Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Czy wysokość materaca ma znacznie?

czy wysokość materaca ma znaczenie

Kiedy zdecydujecie się na zakup nowego materaca, możecie się spotkać z opinią iż im wyższy materac tym lepiej. Jednak czy wysokości materaca ma znaczenie? Z pewnością tak, ale nie takie, jakie się nam prezentuje. To bowiem nie wysokość materaca decyduje o jego walorach, ale przede wszystkim materiały z który powstają. Jaki więc wpływ ma wysokość materaca? Czy należy kierować się tym czynnikiem podczas jego wyboru. O tym przeczytacie poniżej.

Czy wysokość materaca ma znaczenie?

Jedno jest pewne. Materace, które obecnie znajdują się w ofercie, bardzo często różnią się także wysokościami. Wynika to jednak bardziej z socjotechniki, ponieważ nasze umysły w tym momencie przetwarzają informację: więcej, znaczy lepiej. A tak niestety nie jest koniecznie. Owszem spotkamy się z takimi opiniami, iż im wyższy materac tym wyższy jest komfort jego użytkowania. Jednak jest to prawda tylko częściowa, zależna od wielu innych czynników. A czasami wręcz szkodliwa dla nas. Dlatego nie należy bezkrytycznie podchodzić do tego tematu i ulegać aktualnie panującym trendom.

To, jaki wysoki materac winniśmy kupić zależy bowiem od wielu aspektów. Przede wszystkim – jakie materiały zostały użyte do ich produkcji, jaka jest waga naszego ciała, a także jaka jest ulubiona nasza pozycja snu. W większości wypadków optymalną wysokością materaca będzie ok. 20-22 cm. Jednak pamiętać należy, iż dla osoby dorosłej materac nie powinien być niższy niż 18 cm. Natomiast małe dzieci i młodzież, ze względu na zazwyczaj niższą wagę ciała – mogą używać materacy o wysokości nawet 10 cm, a optymalnie 15 cm. Oczywiście, to także jest zależne od tego, w jakim wieku jest dziecko i jaką budową ciała się charakteryzuje.

Dla kogo są więc materace o dużych wysokościach?

Oczywiście, wyższy materac oferuje też wiele zalet. Taki materac może bowiem być o wiele twardszy, niż przeciętne modele materaców. Dzięki temu, osoby o wyższej masie ciała mogą spokojnie użytkować takie materace bez obawy o szybsze zużycie. Oczywiście pod warunkiem, iż użyte tutaj materiały nie są kiepskiej jakości. Polecamy wtedy materace, które oparte są na warstwach lateksu, pianek HR, a nawet sprężyn typu high pocket, jak np. materac Royal Coil King Firm. Takie materace bowiem zdecydowanie dłużej utrzymują swoją pierwotną twardość, a tym samym dłużej będą spełniać nasze oczekiwania. Jeżeli zostaną natomiast wykonane ze zwykłych pianek poliuretanowych, to tą twardością nie będziemy się cieszyć zbyt długo, a tym samym nie będziemy zadowoleni.

Pamiętajcie jednak, iż materace wyższe mogą być także znacznie bardziej komfortowe. Często bowiem są wykonywane jako wielowarstwowe konstrukcje, umożliwiające uzyskanie znacznie lepszej elastyczności i sprężystości. Pozwalają także w niektórych przypadkach, jak np. w przypadku materacy Sleepmed, sterowanie twardością materaca już w warunkach domowych.

Generalnie, materace wysokie, mają przede wszystkim uzasadnienie w łóżkach typu kontynentalnego. Tutaj bowiem spełniają swoją rolę najlepiej. Nie tylko nadają w łóżku komfort, ale przede wszystkim pięknie wyglądają.

Do cech dodatnich możemy tutaj także zaliczyć bardziej bezpieczne wstawanie z takiego materaca, a także izolację od większości od kurzu. Dlatego tego typu rozwiązania są całkiem dobrym rozwiązaniem np. dla osób starszych.

Komu nie polecamy materaca wysokiego?

Niestety, materace wyższe nie nadają się dla każdego. Należy zwrócić tutaj uwagę, iż przede wszystkim przy zakupie takiego modelu materaca, raczej powinno się unikać łóżek z pojemnikiem na pościel. Wynika to z faktu, iż materace wysokie są też dosyć ciężkie i mechanizmy unoszenia stelaża nie koniecznie muszą to wytrzymać. Bez wątpienia będzie nam także ciężko unieść taki materac do góry. Także stelaż nie powinien być najtańszy, ale przede wszystkim wykonany z solidnego drewna – najlepiej bukowego.

Zwróćcie także uwagę, iż wysoki materac oznacza znaczne przysłonięcie wezgłowia Waszego łóżka. Może to wtedy wywołać niezbyt estetyczny i funkcjonalny wygląda samego łóżka. Wysokie materace niewątpliwie bowiem kochają łózka o wysokich wezgłowiach. Innym problemem technicznym, może być wysokość samej powierzchni snu. O ile wstawanie i zsuwanie się z materaca jest jak najbardziej wskazane, to już wspinanie się na swoje łóżko do najprzyjemniejszych nie należy. Może także wtedy poszaleć nasz błędnik, utrudniając nam zasypianie.

I co najważniejsze. Wysoki materac może się okazać stanowczo dla nas za twardy, lub za miękki. A więc rośnie tutaj możliwość dokonania złego wyboru, który będzie pokutował w przyszłości. Dodatkowo pamiętajcie, iż wysokie materace są trudniejsze w obsłudze. Ich masa i gabaryty, znacznie utrudniają np. ściąganie pokrowców do prania, czy zakładanie np. prześcieradła.

Materace wysokie źle też współpracują z stelażami elektrycznymi. Często się po prostu zsuwają, niezbyt dobrze poddają się łamaniu w poszczególnych częściach, co zdecydowanie obniża komfort użytkowania stelaży.

Czy warto?

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w wysokie materace. Jak zwykle należy tu użyć określenia: “to zależy”. Należy więc zapytać siebie samego, czy potrzebujemy tak wysokiej materaca, czy będzie on spełniał nasze oczekiwania także pod względem estetyki i komfortu jego obsługi. Nie koniecznie wysokie materace zapewnią nam odpowiedni komfort, a z pewnością będą więcej kosztować. W naszej ofercie posiadamy różnego rodzaju rozwiązania. Zdecydowanie jednak staramy się dopasować materac do jego przyszłego właściciela, niż panujących aktualnie mód. Dlatego serdecznie zapraszamy także do zapoznania się z naszą ofertą, oraz śledzenia innych naszych artykułów na blogu. A wysokość materaca, dobierzemy idealną!

Przeczytaj także:

Czy bać się materacy dostarczanych w rolce?

Wybrać materac pianowy, czy materac sprężynowy?

Dobry materac do spania – co to znaczy?

Wybór materaca dla dwojga

Co zrobić, kiedy nasz materac jest zbyt twardy?

Co zrobić, gdy nasz materac jest zbyt miękki?

Pozycje snu a wybór materaca

Jaki duży materac powinniśmy kupić?

Co to są strefy twardości materaca?

Materace hybrydowe – nowa era snu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL