Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Wybrać materac piankowy, czy materac sprężynowy?

materace SleepMed

Większość z Was, stając przed wyborem materaca zazwyczaj ma dylemat na temat typu materaca. Dlatego najczęstszym pytaniem, jakie słyszymy od Was w takim momencie jest: wybrać materac piankowy, czy materac sprężynowy? Pytanie wbrew pozorom nie należy do grona tych najłatwiejszych. To bowiem, jaki materac wybierzemy wspólnie, będzie miało zdecydowany wpływ na komfort Waszego snu. Dodatkowo, zapewniamy iż nie ma prostej odpowiedzi, czy wybrać materac z pianki, czy materac ze sprężynami. Mimo, iż z pewnością usłyszycie niejednokrotnie, że tylko sprężyny, bądź iż nie ma nic lepszego niż pianka. Dlatego dzisiaj postaramy się Wam nieco pomóc w wyborze rodzaju materaca.

Wybrać materac piankowy, czy materac sprężynowy?

Bardzo często usłyszycie z ust Sprzedawców słowa krytyki na temat materaców sprężynowych. Inni z kolei będą krytykować materace piankowe. Niestety, ale często wynika to z ich niewiedzy, czasem własnych stereotypów itp. Naszym zdaniem jednak, krytyka ta jest po prostu bezcelowa. Nie ma bowiem tak uniwersalnego rozwiązania, które wskazywałoby wyższość któregoś z rozwiązań. Zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe mają swoje zalety i wady, a często ich użytkowanie zależy po prostu od solidności ich konstrukcji. Przyjrzyjmy się więc poszczególnym rozwiązaniom, nim spróbujemy wskazać teoretycznego zwycięzcę.

 

Materace piankowe – wady i zalety

Niewątpliwie w sklepach z materacami królują obecnie materace piankowe. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie. Materace takie bowiem oferują często wzorową ergonomię, którą trudno uzyskać w rozwiązaniach sprężynowych. Wbrew Waszym częstym obawom, nie są to też rozwiązania ulegające szybkiemu zużyciu. Dzięki postępowi technicznemu, dzisiejsze materace piankowe produkowane są najczęściej z wysokiej klasy pian termoelastycznych i wysokoelastycznych. Szanująca się firma stara się unikać budowania swoich materacy w oparciu o zwykłe PUR piany, które kojarzą się Wam ze słowem “gąbka”.

Sprawdź nasze materace piankowe

Zalety

Materace piankowe umożliwiają także znacznie precyzyjniejszy dobór twardości materaca do masy ciała człowieka. Uzyskuje się to przez stosowanie różnych warstw piany, a także przez stosowane nacinanie i profilowanie piany. Wykonują to także zautomatyzowane linie produkcyjne, dzięki czemu konstrukcja jest identyczna w każdym wyprodukowanym materacu danego rodzaju. Spróbujmy jednak w skrócie wyliczyć zalety stosowania tego rozwiązania:

  • bardzo wysoka elastyczność punktowa w rozwiązaniach wykorzystujących piany HR, HRC i większość pian termoelastycznych,
  • doskonałe właściwości adaptacyjne do naturalnych kształtów ciała, co pozwala na perfekcyjne podparcie m.in. kręgosłupa,
  • wysoka zdolność absorpcji wilgoci i jej wydalania z wnętrza materaca,
  • w części przypadków nowoczesnych pian także doskonała zdolność tworzenia odpowiedniego mikroklimatu snu,
  • znacznie większa wytrzymałość na odkształcenia niż w przypadku większości materaców sprężynowych,
  • możliwość sparowania materacy z stelażami regulowanymi, w tym ze stelażami elektrycznymi,
  • brak tzw. efektu fali – czyli materace tego typu nie powodują dyskomfortu jednego partnera, przy poruszaniu się drugiego na materacu.

Jak widzicie Państwo, wśród zalet nie podaliśmy wprost ergonomii materaca. Ergonomia bowiem zależy od samej metody wykonania materaca, a także od naszych indywidualnych potrzeb.

materac Levante Senactive

Wady

Mimo, iż panuje zachwyt nad materacami piankowymi, to pamiętajcie iż posiadają one też cechy ujemne. Nie są to może cechy dyskwalifikujące to rozwiązanie, ale należy na nie zwrócić uwagę przy zakupie. Mogą bowiem poważnie wpłynąć na nasze zadowolenie z zakupu nowego materaca. Dlatego pamiętajcie:

  • materace termoelastyczne działają w oparciu o temperaturę pozyskiwaną z ciała człowieka. Dlatego część z Was, szczególnie Ci, którzy cierpią na choroby układu krążenia, mogą się na nich czuć źle. Mogą doświadczyć np. uderzeń ciepła, przegrzewania się itp. zjawisk,
  • piany termoelastyczne odradzamy stanowczo dzieciakom i młodzieży. Mają bowiem negatywny wpływ na prawidłowy rozwój układu kostnego,
  • materace piankowe wymagają odpowiednio dobranego stelaża – absolutnie odradzamy użytkowanie ich np. na podłodze.

Prawda, iż tych wad jest tak mało. Dlatego często Sprzedawcy o nich zapominają. A wady te, mimo iż naprawdę dotyczą niewielu przypadków, często jednak wpływają na nasze odczucie co do komfortu. Oczywiście, pomijamy już takie kwestie jak np. uczucie zbyt dużego zapadania się w materacu, ponieważ to nie jest wina materaca, a jego nieprawidłowego doboru. Zapraszamy też do lektury naszego artykułu na temat zalet i wad materaców termoelastycznych. Będzie to doskonałe uzupełnienie wiadomości.

Materace sprężynowe – wady i zalety.

Materace sprężynowe wyparły kiedyś z naszych sypialń sienniki. I słusznie. Zapewniałby bowiem o niebo większy komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowania. Tak pozbyliśmy się bowiem z naszych łóżek uciążliwego towarzystwa mikroorganizmów. Niewątpliwie są to też sprawdzone konstrukcje, aczkolwiek nie zawsze odpowiadające potrzebom współczesnego człowieka. Ich jądrem są bowiem sprężyny różnego typu, ilości uzwojenia, grubości drutu, ale zawsze obłożone dodatkową warstwą piany, lateksu. I to w tych warstwach uzyskujemy komfort. Same sprężyny stanowią tutaj przede wszystkim warstwę nośną. Jakie więc zalety posiadają tego typu materace?

Sprawdź naszą ofertę materaców sprężynowych

Zalety

Wśród niewątpliwych zalet materaców sprężynowych zaliczymy:

  • bardzo dobre podparcie ciała na całej jego linii,
  • wysoką przewiewność wkładu sprężynowego, wzmacniającego wentylację całej konstrukcji materaca,
  • wzorcową sprężystość i, w większości wypadków, wysoką elastyczność materaca
  • często bardzo dużą wytrzymałość techniczną, jak np. w materacu Sultan Plus i sprężyn X-Coil,
  • wysoka ergonomia przy rozwiązaniach z siedmioma strefami twardości – z pewnymi wyjątkami.

Być może tych wymienionych zalet jest tutaj mało. Ale większość dodatkowych zalet wynika jednak tutaj z zastosowanej warstwy komfortowej. O tym więc decyduje grubość warstwy piany, lateksu oraz ich układu. Na to, czy będziemy zadowoleni z takiego materaca ma też wpływ zastosowana przekłada tapicerska, na której często producenci oszczędzają. Dlatego np.  warto przyjrzeć się absolutnemu hitowi ostatnich lat, jakim są materace hybrydowe.

materac ortopedyczny sprężynowy z kokosem Fandango Hilding

Wady

Niestety, materace sprężynowe to już w większości przestarzała technologia. Co nie znaczy, iż jest gorsza. Po prostu są dostępne już bardziej nowoczesne, być może nawet bardziej ergonomiczne inne rozwiązania. A my przecież dążymy do poprawy jakości swojego życia poprzez zakup materaca. Czy jednak wady materaców sprężynowych je dyskwalifikują? Przyjrzyjmy się, co zasługuje w nich na słowa krytyki.

Do wad materaców sprężynowych zaliczymy:

  • szybsze zużycie warstwy komfortowej, objawiającej się odczuwaniem sprężyn na ciele,
  • mniejsza ilość punktów podparcia niż w przypadku materaców piankowych, co skutkuje gorszym podparciem ciała na całej jego linii,
  • możliwość wydzielania dźwięków przez wkład sprężynowy,
  • pojawienie się efektu fali – w zależności od rodzaju wkładu sprężynowego – mniejszy, lub większy,
  • możliwość gromadzenia się resztek mikroorganizmów we wnętrzu materaca,

Oczywiście, trudno tutaj określić iż te wady dotyczą każdego materaca sprężynowego. Dzisiejsze materace sprężynowe bowiem, a przede wszystkim materace hybrydowe, skutecznie bronią się. Są to doskonałe rozwiązania techniczne, które spełniają swoją rolę wśród pewnej grupy osób. Z resztą, naszym zdaniem, trudno dyskwalifikować coś, co przez lata się po prostu sprawdzało. Trochę problem w tego typu rozwiązaniach wynika z faktu, iż producenci marketingowo zrezygnowali praktycznie niestrefowanych materacy sprężynowych.  Ale to już inna kwestia…

Zapraszamy też do lektury naszego artykuł na temat materaców sprężynowych.

Co więc wybrać?

Naszym zdaniem wybrać przede wszystkim to, co będzie dla nas dobre. Nie kierować się wyborem innych osób, posłuchać sugestii, ale przede wszystkim siebie. Oczywiście, materace piankowe są zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie. W większości przypadków są też o wiele bardziej ergonomiczne niż materace sprężynowe. Jednak pamiętać musicie, iż jest jeszcze coś takiego jak marketing, który zaspokaja potrzeby. Nie zawsze jest to w naszym interesie. Zwróćcie np. uwagę na fakt, iż dobry materac piankowy, to zdecydowanie większy wydatek. I nie wynika to bynajmniej z jego ergonomii, tylko po prostu z użytych w tym celu materiałów. A te bywają naprawdę kosztowne. Dlatego, kupując materac zastanówcie się, czy Wasz budżet pozwala na zakup naprawdę dobrego materaca piankowego. Takiego, który będzie dbał o Wasz komfort przez dłuższy czas. Może przy ograniczonym budżecie rozpatrzeć zakup materaca sprężynowego? Jeżeli macie wątpliwości, to pamiętajcie – możecie się zawsze z nami skontaktować, a my pomożemy.

Czy marka materaca jest istotna?

Często kierujemy się także jedynie marką producenta materaców. Oczywiście, jest to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie, ale nie jest to gwarantem dobrego zakupu. Istnieją bowiem liczne, inne rozwiązania, czasami nawet tańsze a nawet bardziej komfortowe. Warto więc porównać modele do siebie i wybrać dla siebie ten lepszy. Zwróćcie jednak uwagę, iż duży producent to większa szansa na wyegzekwowanie udzielonej gwarancji. Należy jednak zapoznać się bezwzględnie z jej brzmieniem i zasadami, aby nie czuć się później rozczarowanymi.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj także:

Co to są strefy twardości w materacach?

Jaki duży materac powinniśmy kupić?

Pozycja snu, a wybór materaca

Wybór materaca dla dwojga

Dobry materac do spania? Co to znaczy?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL