Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Jak dbać o nasz kręgosłup

kręgosłup

O naszym kręgosłupie przypominamy sobie zazwyczaj wtedy, kiedy to on przypomina nam boleśnie o swoim istnieniu. Szukamy wtedy metody na szybką poprawę sytuacji i najczęściej są to półśrodki. Może właśnie dlatego warto wprowadzić tutaj profilaktyczne działania, aby niepotrzebnie nie cierpieć? Tym bardziej, iż w dzisiejszych czasach, kiedy życie nabiera dużego tempa, jakoś zapominamy, iż nasze ciało nie jest niezniszczalne… Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przeczytacie o tym, jak powinno się dbać o swój kręgosłup…

Jak dbać o swój kręgosłup?

Jeżeli w porę się zorientowaliście, że kręgosłup jest bliski obrażenia się na nas, to już jest dobrze. Możecie jeszcze wdrożyć profilaktykę i zmienić swoje przyzwyczajenia. Jednak dużo gorzej już jest, kiedy kręgosłup sygnalizuje nam dogłębnie, iż nadwerężamy jego cierpliwości. Wtedy może być już zdecydowanie za późno na samą zmianę stylu życia, czy inne działania profilaktyczne. Dlatego ważne jest, aby uświadomić, jakie ważne funkcje pełni w naszym organizmie nasz kręgosłup.

Kręgosłup i jego rola w naszym życiu.

Kręgosłup to podstawa nie tylko naszego układu kostnego, ale przede wszystkim układu nerwowego. Stanowi on bowiem, swego rodzaju rurę, osłaniającą rdzeń kręgowy. Jednocześnie stanowi element nośny dla pozostałych kości, a przede wszystkim stabilizuje naszą sylwetkę. Składa się z 33-34 kręgów i dzieli się na odcinki:

  • szyjny,
  • piersiowy,
  • lędźwiowy,
  • krzyżowy,
  • ogonowy.

Odcinek szyjny, to najbardziej ruchome krążki kręgosłupa. Dzięki nim poruszamy głową, możemy się rozglądać itp. Kolejny odcinek, odcinek piersiowy, jest sztywniejszy, a jego poszczególne kręgi łączą się z żebrami stanowiącymi klatkę ochronną dla wewnętrznych narządów. Najważniejszym odcinkiem kręgosłupa jest jednak odcinek lędźwiowy. Odpowiada on za podtrzymanie masy ciała, przez co przyjmuje na siebie największe obciążenia. Tym samym jest najbardziej narażony na kontuzje i urazy. Odcinek krzyżowy chroni także nasza narządy wewnętrzne. Ostatni odcinek – odcinek ogonowy – to pozostałość po ewolucji. Tak w skrócie można zobrazować budowę kręgosłupa. Oczywiście, jest to układ o wiele bardziej skomplikowany, my tu jednak przedstawiamy tylko ogólną budową, aby pochylić się nad jego zdrowym, sprawnym działaniem.

Nie trzeba tutaj żadnego, specjalnego wykładu, aby uświadomić Państwu jak bardzo ważną rolę pełni nasz kręgosłup. Jednak bardzo często w salonach z materacami opowiada się, jakoby kręgosłup winien układać się w idealną linię prostą. Nic bardziej mylnego. Kręgosłup bowiem w swojej naturalnej, najlepszej pozycji, przypomina lekką literę S. Wynika to z faktu, iż jego naturalne krzywizny nazywane lordozą, kifozą i skoliozą, pozwalają mu na utrzymywanie ciała w linii prostej, poruszanie się i amortyzują wstrząsy podczas poruszania się. Dopiero odchylenia od prawidłowych krzywizn nazywamy wadami postawy.

Przyczyny bólów kręgosłupa.

Ból kręgosłupa powstaje na wskutek ścierania się chrząstek, które nie wypełniają się naturalną mazią chroniącą stawy kości przed wzajemnym zgniataniem i ścieraniem. Skutkuje to skracaniem się kręgosłupa, powstawaniem w stawach różnego rodzaju narostów w postaci wypustków, powodujących powstawaniem bólu. Inną przyczyną jest powstawanie tzw. dyskopatii, czyli przemieszczania się dysków względem siebie. Powoduje to bardzo silne bóle kręgosłupa, w efekcie uniemożliwiające nawet poruszanie się. Inną, bardzo przykrą dolegliwością jest tzw. rwa kulszowa. Chorobę tą powodują przemieszczające się dyski, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, powodujące ucisk nerwu kulszowego. Ten okropny ból, promieniuje aż do stóp, znacznie utrudniając normalne funkcjonowanie. Bardzo często jest to skutek innej, groźnej przyczyny bólu kręgosłupa, jakim jest zapalenie stawów. Zapalenie stawów kręgosłupa jest chorobą nieuleczalną, którą jedynie można spowolnić. Inną chorobą nieuleczalną, jest osteoporoza, wywoływania brakiem wapnia i witaminy D.

Na bóle kręgosłupa zazwyczaj sami sobie pracujemy. Dźwiganie dużych ciężarów, brak aktywności fizycznej, bądź jej nadmiar. Niestety, ale w dzisiejszych czasach praca za biurkiem, kierownicą samochodu, praca przy taśmie montażowej, produkcyjnej, bardzo negatywnie wpływa na nasz kręgosłup. Brak czasu, przemęczenie, czy zwykłe lenistwo, powoduje iż praktycznie całkiem rezygnujemy z aktywności fizycznej. Bardzo przykrym zjawiskiem jest szczególnie brak ruchu już w okresie dzieciństwa. Dzisiejsze dzieciaki spędzają bowiem bardzo dużo czasu przed ekranami komputera, najczęściej siedzą nieprawidłowo, w źle dobranym krześle, przy źle dobranej wysokości blatu roboczego. Do tego dochodzi nieprawidłowe odżywanie objawiające się nadwagą i otyłością. Wszystko to powoduje już na etapie wzrostu powstawanie wad postawy, które negatywnie będą odczuwalne przez ich całe dorosłe życie.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Niewątpliwie, w profilaktyce i leczeniu bólu kręgosłupa, ogromne znaczenie ma zmiana trybu życia. Po prostu nasze ciało potrzebuje ruchu, aktywności. I odżywiania zapobiegającego powstawaniu otyłości. Dlatego już na etapie wczesnoszkolnym należy dbać o gimnastykę ciała. Pozwalanie dziecku na unikanie zajęć wychowania fizycznego, to krzywdzenie własnego dziecka. Uczenie dziecka o dbanie o własne ciało poprzez gimnastykę, pozwoli w późniejszym wieku na utrzymanie trendu aktywności fizycznej. I oczywiście na unikanie kłopotów z bólem w plecach. Zwrócić tylko należy uwagę, aby w aktywności fizycznej zachować umiarkowanie. Można bowiem przeciążyć kręgosłup, co także skutkuje bólami.

kręgosłup

Nasz kręgosłup potrzebuje więc ćwiczeń, ale także rozwagi w codziennym funkcjonowaniu. Np. przy noszeniu zakupów, należy rozkładać ich ciężar na obydwie ręce, co pomaga stabilizować ciało. Podnosząc coś, pamiętajmy, aby ugiąć się w nogach i nie unosić ciężaru zginając plecy. Również wstając rano, warto się po prostu przeciągać. Nasz kręgosłup lubi po prostu to poranne rozciąganie i odwdzięczy się za to podczas poruszania się.

O czym więc trzeba pamiętać?

Po pierwsze – ćwiczyć, po drugie – zdrowo się odżywiać. Otyłość zdecydowanie nie służy zdrowiu kręgosłupa. Wybierzcie też wygodne buty – szpilki to wróg naszego kręgosłupa. Dbajcie o odpowiednie dawkowanie witamin, niezbędnych w budowie układu kostnego. I oczywiście – pomyślcie o odpowiedniej poduszce i materacu.

Pamiętajcie, aby rozmiar poduszki i jej twardość dopasować do swojej anatomii. Tak samo z resztą trzeba czynić z materacem. Dlatego nie stosujcie jednego materaca dla dorosłych, dzieci i osób starszych. Materac również trzeba dobierać do wieku użytkownika, jego budowy ciała, a w szczególności masy ciała. Odpowiednio dobrany materac zapewni prawidłowy rozwój układu kostnego Waszego dziecka, pomoże Wam zredukować uczucie bólów, korygować powstałe wady postawy, bądź skutki twardnienia układu kostnego u osób starszych. Zdajemy sobie sprawę, że łatwo się nam mówi, ale jeżeli Państwo chcecie zapewnić sobie odpowiedni dla siebie materac, zawsze możecie skorzystać z porady naszych ekspertów, w tym wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Będziemy się także starać publikować wiele porad na ten temat.

Najważniejsze, abyśmy dbali o swoje kręgosłupy, o kręgosłupy swoich bliskich. Bo zdrowie jest najważniejsze.

Przeczytaj także:

Bóle kręgosłupa

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt twardy?

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt miękki?

Jakie materace wybierać przy skoliozie?

Pozycje snu, a wybór materaca

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz sen?

Lordoza pogłębiona – jaki materac?

Co wpływa na jakość naszego snu?

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL