Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Aromaterapia – jak zapachy wpływają na nasz sen

Jeden ze zmysłów człowieka stanowi węch. Zmysł ten niewątpliwie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego całego organizmu. To bowiem ten zmysł podpowiada naszemu umysłowi, czy potrawa jest niezdatna do spożycia, odpowiada za odczucia przyjemności bądź nieprzyjemności, a także ostrzega nas o niebezpieczeństwie i źródle jego występowania. Właśnie z tego względu, coraz prężniej rozwija się forma medycyny alternatywnej, jaką jest aromaterapia. A biorąc pod uwagę jej efekty, chcemy tutaj Państwu podpowiedzieć, jak wykorzystać aromaterapię dla poprawy swojego snu.

Aromaterapia – jak zapachy wpływają na nasz sen

Jak już na wstępie wspomnieliśmy, aromaterapia stanowi pewną formę medycyny alternatywnej, ostatnio bardzo popularnej. Jak sama nazwa wskazuje, terapia ta wykorzystuje roślinne olejki eteryczne, które w różny sposób oddziałują na nasz nastrój, umysł, zdrowie fizyczne i funkcje poznawcze. Dodatkowo, w tej formie terapii wykorzystuje się także zioła, kadzidła, hydrozole oraz oleje kosmetyczne. Finalnie ma to na celu wpływ na cały organizm poprzez wchłanianie zapachów i substancji lotnych w nich zawartych, dla poprawy samopoczucia a nawet i zdrowia.

Formy aromaterapii

Terapię zapachami można przeprowadzić różnymi technikami. Jedno jest tylko pewne – nie należy spożywać bezpośrednio olejków eterycznych, ponieważ może to bardzo negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Olejki eteryczne należy w zasadzie aplikować na trzy sposoby:

  • poprzez inhalację,
  • wcieranie miejscowo w skórę,
  • poprzez skórę w trakcie kąpieli.

Należy jednak pamiętam o tym, iż olejki eteryczne to substancje stanowiące wysoki koncentrat wyciągów roślinnych. Ich wysokie stężenie powoduje, iż należy zachować ostrożność także przy ich wykorzystaniu. Podczas inhalacji nie powinno narażać się na dotykaniem nosem butelek z środkiem, zwracać uwagę na stopniowe, delikatne dawkowanie. Olejki eteryczne, podobnie jak leki, przedawkowane mogą nam także zaszkodzić. Tego typu rozwiązanie, bardzo często stosuje się wobec małych dzieci, a jej pozytywnych skutkach nie trzeba nikogo przekonywać.

Podczas wcierania miejscowo w skórę, również należy zachować ostrożność. A samo wcieranie wykonywać okrężnymi, wolnymi ruchami, bez wytwarzania dużego nacisku. Dzięki temu skóra stopniowo wchłonie wszystko co cenne w swoją strukturę, stopniowo rozprowadzając środek po całym organizmie.

Niewątpliwie, najbardziej popularną formą aromaterapii jest stosowanie olejków podczas kąpieli. Pozwala bowiem wodzie rozprowadzić na całym ciele niewielkie dawki olejków, a jednocześnie pozostawia na jej powierzchni długotrwały, przyjemny zapach.

Jakie są zalety stosowania aromaterapii?

Niewątpliwie, jednym z najbardziej przyjemnych i pozytywnych efektów, które uzyskujemy dzięki aromaterapii, to odprężenie ciała i redukcja np. bólu czy innej formy dyskomfortu. Aromaterapia także wykorzystywana jest w medycynie, pomagając udrożnić zatoki, leczyć choroby układu oddechowego. Ponadto pozytywnie wpływ na umysł człowieka, pozwalając mózgowi na odprężenie, ukojenie i lepszą regenerację, szczególnie podczas snu. Bez wątpienia także, aromaterapia sprzyja w nawiązywaniu znajomości, redukuje poziom stresu czy wspomaga leczenie ran.

Jakie preparaty stosować w aromaterapii?

Środek, jaki wykorzystamy w aromaterapii, powinniśmy dobierać w zależności od celu, jaki chcemy uzyskać. Np., olejki z pomarańczy, wanilii czy rumianku, świetnie sprawdzą się z rana. Pobudzą one bowiem nas do wstawania, poprawią nasz nastrój. Z kolei, wieczorem, kiedy chcemy się zrelaksować, zrzucić całodzienny stres z siebie, wybierzemy olejek lawendowy lub różany. Dzięki temu, nasz system nerwowy uspokoi się, wejdzie w fazę quasi letargu, uspokoi się nasze tętno serca, pozwalając całemu organizmowi na relaksację.

W przypadku osiągnięcia celów medycznych, np. redukcję bólu gardła, stosujemy z kolei inne wyciągi z roślin, jak np. olejek szałwiowy.

Aromaterapię możemy oczywiście stosować, używając dyfuzorów zapachu. Tego typu urządzenia, skutecznie rozprowadzają zapach po całym pomieszczeniu, a co więcej stosowanie ich w każdej części mieszkania, umożliwia nam zastosowanie różnego rodzaju zapachów. Warto nad tym rozwiązaniem się zastanowić, ponieważ emitowane substancje potrafią znacznie zmniejszyć ilość bakterii i drobnoustrojów w powietrzu.

Innym sposobem są dosyć popularne pałeczki zapachowe. Umieszczone w butelce, słoiczku z olejkiem, stopniowo uwalniają zapach i lotne substancje eteryczne do powietrza, tworząc długotrwałą aurę zapachową.

Aromaterapia w materacach

Branża produkcji materacy od lat próbuje wykorzystać olejki eteryczne w swojej produkcji. Materac bowiem, w założeniu, powinien nam pomagać pod każdym względem. Przez ostatnie lata, olejków roślinnych używano w materacach, jako substancji dezynfekującej strukturę stosowanych pian. Dzięki temu, materace tego typu są bardzo bezpiecznym miejscem snu dla alergików. Tego typu rozwiązania, znajdziecie także w naszym sklepie, np. materac Natura Plus, ale na rynku w Polsce znajdziecie także inne produkty, jak np. niektóre materace firmy Materasso.

Obecnie w branży pracuje się nad wykorzystaniem olejków eterycznych do aromaterapii w materacach. Coraz częściej wykorzystuje się piany z olejkami z eukaliptusa, aloesu, lawendy czy kwiatów pomarańczy. Bardzo często producenci wykorzystują te substancje w pokrowcach. Materace tego typu niestety, nie są najtańszym rozwiązaniem aktualnie, ale warto też rozpatrzeć ich zakup też pod tym aspektem. A my każdemu możemy polecić naszą poduszkę Infinity Natural, w której wykorzystujemy właśnie ekstrakt pozyskiwany z lawendy.

 

Przeczytaj także:

10 sposobów na udany poranek

Zaproście rośliny do swoich sypialni

Zwierzak w sypialni

Jak łagodzić skutki wiosennego przesilenia

Wpływ kolorów na nasz sen

 

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL