Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Ergonomia pracy w biurze, a zdrowy sen

ergonomia pracy w biurze a zdrowy sen

Niejednokrotnie kontaktują się z nami w sprawie wyboru materaca osoby pracujące dużo w pozycji siedzącej, najczęściej w biurze. Niemal każdorazowy słyszymy skargi na bóle w plecach, problemy z wysypianiem się itp. Oczywiście, mamy w swojej ofercie materace, które pomogą zniwelować te problemy, ale warto jednak pomyśleć także o zlikwidowaniu przyczyn ich powstawania. Cóż bowiem, jeżeli spać będziemy na komfortowym materacu, który będzie redukował uczucie bólu? Wszakże rankiem popędzimy do pracy, gdzie pogłębimy jeszcze ten problem bardziej. Można by powiedzieć, iż jest na to sposób – nie iść do pracy. Ale niestety, szara rzeczywistość kieruje nas do pracy, ponieważ na swój materac też trzeba zarobić… Dlatego dzisiaj, postaramy się nieco wspomnieć o ergonomii pracy w biurze i jej wpływie na nasz zdrowy sen. 

Ergonomia pracy w biurze, a zdrowy sen

Zdrowy sen to niewątpliwe Święty Graal w społeczeństwie. Wraz ze wzrostem świadomości i dostępu do informacji, coraz częściej bowiem dążymy do zapewnienia sobie jak najbardziej komfortowych warunków do snu. Zdajemy sobie też sprawę, jak bardzo ważny dla naszego organizmu jest właśnie ów mityczny zdrowy sen. Niestety, zbyt często uważamy, iż odpowiada za to tylko i wyłącznie nasz materac. Oczywiście, materac ma bardzo istotną rolę w zapewnieniu odpowiedniego komfortu snu, ale nie jest uniwersalnym lekiem na nasze bolączki. Prócz wymiany materaca poświęćcie swoją uwagę także zmianom swoich nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej itp. A przede wszystkim przyjrzyjcie się ergonomii swojego miejsca pracy.

Przeczytaj także: Jak dbać o nasz kręgosłup?

Ergonomia miejsca pracy jest przedmiotem licznych badań naukowych. Wiąże się to z pojawieniem się tzw. chorób cywilizacyjnych, powstałych najczęściej na wskutek wykonywania określonej pracy. Najczęściej monotonnej, nieprzystosowanej do warunków naturalnych dla naszego ciała. Niestety, często wynika to z określonych procesów, ale często wynika z ignorowania przepisów BHP i ergonomii pracy. Dzisiaj przyjrzyjmy się więc ergonomii pracy w biurze i jej wpływowi na zdrowy sen. Tutaj bowiem możemy dokonać najwięcej pozytywnych dla siebie zmian.

Główne grzechy wobec swojego ciała podczas pracy w biurze

Jeżeli pracujecie w biurze, przed komputerem, to z pewnością doznaliście nieprzyjemnego uczucia bólu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Początkowo lekkiego, przemieniającego się jednak w ból o dużym natężeniu i coraz częstszym występowaniu. Z czego to wynika? Najczęściej z prostych przyczyn.

Przede wszystkim wynika to siedzącego trybu, jaki narzuca nam praca przy biurku. Tym bardziej, iż sama pozycja siedząca  ma negatywny wpływ na nasz kręgosłup, a dodatkowo ta pozycja wspomagana jest nieergonomicznym biurkiem. Niestety, ale podczas projektowania współczesnych biur, zbyt często bierze górę potrzeba oryginalnego designu, nad ergonomią. W wyniku źle zaprojektowanych, ale często pięknych mebli biurowych, jest przede wszystkim nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy. Pracy, która trwa jednak kilka godzin. A obciążenie kręgosłupa w trakcie siedzenia jest o 40-90% większe niż np. podczas stania. Co nie znaczy oczywiście, iż idealnym stanowiskiem pracy jest miejsce, przy którym musimy wyłącznie stać.

Inną przyczyną powstawania bólów pleców, utrudniających prawidłowy, głęboki sen, jest już bardziej ogólny. Pracy siedzącej bowiem, nie tylko w biurze, sprzyja obniżona aktywność fizyczna. Po prostu siedzimy, pracują najczęściej tylko nasze dłonie i palce. Reszta ciała praktycznie się nie porusza. Takie zachowanie skutkuje szybko spadkiem elastyczności mięśni, układu kostnego, które często spycha nas do jeszcze mniejszej aktywności fizycznej.

Przeczytaj także: Jak aktywność fizyczna wpływa na jakość naszego snu?

Kolejnym problemem, które sprzyja także bólom w plecach, jest nieodpowiedni mikroklimat panujący w biurze. Nie ma tutaj bowiem żadnej tajemnicy, iż mikroklimat ten często wymaga dużej dozy kompromisu wśród osób pracujących. Jedno woli chłód, drugie czuje się dobrze tylko w wysokich temperaturach. Jakie to ma znaczenie? Ogromne. Często bowiem w takiej sytuacji, zaczynamy przyjmować różnego rodzaju pozy, często niezbyt dobre dla naszego kręgosłupa. Oczywiście, w większości wypadków nie ma co liczyć na indywidualne traktowanie – na osobiste biuro zasłużyć czasem trudno.

Co zrobić, aby miejsce pracy miało pozytywny wpływ na nasz zdrowy sen?

Pracując w trybie siedzącym, z nienaturalnie pochylonym ciałem nad biurkiem i komputerem, przede wszystkim nie zapominajcie o czasowej aktywności fizycznej. Warto więc robić sobie kilkuminutowe przerwy, które poświęcimy nie tylko na wypicie kolejnej kawy. Przede wszystkim po prostu przejdźmy się, wyprostujmy, a nawet przeciągnijmy. Dzięki temu nasz kręgosłup rozluźni nieco poszczególne kręgi, które przestaną na siebie zbyt mocno naciskać. Warto też rozruszać kręgi szyjne, poprzez delikatne obracanie głową. Dajmy także rozluźnić się naszym stawom, wykonując proste ćwiczenia rękoma np. zakreślając koła, dźwigając na niby ciężarki itp. To wszystko pozwoli nam zlikwidować duże napięcia mięśni, a tym samym zredukować ich naciski na naczynia krwionośne.

Dużo większym problemem jest ergonomia miejsca pracy. Zależy to bowiem od Waszego pracodawcy. Wprawdzie każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewniania ergonomicznego miejsca pracy, ale jak wiemy, przepisy przepisami a życie życiem. Dobrze jednak by było naciskać na stworzenie właśnie takiego miejsca pracy. Dzięki temu bowiem, nie wrócimy do domu, jak po ciężkiej pracy w kamieniołomach.

Aby stworzyć sobie ergonomiczne miejsce do pracy, przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie biurko i fotel. Fotel winien przede wszystkim umożliwiać regulację wysokości siedziska, oraz kąt pochylenia oparcia. Powinien więc zapewnić nam taką pozycję siedzącą, w której plecy przylegają do oparcia, stopy oparte są na podłodze, a kolana pozostają rozwarte. Krzesło powinno także dać się tak wyregulować, aby monitor komputera był ułożony na odpowiedniej dla naszych oczu wysokości. Tym samym także biurko powinno zapewniać odpowiednią powierzchnię użytkową, abyśmy podczas pracy nie czuli się jak sardynki w puszce. Podobnie jak krzesło, także biurko powinno mieć blat z możliwością regulowania jego wysokości i najlepiej także kąta pochylenia. Niestety, ale to tylko stek pobożnych życzeń. Przyglądając się bowiem nowoczesnym biurkom, nie trudno zauważyć iż większość wymusza na użytkowniku pozycję przygarbioną, ze schyloną głową. A więc taką, która będzie powodować kłopoty z naszym organizmem…

I jeszcze jedna sprawa. Zabieracie pracę ze sobą do domu? Fajnie jest sobie popracować na kanapie i łóżku? Jeżeli to robicie, to natychmiast zmieńcie ten zwyczaj. Wasze kręgosłupy, Wasze ciała odwdzięczą się Wam za tą pozytywną zmianę…

Jakie materace więc wybrać, dla cierpiących bóle kręgosłupa spowodowane pracą w biurze?

Problematyce tej poświęciliśmy już sporo uwagi w naszym artykule: Lordoza pogłębiona – jaki materac wybierać? Dzisiaj po krótce przedstawimy, która grupa materaców najlepiej będzie tutaj z nami współpracować.

Wybierając materac, pamiętajcie iż cena nie jest wyznacznikiem ergonomii. Podobnie, jak konkretna marka materaców. Nie jest bowiem, czy to będę materace Hilding, Janpol, Relaks, Magniflex czy Mollfylex. Ważne, aby były dobrane do Waszych potrzeb i problemów zdrowotnych. Nie dajcie się także łapać na marketingową pułapkę, pt. materace medyczne. Ta grupa materaców to nie są gotowe leki. Są to tylko materace, co do których nie ma wątpliwości, iż użyte w nich materiały nie szkodzą zdrowiu człowieka. Bardzo rzadko przechodzą jakieś badania kliniczne, jak np. materace Magnistretch Magniflex, a jedynie są zgłaszane w stosownym urzędzie, celem obniżenia podatku VAT. Materace tego typu też muszą być odpowiednio dobrane do naszej sylwetki oraz indywidualnych potrzeb.

Jeżeli macie problemy z bólem kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, zwróćcie uwagę przede wszystkim na materace termoelastyczne. Zazwyczaj bowiem zapewniają one najlepsze podparcie odcinka lędźwiowego. Wynika to oczywiście z ich właściwości fizyko-chemicznych. Dodatkowo piany termoelastyczne skutecznie redukuje naciski na naczynia krwionośne i nerwowe, dzięki czemu pozbywamy się bolesnych napięć. Jednak warto także przyjrzeć się materacom sprężynowym z warstwą lateksową. Szczególnie te, które wykorzystują sprężyny multipocket doskonale układają się do naszego ciała. Z kolei dla tych, którym nie odpowiada piana termoelastyczna, polecamy także niektóre materace lateksowe oraz wysokoelastyczne. Z tej ostatniej grupy, w naszym sklepie znajdziecie dwa ciekawe rozwiązania: materac Magnistretch 9 i Active Zdrowie +.

Materac Magnistretch 9

magnistretch 9 - materac dla seniorów

Ten włoski, komfortowy materac, to jeden z nielicznych modeli materaców powstałych przy udziale pracowników naukowych. Dzięki współpracy z Uniwersytetem w Saragossie, opracowano unikalny system nacięć piany, powodujących lekkie rozciąganie ciała podczas snu. Ma to na celu umożliwienie jak najlepszej regeneracji kręgosłupa. Dlatego, szczególnie w odcinku lędźwiowym materac ten potrafi naprawdę wesprzeć nas w staraniach o zdrowy, głęboki sen.

Materac ten cieszy się w naszym sklepie jedynym z największych zainteresowań. A opinie naszych Klientów o nim, dają nam pewność iż jest to materac prozdrowotny, w pełnym słowa tego znaczeniu.

 

Z polskich fabryk natomiast, ciekawym, ergonomicznym rozwiązaniem jest materac Active Zdrowie +.

materac piankowy active

Materac produkowany w Chojnicach, przez firmę Relaks polecamy z dwóch powodów: ergonomii i jakości użytych materiałów. Dzięki specjalnemu, przemyślanemu systemowi nacięć, materac jest doskonale wystrefowany. A jednocześnie zapewnia naprawdę stabilne podparcie ciała podczas snu. Profilowanie jądra materaca zapewnia także podparcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, dając poczucie odpoczynku i rozluźnienia podczas snu.

Ten rzadko spotykany materac w sklepach stacjonarnych, stanowi dowód, iż w sklepach nie zawsze możemy spotkać dobrą poradę. Nasi Klienci w salonie w Świdnicy, bardzo często wybierają właśnie ten materac, nawet jeżeli przyszli w poszukiwaniu konkretnego, konkurencyjnego modelu materaca. Często pierwszym zaskoczeniem jest jego pozorna miękkość. Jednak po ułożeniu się na nim, doznajemy uczucia pewnego, stabilnego podparcia i cudownej sprężystości. Stanowi więc on doskonałą alternatywę dla materaców termoelastycznych.

 

Jak więc ergonomia wpływa na zdrowy sen?

Zdrowy sen to nie wytwór naszej wyobraźni. To to, czego każdemu życzymy i co się każdemu należy. Nie wystarczy jednak kupić sobie materac i cieszyć się jego działaniem. Jeżeli bowiem wracamy do domu po katowaniu swojego kręgosłupa, to spokój który zapewnia materac szybko minie. I będziemy nadal przerabiać problemy z zasypianiem, odczuwać niezliczone bóle i nerwobóle, które utrudnią nam także głęboki sen. A to poprowadzi nas także do stopniowego obniżenia samopoczucia, a także samooceny. Dalej już chyba mówić nie musimy…

Zapraszamy do naszego sklepu, do kontaktu z naszym fizjoterapeutą. Staramy się niestandardowo podchodzić do każdego naszego Klienta, aby zapewnić Państwu jak najlepszą jakość Waszego snu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL