Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

10 sposobów na udany poranek – dobre samopoczucie na cały dzień

chronotyp poranek

Z pewnością znacie Państwo powiedzenie, iż ktoś “wstał lewą nogą”. Najczęściej taka osoba nie jest zbyt optymistycznie nastawiona tego dnia do całego otaczającego ją świata. Bardzo często także swoje kiepskie samopoczucie mocno demonstruje. Taka sytuacja nie należy do najmilszych także dla tej osoby. Oznacza bowiem brak wyspania i z pewnością także zwiększoną podatność na stres i zmniejszoną odporność immunologiczną. Dlatego zdecydowanie warto zadbać o swoje samopoczucie o poranku. A jak zapewnić sobie dobre samopoczucie na cały dzień? Jak uczynić swoje poranki przyjemnymi? Już śpieszymy doradzić Wam 10 sposobów na udany poranek. 

 

10 sposobów na udany poranek – dobre samopoczucie na cały dzień

Niestety, ale jeden ze sposobów – “nie idź do pracy” – nie będziemy tutaj polecać. Zdecydowanie bowiem lepiej jednak zmierzyć się z tym problemem, na który i tak jesteśmy do emerytury (a czasem i w tym wspaniałym okresie życia) skazani. Jednak znajdziemy wiele zmian w naszym codziennym bytowaniu, które pozwolą nam osiągnąć stan, w którym poranki będą dla nas przyjemnymi chwilami. Od tego bowiem, jak rozpoczniemy nasz dzień, będzie zależeć cały jego przebieg. I chociażby dlatego warto zadbać o swoje dobre samopoczucie o poranku.

1. Zadbaj o odpowiednią higienę snu

Niewątpliwie, jakość naszego snu, zdecydowanie wpływa na nasze poranne samopoczucie. Bez snu bowiem, nie możemy żyć tak samo, jak bez wody, tlenu i pożywienia. A jedną z najokrutniejszych tortur, jakie człowiek wymyślił wobec człowieka, jest właśnie pozbawienie go drzemka w ciągu dnia - marzenie pracowników zwiększa koncentrację wydajność podczas pracysnu. Dlatego rozpocznijcie przede wszystkim od zapewnienia sobie, jak najlepszych warunków dla snu. Z resztą naukowcy od lat nas przekonują, iż warto wprowadzić do swojego życia zasady higieny snu, aby poprawić jakość nocnego wypoczynku. Co więc robić? Otóż przede wszystkim:

  • uregulujcie tryb swojego życia, poprzez ustalenie stałej, regularnej pory zasypiania i wstawania,
  • zdecydowanie unikajcie intensywnego sztucznego światła wieczorem, ale także unikajcie ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia,
  • wprowadźcie do swojego trybu życia minimalną dawkę aktywności fizycznej przed snem – i nie chodzi o katownie się “sportem” i relacjami na Instagramie z tego wydarzenia. Wystarczy bowiem półgodzinny spacer, czy np. joga,
  • unikajcie także dłuższych drzemek w ciągu dnia,
  • ograniczcie spożywanie pokarmów tuż przed snem – tak ilościowo, jak i czasowo. Tłuszcze, węglowodany nie sprzyjają jakości snu, a także przejadanie się przed zaśnięciem. Warto np. ustalić sobie, iż kładziemy się spać 2 – 3 godziny po kolacji,
  • nie zmuszajcie się także do snu. Nie przyniesie to żadnych korzyści, a spać powinniśmy się kłaść wtedy, kiedy odczuwamy zmęczenie i senność,
  • koniecznie zrezygnujcie z wszelkich używek, przede wszystkim alkoholu, kawy i papierosów przed snem. Powoduje to bowiem zbyt duże pobudzenie organizmu.

Jak widzicie, zmiany te nic nas nie kosztują. To tylko kwestia tzw. dobrych chęci. A więc do dzieła. Pierwszy krok za nami.

2. Przygotujcie swoje sypialnie dla komfortowego wypoczynku

Aby poprawić nasze samopoczucie rankiem, należy także zadbać o miejsce w którym śpimy. Od tego bowiem, w jakich warunkach naprawdę dużo zależy. I wbrew pozorom nie chodzi tutaj o sam materac. Sypialnia to bowiem, naprawdę dużo szersze pojęcie. Dlatego przede wszystkim:

  • zadbajcie o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Abstrahując nawet od dzisiejszej sytuacji z kosztami ogrzewania, to w sypialni dla siebie samych, warto utrzymywać temperaturę w okolicy 18-21 st. C. Większe temperatury będą powodować problemy z zasypianiem, a nawet wybudzaniem. Podobnie z wilgotnością powietrza – zbyt suche powietrze powoduje problemy z oddychaniem, natomiast zbyt wilgotne może nawet powodować przegrzewanie się podczas snu,

 

  • przed snem wietrzcie sypialnię – świeże powietrze pomoże Wam szybciej zasnąć i cieszyć się zdrowym snem,

 

  • wyrzućcie z sypialni źródła światła – nasze organizmy ciężko znoszą sąsiedztwo urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło, a więc telefonów komórkowych, tabletów, komputerów, telewizorów itp.. Sypialnia to nie biuro, nie miejsce do pracy,

 

  • zaproście do sypialni rośliny produkujące w nocy tlen.

 

Niewątpliwie, wspomniany już materac, ma też tutaj bardzo duże znacznie. Odpowiednio bowiem dobrany, pomoże nam się wyspać, zregenerować w sposób maksymalny. Należy jednak tego wyboru dokonać w sposób odpowiedzialny, a więc unikać sporego marketingowego bełkotu. Nie kierujmy się więc wyłącznie marką produktu, ale przyjrzyjmy się szczegółowo jego budowie, użytym materiałom, ergonomii. Unikajmy kierowania się przy wyborze ilością lat udzielanej gwarancji, a przyjrzymy się jej jakości, zakresowi ochrony konsumenckiej. Dobierzemy odpowiednią twardość materaca do własnych, indywidualnych potrzeb, a nie ślepo wierzmy w indeksy H, gwiazdki, kropeczki, które są czyjąś subiektywną oceną. Podobnie unikajmy subiektywnych opinii innych użytkowników, ponieważ to, co dobre dla innych, nie koniecznie będzie dobrym wyborem dla nas. Zaufajmy fachowym doradcom, którzy nie skrytykują np. materaców sprężynowych, jako przeżytku, czy zło będą widzieć w materacach piankowych. Dlatego zachęcamy Was do kontaktu z naszymi pracownikami, który staną się dla Was przewodnikami w gąszczu szerokiej oferty materacy.

3. Zadbaj o miły sposób wybudzania o poranku

Można wysnuć tutaj teorię, iż odnalezienie miłego sposobu wybudzania o poranku to pusty frazes. Nic jednak bardziej mylnego. Otóż zawsze możemy spróbować zmienić sposób budzenia się, aby proces ten stał się dla nas miły. Aby budzenie się nie stanowiło dla nas przykrego doświadczenia wynikającego z obowiązku. Jak to uczynić? Czy dźwięk dzwonka budzika może stać się  dla nas przyjemnym? Gwarantujemy, iż dźwięk budzika może się stać dla nas prawdziwą przyjemnością i nie stanowić wrogiego Wam zjawiska.

Sam proces budzenia ma dla nas ogromne znacznie. Jeżeli wstaniemy otoczeni przyjemnym dźwiękiem, kojarzącym się nam z odprężeniem, radością, to z pewnością pozytywnie wpłynie to na nasze samopoczucie w ciągu całego dnia. Nie trudno bowiem zauważyć, iż ostre dźwięki dzwonka budzika lub intensywne, impulsywne sygnały płynącego z jego strony, powodują u nas gwałtowne wybudzanie, a tym samym często negatywne nastawienie do życia. Nasz organizm w takim momencie znajduje się “jedną nogą” w fazie głębokiego snu, a “drugą nogą” w świecie realnym. W tym momencie tworzymy z siebie pewnego rodzaju “zombie”, bardzo wrażliwego nerwowo na nawet drobne bodźce płynące z otoczenia. Co gorsza, w tym stanie półsnu obniżającego naszą koncentrację, wsiadamy za kierownicę pojazdów mechanicznych, nie do końca kontrolując swoje działanie. Efekt ten przypomina dosyć dokładnie stan upojenia alkoholowego, czy stan po użyciu zakazanych środków o działaniu narkotycznym. Dlatego zdecydowanie lepiej nie lekceważyć momentu wybudzania się i wprowadzić małe, drobne zmiany. Z resztą, przeprowadzono na ten temat nawet ciekawe badania naukowe na australijskim Uniwersytecie w Melbourne, którym nie będziemy tutaj Was zamęczać.

zdrowy sen w walce z infekcjami, przeziębieniami

Wracając do tematu, proponujemy zmienić dźwięk budzika na coś przyjemnego. Np. w przypadku radiobudzików ustawić jak alarm naszą ulubioną stację radiową, a przypadku smartfonów użyć jako dźwięku alarmu ulubioną melodię. Dźwięk głosu ulubionego prezentera radiowego, czy głos ulubionego wykonawcy będzie się nam przyjemnie kojarzyć i pozwoli spokojnie przejść z fazy głębokiego snu do fazy koncentracji i aktywności. Zauważcie Państwo, iż takie działanie melodii wykorzystują także twórcy reklam. I robią to właśnie dlatego, ponieważ taki poranek, kojarzy się nam z przyjemnością. My ze swej strony zwrócimy Państwu także uwagę na fakt, iż o wiele lepiej wstaje się ludziom ze wsi, w otoczeniu dźwięków Natury, niż mieszkańcowi blokowiska, usytuowanego przy ruchliwej drodze. Doskonale to bowiem obrazuje wpływ dźwięków na nasz poranek….

4. Pozytywne relacje z bliskimi

Dla zapewnienia sobie jak najbardziej przyjaznego, każdego poranka, warto zadbać o relacje z bliskimi. O wiele łatwiej bowiem rozpocząć dzień z promiennym uśmiechem, witając domowników zwykły, radosnym “Dzień dobry”, niż wprowadzać od razu nerwową atmosferę. Poranne napięcia można wszakże rozpędzić zwykłym przytuleniem bliskich. Takie zachowanie po prostu podnosi zawsze własną samoocenę i pozytywnie wpływa na nasze otoczenie. Zmniejszamy w ten sposób poziom ciśnienia krwi, a tym samym zmniejszamy poziom stresu w organizmie i znacznie uodparniamy się jego gromadzenie w ciągu dnia. Uwalniająca się wtedy oksytocyna działa także przeciwbólowo nasze organizmy, a serotonina czyni nas szczęśliwszymi.

5. Odpowiednie aromaty zapachowe kluczem do radosnego poranka

Na nasze nastawienie do życia mają także wpływ otaczające nas zapachy i aromaty. Dlatego warto pomyśleć o wprowadzeniu do swoich zwyczajów porannych elementów aromaterapii. Warto więc po przebudzeniu zastosować np. świece zapachowe, olejki eteryczne. Podobno najlepszym wyborem na radosny poranek są zapachy jałowca, bazylii czy sosny, które wpływają pozytywnie na naszą koncentrację.

Równie zbawienne oddziaływanie mają także zapachy mięty pieprzowej, eukaliptusa, rozmarynu i geranium.

W naszym wypadku skutecznym urządzeniem do aromaterapii jednak jest ekspres do kawy. Zapach tego napoju bowiem powoduje bowiem natychmiastowe uspokojenie i delikatne wybudzenie. Z resztą zapewne nie tylko u nas tak jest… Dlatego w reklamach kawy, najczęściej podkreśla się jej zapach o poranku, który dociera do naszych nozdrzy właśnie w momencie wybudzania.

6. Zadbaj o swoje ciało.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. To stare przysłowie doskonale podpowiada nam, dlaczego warto dbać o swoją poranną (i nie tylko) aktywność. Dzięki bowiem aktywności fizycznej, uwalniamy w swoim organizmie endorfiny, nazwane potocznie hormonem szczęścia. Dodatkowo wysiłek fizyczny powoduje dotlenienie organizmu, zwiększając tym samym koncentrację i odporność immunologiczną.

Oczywiście, nie oznacza to, iż musicie z rana uprawiać sport wyczynowo, czy ganiać na siłownię. Wystarczy bowiem np. wyjść z psem na spacer, uprawiać jogę, zrobić kilka skłonów itp. Ważne, aby pobudzić do pracy nasz układ krwionośny. Byłoby oczywiście dobrze, gdyby te działania trwały intensywnie od 30 do 60 minut. I warto to także zrobić dlatego, iż z rana nasz metabolizm jest o wiele bardziej wydajny, co przekłada się oczywiście na ilość spalonych kalorii. Nie mniej, nawet krótsze epizody aktywności fizycznej z pewnością pozwolą Wam na lepsze samopoczucie.

7. Czerp moc z parzenia kawy!

Nie, nie mogliśmy o tym wspomnieć. Kawa! Napój bogów. Jej zapach obudzi nawet największego śpiocha, a większość z nas z pewnością lewituje w kierunku jego źródła. Jednak, aby poprawić swój komfort o poranku warto nie tylko wypić filiżankę ulubionej kawy, ale poranna kawa radosny poranekuczynić z jej parzenia swoisty ceremoniał. Bez względu na to, czy używacie ekspresu, kawiarki czy po prostu parzycie ją tradycyjnie, spróbujcie cieszyć się samym jej przygotowaniem. Jej przygotowanie bowiem przedłuży Waszą przyjemność, która pozwoli Wam na uodpornienie się na stresujące sytuacje w ciągu całego dnia.

Kawa oczywiście działa też jako napój pobudzająco. Zwiększa koncentrację, dodaje energii. Pamiętajcie jednak o odpowiedniej dla siebie dawce kawy. Nie musimy bowiem koniecznie katować się porannym, potrójnym espresso. Jeżeli lubicie kawę z dużą ilością mleka, latte, flat white to zdecydowanie zostańcie przy tym. Kawa ma nie tylko pobudzać, ale przede wszystkim kojarzyć się z czymś przyjemnym. Tylko wtedy bowiem uzyskacie dzięki niej korzystny dla Was efekt.

8. Podstawą udanego dnia – udane, pełnowartościowe śniadanie!

Śniadanie określamy często mianem najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Daje ono bowiem naszemu organizmowi “paliwo” do aktywności. Dlatego winno ono zawierać 25-30% naszego całodziennego zapotrzebowania na kalorie. Odpowiednio zbilansowane, pomożewitamina D - zadbaj o odpowiedni poziom aby walczyć z bezsennością nam nie tylko w uzyskaniu dobrego samopoczucia, ale także wpłynie pozytywnie na naszą sylwetkę.

Pamiętajcie jednak, iż do śniadania nie powinniśmy zasiąść później, niż 2 godziny po przebudzeniu. A dodatkowo wygospodarujemy na nie nieco więcej czasu, abyśmy mogli jeść bez pośpiechu. Dobrym zwyczajem będzie także spożywanie śniadania w towarzystwie. Wpływa to bowiem pozytywnie na poziom stresu i napięć nerwowych. Dodatkowo, warto tutaj zwrócić uwagę, iż obfitość śniadania wpływa także na ilość zapotrzebowania na pokarm w ciągu dnia. Im bardziej obfite śniadanie, tym mniejsze zapotrzebowanie będziecie mieć w ciągu dnia. Należy jednak zachować przy tym zasady zdrowej diety, dostosowanej do pory roku.

9. Poranny prysznic pobudzi Was do życia

Nasze organizmy wymagają dużych ilości wody nie tylko w postaci napojów. Dlatego warto o poranku skorzystać z prysznicu. Dzięki temu bowiem uzyskamy poczucie ożywczej świeżości, a zimna woda pobudzi nasz układ krwionośny do wydajniejszej pracy. Ciepły prysznic pozwoli także uśmierzyć bóle mięśni i stawów. Z pewnością wielu z Was odczuło ten przypływ energii, orzeźwienia i wzrostu koncentracji podczas porannej kąpieli.

10. Wprowadź do swojego życia poranny rytuał

Pamiętajcie także, iż warto w swoim życiu wprowadzić pewien rytuał, a więc regulację swoich porannych zachowań. Ustalcie stałe czynności, w odpowiedniej dla siebie kolejności. Np. pobudka przy ulubionej stacji radiowej, następnie ćwiczenia, prysznic, kawa, śniadanie itp. Ważne, aby utrzymywać regularność i kolejność tych zachowań. Nawet zwyczaj czytania gazety lub książki przy porannej kawie, słuchanie radia przy śniadaniu ma ogromne znacznie dla samopoczucia.

 

Mamy nadzieję, że Wasze poranki będą przyjemne i radosne dzięki naszemu poradnikowi. Warto bowiem dbać o stan swojego organizmu o każdej porze dnia i nocy. A dzięki temu będzie się nam lepiej żyło. Czynimy to tym bardziej, iż odnosimy wrażenie iż wielcy przywódcy światowi mają ewidentnie problemy ze snem, wstawaniem. Stąd wywoływane, niepotrzebne konflikty militarne, dotykające przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy chcą żyć.

 

Warto także przeczytać inne nasze artykuły na blogu:

Znasz swój chronotyp?

Somnifobia – groźna dla Twojego zdrowia choroba

Drzemka w ciągu dnia – warto, czy nie warto?

Parasomnia – czyli nasze nocne opowieści

Zaproście rośliny do swoich sypialni – 6 naszych propozycji

Zwierzaki w sypialni

Jak łagodzić skutki wiosennego przesilenia

Sposoby na radzenie sobie z bezsennością

Nocne myszkowanie – dlaczego wybudzamy się w nocy?

Sen – cudowny lek

Fazy snu i ich znaczenie dla naszego zdrowia

Wpływ kolorów na nasz sen

Sen podczas letnich upałów

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz sen?

Sen polifazowy

Komfortowy sen w ciąży

Co wpływa na jakość naszego snu?

Sen – potrzeba, czy marnotrawienie snu?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL