Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

wybór materaca dla dwojga

“Bo do tanga trzeba dwojga” – cała prawda o naszych relacjach, zawarta w wielkim hicie zespołu “Budka Suflera” z przed lat. Z pewnością człowiek jest istotą stadną, która łączy się w pary. Mamy po prostu potrzebę przebywania z kimś sobie bliskim. Nie ma też co ukrywać, iż najbardziej zbliżającym dwie osoby meblem w ich uroczym gniazdku jest łóżko, a ściślej rzecz biorąc materac. Jednak bardzo często dwoje ludzi różni się od siebie. Różnimy się masą ciała, wzrostem, przyzwyczajeniami. Dlatego właśnie wybór materaca dla dwojga bywa naprawdę kłopotliwy. A my dzisiaj postaramy się Wam podpowiedzieć, jak najlepiej wybrać materac dla dwojga. Nawet, jeżeli różnice są istotne. Oczywiście te cielesne, bo politycznych i światopoglądowych różnic materac raczej nie zniweluje. Albo i może zniweluje… czasami. 

 

Wybór materaca dla dwojga.

 

Kompromis. To pojęcie winno Wam przyświecać, kiedy wybieracie dla siebie i bliskiej osoby wspólny materac. Każdy z nas bowiem ma inne preferencje co do twardości, elastyczności czy nawet sprężystości materaca. Każdy z nas także ma swoją ulubioną pozycję snu, która dosyć mocno wpływa na rodzaj wybieranego materaca. Nie można także podchodzić do tego tematu, w sposób z jakim często się spotykamy podczas naszej pracy. Postawy takie, jak: “niech ona wybiera, bo ja to się wyśpię na byle czym“, “ważne, aby mąż się wysypiał, bo on ma takie problemy z kręgosłupem”, są błędnym postępowaniem. Naszym skromnym zdaniem, odpowiedni, dobry materac, winien spełniać jak największe oczekiwania obydwu stron co do komfortu snu. Szczęśliwie jednak, wybór materaców w dzisiejszych czasach jest tak duży, iż nasza profesjonalna załoga, z pewnością pomoże Państwu w odpowiednim doborze. Natomiast artykuł ten ma na celu przeprowadzić Państwa przez to “pole minowe”, jakim jest wybór materaca.

Jak przygotować się do wyboru materaca dla dwojga?

Najczęstszym błędem, jaki popełniacie podczas wybierania materaca dla dwojga, jest niewątpliwie próba wyboru materaca przez tylko jedną stronę. A w wyborze takie materaca powinniście uczestniczyć oboje. I to nie w sposób bierny, lecz zdecydowanie aktywny. Niezależnie, czy materac wybieracie w salonie stacjonarnym, czy decydujecie się na zakup internetowy, warto przed zakupem przygotować się na pytania ze strony profesjonalnych Sprzedawców.

Proponujemy więc przygotować sobie odpowiedzi na następujące pytania:

  • wzrost, oraz waga ciała obydwojga,
  • ulubione pozycje snu – każdego z osobna, bez cienia zażenowania,
  • ilość miejsca w sypialni, bądź pod jaki materac posiadacie łóżko,
  • osobiste problemy zdrowotne partnerów, zarówno jeżeli chodzi o układ kostny, jak i problemy z ciśnieniem krwi, potliwością, problemami z układem oddechowym,
  • określić osobiste preferencje, co do twardości materaca,
  • jaki rodzaj pracy wykonujemy.

I oczywiście, w konsultacjach zdecydowanie brać czynny udział we dwoje. Tym bardziej, iż wybór materaca nie tylko bywa trudny. Bywa także kosztowny. A przede wszystkim jest inwestycją w zdrowy sen, a tym samym bardziej komfortowe samopoczucie.

Dlaczego wzrost i waga ciała obydwojga jest tak ważna przy wyborze materaca?

Wiemy, iż temat masy ciała, jego budowy jest dla większości z nas wstydliwy. Wynika to przede wszystkim z braku samoakceptacji, oraz złudnego dążenia do ideałów rodem z instagrama, czy innych mediów społecznościowych. Abstrahując od tego, pamiętajcie jednak, iż żaden profesjonalny Sprzedawca nie ocenia wyglądu swojego Klienta. Jeżeli jest inaczej, to natychmiast należy poszukać innego sklepu. Pytania o budowę ciała, mają tutaj na celu jedynie ustalić w jakim kierunku musimy skierować nasze poszukiwania. A więc odpowiedzieć sobie, czy będzie tutaj dobrym wyborem materac sprężynowy np. z lateksem. Czy może lepiej wybrać będzie materac termoelastyczny, czy materac wysokoelastyczny. A wszystko to po to, abyście spali na czymś, co nie będzie Wam szkodziło.

Przeczytaj także: Co to są strefy twardości w materacach?

Zwróćcie tutaj uwagę, iż np. waga ciała jest istotną informacją, jak twardy materac musicie wybrać. Wprawdzie firmy tutaj próbują jakoś to usystematyzować, poprzez stosowanie różnych znaczników twardości z indeksem H, lub gwiazdkami, ale pamiętajcie – to jest subiektywna ocena, nie żadne ustalony standard. W różnych firmach możne ten sam znacznik wskazywać na zupełnie coś innego w naszym odczuciu. Generalnie, osoba cięższa winna wybierać materac twardszy, o większej nośności, ale nie zawsze tak jest. Dodatkowo, bardzo często dwoje bliskich sobie osób różnią się znacznie masą ciała i wzrostem. W takim momencie dobór materaca często bywa kłopotliwy, ponieważ oznacza to także dwie różne koncepcje doboru materaca. Często w takim momencie warto pomyśleć o zakupie dwóch osobnych materaców (co ma oczywiście swoje wady), bądź skorzystać z oferty tzw. materaców partnerskich.

Dlaczego wzrost ma tutaj znaczenie?

Duże różnice wzrostu też stanowią kłopot w doborze odpowiedniego materaca. Bardzo często spotykamy się z parami, w których Ona ma wzrost ok. 160 cm, a On mierzy więcej niż 180 cm. W tym momencie mamy ogromny problem z doborem materaców siedmiostrefowych. W zasadzie materac taki jest dla Niej niekorzystny, a wręcz czasem szkodliwy. Natomiast dla Niego też nie koniecznie jest idealny. Do tego, osoby bardzo wysokiej często potrzebują niestandardowej długości materaca, co dodatkowo komplikuje wybór materaca. Nie mniej, na każdy problem znajdzie się też rozwiązanie. Ważne, aby do każdego przypadku podchodzić w sposób indywidualny. Dlatego nie znajdziecie tutaj porady typu – ten materac jest uniwersalny i pasuje każdemu.

Ulubione pozycje snu? Dlaczego pytamy?

Nie można przejść też obojętnie wobec naszych przyzwyczajeń. Oczywiście, jeżeli słyszymy iż ktoś śpi na brzuchu, to staramy się zachęcić do zmiany tej pozycji snu. Jest bowiem ona bowiem częstym źródłem problemów z kręgosłupem. Natomiast, jeżeli np. jedno lubi spać na plecach, a drugie na boku w pozycji embronialnej, to jest dla nas sygnał iż potrzebujecie dwóch różnych twardości. A w połączeniu tego problemu z budową i masą ciała, problem jest murowany.

Przeczytaj także: Pozycje snu na wybór materaca

Musimy w takim przypadku dążyć do dobrania takiego materaca, który z jednej strony pozwoli na zagłębienie się ramion i bioder, a jednocześnie zapewni stabilne podparcie ciała. I to dla każdego odpowiednio. Tutaj np. często spełniają swoją rolę np. materace termoelastyczne. Oczywiście o odpowiedniej gęstości i elastyczności, dobranej do użytkowników. Często z kolei dyskwalifikuje ten problem materace sprężynowe. Jest to spowodowane problemem ich wrażliwości na zmianę pozycji snu. Po prostu sprężyny wpadają wtedy w tzw. efekt fali – poruszenie się jednej osoby, odczuwa natychmiast druga osoba. A to może prowadzić do zakłóceń w prawidłowym przebiegu snu.

Ile miejsca możemy przeznaczyć na nasz materac?

Oczywiście, tutaj chodzi nam o ustalenie jak duży może być materac. Zdecydowanie bowiem, im większy (szerszy) kupimy materac, tym większy komfort snu będziecie mieli indywidulanie dla siebie. Optymalnie byłby to materac o powierzchni 180×200. Daje to bowiem wystarczającą przestrzeń do snu dla jednej osoby. Natomiast wiadomo nam, iż nie każdy może sobie na to pozwolić i czasem po prostu wejdzie tylko materac o powierzchni np. 140×200.

Pytanie jest też tutaj o tyle zasadne, iż np. niektóre wymiary materaców eliminują możliwość zastosowania materaca partnerskiego. W zasadzie materaców takich nie produkuje się dla wymiarów mniejszych niż 140×200. A naszym zdaniem, również w przypadku rozmiaru 140×200 nie jest to najlepszy pomysł. Uzyskujemy tutaj bowiem bardzo małą powierzchnię snu dla jednej osoby, a w przypadku materaców partnerskich, nie wchodzi w rachubę iż jedno zajmuje więcej miejsca niż drugie. Po prostu na środku możemy odczuwać w tym momentu duży dyskomfort podczas snu.

Problemy zdrowotne.

Tak, jak temat budowy i masy ciała, problemy zdrowotne czasami bywają wstydliwe. Nie mniej, podczas zakupu materaca nie należy ich zatajać. Należy wręcz je precyzować. Oczywiście, przede wszystkim te związane z układem kostnym i układem ruchu. Jednak, przy wyborze materaca warto też wspomnieć o innych jednostkach chorobowych, jak np. nadciśnienie, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego typu astma. Dlaczego? Istnieje co najmniej klika powodów.

Przeczytaj także: Materace termoelastyczne – wady i zalety

Po pierwsze – w przypadku nadciśnienia, raczej proponujemy unikać materaców termoelastycznych. Mogą one bowiem powodować uczucie gorąca, a tym samym wzmacniać dyskomfort, jaki wprowadza do naszego życia sama choroba. Dodatkowo, jeżeli chorujecie na choroby układu krążenia, materac zdecydowanie nie może powodować ucisków na ciało. Powoduje to bowiem zaburzenia w pracy układu krwionośnego, co normalnie nie jest pożądane, a już w przypadku problemów zdrowotnych absolutnie nie wskazane. Z kolei w przypadku chorób układu oddechowego, należy zwracać uwagę na materiały z których są wykonane materace. Zdecydowanie warto wtedy przyjrzeć się materacom z atestem AEH+ (np. materace Sleepmed), CertiPUR, a także GOTS. Będzie wtedy mieli pewność, iż materac ten w żaden sposób nie działa negatywnie na zdrowie Waszego układu oddechowego.

Przeczytaj także: Certyfikaty jakości w materacach

Wbrew pozorom, a raczej wbrew obiegowej nazwie, tzw. materace medyczne nie są też lekarstwem na nasze bolączki. Kupno takiego materaca bez refleksji, a tym samym także bez profesjonalnego doradztwa, może wręcz zaszkodzić. Materace z atestem wyrobu medycznego nie są to bowiem leki, a jednie środki profilaktyczne i wspomagające prawidłowy proces leczenia. Odpowiednio dobrane do schorzenia, pozwalają szybciej zredukować przykre objawy problemów z kręgosłupem, ale ich nie usuwają. Dlatego zdecydowanie zalecamy kontakt np.  z naszym fizjoterapeutą, celem odpowiedniego ich dobrania. Pamiętajcie Państwo także, iż nie ma takiego czegoś, jak materac ortopedyczny czy materac rehabilitacyjny. To spore nadużycie, a od ponad roku prawnie zabronione do określania materaców.

Przeczytajcie także:

Jakie materace wybierać przy kifozie

Jakie materace wybierać przy skoliozie

Lorodza pogłębiona – jaki materac wybierać?

 

Osobiste preferencje, co do twardości materaca.

W większości wypadków, zmiana twardości materaca na prawidłowo dobrany przez profesjonalistów wpływa pozytywnie na zdrowie człowieka. Jednak niebywała jest siła przyzwyczajeń. Z resztą, samo określenie “twardy materac” to pojęcie pejoratywne. Dla każdego bowiem może znaczyć coś zgoła innego. Dlatego osobiście podchodzimy z rezerwą do oznaczeń producentów, co do twardości materaca.

Jednak nasze doświadczenie zawodowe podpowiada nam, iż siła przyzwyczajeń ludzkich jest nie do przecenienia. Dlatego warto określić sobie twardość na której po prostu lepiej się czujemy. Podczas obsługi stacjonarnej w naszym sklepie staramy się zawsze z Klientem najpierw określić, co rozumie przez słowo twardy materac. I czasem okazuje się, że twardy dla Klienta, to dla nas materac średniotwardy. Pamiętajcie przy tym, że wybieracie materac jednak dla dwojga. Jeżeli więc dla jednej z osób jest to np. materac zbyt twardy, to zdecydowanie proponujemy zawarcie kompromisu, bądź zakup odpowiedniego materaca partnerskiego.

Natomiast zdecydowanie nie ukrywajcie swoich preferencji co do twardości materaca. Przynajmniej u nas musicie się liczyć wtedy z pytaniem, dlaczego chcecie taką twardość. Staramy się bowiem profesjonalnie doradzać naszym Klientom, a nie sprzedawać po najniższej linii oporu. Zbyt twardy materac bowiem może Wam po prostu szkodzić. Podobnie zresztą zbyt miękki materac. Warto też podzielić się z nami informacją na czym dotychczas spaliście. Jeżeli bowiem np. spaliście na twardej, wysłużonej wersalce, a teraz naczytaliście się, jak dobrze jest posiadać materac termoelastyczny, to pierwsze noce mogą być dla Was katorgą. Podpowiemy wtedy, jak przyzwyczaić dla swojego dobra swoje ciało do zakupionego materaca. Odpowiemy także dlaczego akurat warto.

Rodzaj wykonywanej pracy.

Tak, być może nie powinno nas to obchodzić. Ale zdecydowanie obchodzi. Praca bowiem, którą wykonujemy często ma wpływ na nasze zdrowie. I pozwala nam rozwikłać termin – bolące plecy, który macie w zwyczaju używać. A nie jest to termin zbyt precyzyjny, aby tak Wam doradzić, aby Wasze zdrowie się polepszyło.

Istnieją nawet badania naukowe, wedle których schorzenia kręgosłupa są ściśle powiązane z wykonywaną pracą. Np. problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa dotykają najczęściej kierowców zawodowych i pracowników biurowych. Zazwyczaj jest to związane z całkowitym pominięciem ergonomii w miejscu pracy. Źle dobrane biurko, fatalne (lecz designerskie) krzesło, fotel kierowcy o ograniczonej amortyzacji i regulacji, powodują u nas poważne problemy właśnie z tą częścią naszego ciała. Oczywiście, często dotyka innych grup zawodowych, w wyniku nieprawidłowego dźwigania ciężkich przedmiotów, nieprawidłowej postawy przy stanowisku pracy  itp. Jednym słowem dużo pracujemy na takie problemy. Z kolei kifoza bardzo często towarzyszy tez właśnie pracownikom biurowym, pracownikom linii produkcyjnych, podczas których dochodzi do długotrwałego, intensywnego i nieprawidłowego pochylenia ciała. Dlatego naprawdę – nie unikajcie takich tematów w kontaktach z nami. Z pewnością dzięki takiej współpracy dobierzemy Wam idealny materac. Tym bardziej, iż materac winien być dobierany do schorzeń kręgosłupa.

 

Jaki więc materac najlepiej wybrać?

Nie ma prostej odpowiedzi na takie pytanie. Łatwiej odpowiedzieć, jaki materac zdecydowanie odrzucić. Zdecydowanie bowiem nie rozpatrujcie nawet zakupu materaca bonellowego. Oczywiście, są to najtańsze rozwiązania, ale mają tak liczne wady użytkowania przez dwie osoby, iż lepiej nie ryzykować. Istnieje tutaj bowiem efekt fali, która powoduje wybudzanie się nawzajem partnerów podczas zmiany pozycji snu. Do tego dochodzi problem kiepskiej ergonomii, a także szybkiego zużywania się materaca.

Jeżeli mamy tutaj jednak wskazać, jakie materace warto wybierać, to polecamy przede wszystkim materace piankowe i materace hybrydowe. Na szczęście producenci odkryli też problem i coraz częściej oferują materace partnerskie, jak np. marka Magniflex, Materasso czy Relaks i Senactive. Warto też zwrócić uwagę na materace Sleepmed, których innowacyjna budowa pozwala zmienić twardość materaca w domu, a tym samym dobrać kompromisową wersję swojego materaca.

Zapraszamy do naszego sklepu i życzymy Państwu spokojnych, przyjemnych nocy, spędzonych na komfortowych materacach.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL