolioza). Dzięki tej pozycji zapobiegamy bólom pleców i szyi, a jednocześnie zmniejszamy bezdech senny i chrapanie. Co więcej, polecamy tą pozycję kobietom w ciąży, która może się im wydawać mało wygodna. Może, ale jeżeli zastosujecie pomiędzy kolanami miękką poduszkę, bądź koc, zmniejszycie nacisk na biodra, odciążając uda i zmniejszycie dyskomfort w klatce piersiowej, a tym samym pozycja będzie dla Pań bardziej wygodna.

pozycja snu w ciąży

Na pewną uwagę zasługuje wspominana już pozycja embrionalna spania na boku. W tej pozycji człowiek opuszcza podbródek w dół, a nogi podciąga w kierunku klatki piersiowej. Pozycja ta jest przyjazna naszemu kręgosłupowi, ale może jednak powodować nadmierne naciski na część ciała. Może także powodować pewien dyskomfort w odcinku piersiowym. Nie mniej, jest to sprzyjająca zdrowemu snu pozycja snu.

 

Dodatkowe korzyści z lektury naszego artykułu.

A Wy jak śpicie? Zachęcamy Państwa do zadawania pytań w komentarzach. Postaramy się odpowiedzieć w miarę posiadanego czasu. Zachęcamy także do kontaktowania się z naszą firmą. To nie tylko sklep internetowy, ale także zespół profesjonalnych pracowników, z której wiedzy można korzystać. Zakup materaca będzie dla nas tylko sposobem wynagrodzenia naszych wysiłków w zapewnieniu Państwa jak najlepszych warunków snu.

A dla tych, którzy dobrnęli do końca naszego artykułu i się im spodobał, proponujemy kod rabatowy na zakup materaca lub poduszki, uprawniający do DODATKOWEGO, 5% rabatu. Wystarczy iż podczas zakupów wpiszesz kod MPE7H3A8 i cieszyć się okazją na tańszy, zdrowy sen!

Przeczytaj również:

Jaki duży materac powinniśmy kupić?

Higiena materaca – jak utrzymać go w czystości?

Materac dla seniora

Jak dbać o swój materac?

Co to są strefy twardości w materacach?

Materac twardy, czy miękki?

Jak wybrać materac

Materace dla alergików.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Jedna odpowiedź

  1. Bardzo dobry i potrzebny artykuł. Dziękuję za tę wiedzę. Będę starał się ją na sobie i Moich Najbliższych wykorzystać. Pozdrawiam Serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL