Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

wpływ kolorystyki na sen

Nieustannie zachęcamy Państwa na łamach naszego bloga i sklepu internetowego, do dbania przede wszystkim o środowisko snu. Składają się oczywiście na to materace, poduszki, stelaże, kołdry, łóżka, ale także to co nas otacza. Dlatego, dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kolorystykę sypialni. Wpływ kolorów na nasz sen bowiem jest ogromny. Niektóre barwy zdecydowanie wpływają pozytywnie na proces zasypiania, inne z kolei działają zbyt pobudzająco, aby móc zasnąć. Zapraszamy więc do lektury, szczególnie jeżeli remontujecie, lub planujecie remontować swoja sypialnię.

 

Wpływ kolorów na nasz sen

 

Faktem bezsprzecznym jest stwierdzenie, iż kolory wpływają na nasz nastrój i odczucia. Mogą oczywiście działać na nas relaksująco, poprawiając nasz humor, samopoczucie, bądź wzbudzać niepokój, czy nerwowość. Kilka lat temu, brytyjscy naukowcy z Edinburgh Sleep Centre przeprowadzili badania na populacji 2000 gospodarstw domowego i stwierdzili, iż spanie w otoczeniu nieodpowiednich barw może skrócić Wasz sen nawet o 25%! Warto więc naprawdę zastanowić się, jak dobierać kolorystykę także pod względem snu.

Jaki więc barwy sprzyjają zasypianiu?

 

żółty kolor w sypialni

Kolory wpływające niekorzystnie na proces zasypiania.

Wybierając kolor ścian naszej sypialni, często popełniamy błąd wynikający z stereotypowego myślenia. Wybieramy więc kolor biały. Nic jednak bardziej mylnego. Kolor ten bowiem zbyt bardzo kojarzy się nam z miejscem pracy, lub nieprzyjemnymi wnętrzami szpitalnymi. Dodatkowo barwa ta znacznie rozjaśnia pomieszczenie, przez co mamy problem z wydzielaniem melatoniny, która jest niezbędna w procesie zasypiania. Co ważne, wielu naukowców twierdzi, iż biel nie sprzyja też aktywności seksualnej.

Podobnie z resztą jest z kolorem czerwonym. Kojarzy się nam on wszakże z namiętnością, która najczęściej wybucha właśnie w sypialni.błękitna sypialnia Wbrew pozorom jednak, czerwień wcale nie sprzyja aktywności seksualnej. Jako dodatek, może być afrodyzjakiem, ale malowanie ścian na czerwono to nie jest najlepszy pomysł. Barwa ta bowiem, zdecydowanie wpływa na nas przytłaczająco, drażniąco, powoduje dekoncentrację a nawet nastrój agresji.

Również fiolet jest uważany za zły pomysł na kolorystykę sypialni. Ocenia się, iż działa on jeszcze bardziej negatywnie na nasz umysł, niż barwa czerwona. Działa on bowiem stymulująco na mózg, pobudzając wyobraźnię i naszą podświadomości. A tym samym znacznie utrudnia zasypianie.

Szukając pomysłu na kolor w sypialni, bardzo często kierujemy się też popularnym kolorem szarym, a nawet brązowym. Kolorystyka ta jednak jest dosyć dyskusyjna. O ile kolor szary być może jest dobry np. do małych sypialni, to już w dużych niekoniecznie. Barwa ta bowiem może działać przygnębiająco, lub, tak jak w przypadku bieli, kojarzyć się z miejscem pracy. Natomiast w przypadku barwy brązowej, zależy to od jej odcienia. Np. jasnobrązowy odcień, może działać korzystnie na nasz sen. Nadaje bowiem sypialni atmosferę przytulności, co sprzyja tak zasypianiu, jak i zbliżeniom.

Jaka więc kolorystyka sprzyja zasypianiu.

Niewątpliwie, procesowi zasypiania przede wszystkim służą odcienie beżów. Działają one bowiem uspokajająco i wprowadzają do sypialni uczucie przytulności, przyjemności. Jednak nie jest to jedyny kolor odpowiedni do sypialni, który może się części Państwa wydać po prostu nudny.

zielona sypialniaJak wykazują brytyjskie badania, o których już wyżej wspomnieliśmy, zdecydowanie na długość i jakość snu wpływa pozytywnie… barwa niebieska. Zaobserwowano w tym przypadku, iż osoby śpiące w sypialni o odcieniach barwy niebieskiej, śpią spokojniej i dłużej. Wcześniej też zasypiają. Co więcej, zaobserwowano iż organizm człowieka reaguje na kolor niebieskim spadkiem ciśnienia krwi, co zdecydowanie wpływa na szybkość procesu zasypiania.

Jeżeli jednak niebieski nie należy do Waszych ulubionych kolorów, podobne walory zaobserwowano przy stosowaniu odcieni barwy zielonej. Kojarzy się nam bowiem z zielenią drzew, trawy, a więc miejsc sprzyjających wyciszeniu, relaksowi.

Oczywiście, każdy z nas może inaczej odczuwać zastosowaną kolorystykę. Warto zwrócić tutaj uwagę, iż nie powinno się wybierać kolorów, które nie kojarzą się nam dobrze. Nawet jeżeli badania mówią, że będą najlepsze, nie koniecznie muszą działać na nas. Jednak w zdecydowanej większości, badania naukowe nie kłamią. Po prostu jesteśmy tak zbudowani, a nie inaczej i jednak nie różnimy się od siebie diametralnie. A bardzo ważne jest, aby sypialnia naprawdę sprzyjała zdrowemu, relaksującemu wypoczynkowi.

A jeżeli już wybierzecie odpowiednią dla siebie barwę sypialni, pamiętajcie iż u nas łóżka tapicerowane wybierzesz z pewnością w odpowiedniej do swoich potrzeb tkaniny.

 

Przeczytaj także:

Wybieramy nowe łóżko

Łóżko drewniane, czy łóżko tapicerowane

Pozycja snu, a wybór materaca

Co wpływa na jakość naszego snu

Sen – potrzeba, czy marnotrawienie czasu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL