Sentomy

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

TWÓJ ZDROWY SEN NASZĄ MISJĄ

Nocne myszkowanie – dlaczego wybudzamy się w nocy?

nocne wybudzanie i jego konsekwencje

Prawidłowy, głęboki i spokojny, a przede wszystkim nie przerwany sen jest nam po prostu niezbędny. Nie możemy bowiem bez snu żyć, podobnie jak i bez pożywienia, wody i powietrza. Jeżeli więc często wybudzacie się podczas nocy, to nie lekceważcie tego. Możecie bowiem doprowadzić się do poważnych problemów zdrowotnych, o ile samo wybudzanie nie jest efektem tych problemów. Dlaczego wybudzamy się w nocy? Jakie groźne konsekwencje niesie to za sobą? O tym przeczytacie w naszym artykule. 

Nocne myszkowanie – dlaczego wybudzamy się w nocy?

Przyczyn problemów ze snem i częstym wybudzaniem się w nocy może być wiele. Wybudzanie to jednak może prowadzić do problemów z samopoczuciem, a także odpornością immunologiczną naszego organizmu. Oczywiście, pojedyncze wybudzenie nie stanowi dla naszego ciała żadnego problemu. Jednak kiedy wybudzamy się zbyt często, to przede wszystkim skutkuje to ze spadkiem koncentracji, wytrzymałości i rozdrażnieniem w ciągu dnia? Ogólnie możemy je podzielić na te o podłożu fizycznym, i te o podłożu psychicznym.

Przyczyny wybudzania się o podłożu fizycznym.

dlaczego budzimy się w nocy

Przyczyny fizyczne częstego wybudzania się w nocy wynikają przede wszystkim z problemów zdrowotnych, bądź doznanych kontuzji. Jeżeli bowiem odczuwamy silny ból np. w wyniku uderzenia i ostrą krawędź, to impulsy jakie otrzymuje nasz mózg z tych okolic, utrudniają nam zasypianie. Podobnie zresztą bóle mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym. Tego typu problemy jednak, tylko utrudniają nam zasypianie i dosyć szybko przemijają. Gorzej, kiedy ból jest związana z chorobą, np. rwą kulszową, nowotworami czy chorobami reumatoidalnymi. W tym momencie bowiem, nawet zmiana pozycji snu najczęściej powoduje intensyfikację bólu i poważne problemy z zaśnięciem.

Fizyczne problemy z wybudzaniem mogą być także pochodną problemów żołądkowych. Dlatego m.in. przestrzegamy zawsze przed zbyt intensywnym objadaniem się przed snem. Jednak gro tych problemów wynika m.in. z problemem zespołu jelita drażliwego czy refluksów i nadkwasoty. Szczególnie refluks żołądkowy potrafi dać się we znaki w nocy, powodując nie tylko wybudzanie się ale uporczywy kaszel.

Bardzo często wybudzamy się poprzez konieczność oddania moczu w nocy. Pojedynczy przypadek oczywiście nie stanowi tutaj problemu. Gorzej jednak, kiedy czynność ta budzi nas kilkukrotnie w nocy. Jest to bardzo ważny symptom, którego nie należy lekceważyć. Nie tylko bowiem zakłóca nasz sen, ale może to być istotna informacja o poważnych schorzeniach. Może to bowiem być objaw np. cukrzycy, kamicy nerkowej, raka prostaty czy chorób układu krążenia. Dlatego, jeżeli cierpicie na takie nocne przypadki, radzimy – przebadajcie się  pilnie. Podczas leczenia pamiętajcie także, iż zastosowane leki mogą mieć też bardzo negatywny wpływ na jakość naszego snu.

Psychiczne podłoże problemów ze snem.

Nasze problemy ze snem mają jednak najczęstsze podłoże na tle naszej psychiki. Wynika to z plagi chorób cywilizacyjnych, które drążąwybudzanie się w nocy ludzkość. Depresje, nerwice, stany lękowe, zespół stresu pourazowego to choroby, którym towarzyszy przede wszystkim bezsenność. Jednocześnie zależność bezsenności z tymi problemami zdrowotnymi jest ogromna. Brak snu, niska jego jakość, częste wybudzanie bowiem pogłębia te problemy zdrowotne maksymalnie. Nie bez powodu psychiatrzy podczas leczenia rozpoczynają od aplikacji środków nasennych. Sen bowiem jest doskonałym lekiem w tym przypadku.

Stany te wywołują przede wszystkim nie tylko przygnębienie, ale problemy z funkcjonowaniem całego organizmu. Bardzo często objawia się to poprzez przyśpieszone bicie serca, arytmię serca, bóle brzucha, uczucie napadów gorąca co z kolei skraca i spłyca nasz sen. Natomiast zdrowy, głęboki sen pozwala organizmowi na wyciszenie, uspokojenie a tym samym samoregenerację.

Nasze problemy ze snem mogą też wynikać z traumatycznych przeżyć, np. w okresie dzieciństwa. Mogą to też być przeżycia związane z pewnymi smutnymi wydarzeniami z naszego życia, jak np. śmierć bliskiej osoby. Zazwyczaj osoby takie cierpią na tzw. flashbacki bądź nadmiernej czujności. Pierwsze zjawisko często objawia się nocnymi koszmarami. Jest bowiem związane z nagłymi, silnymi wspomnieniami i emocjami. Występuje ono jednak punktowo i jest o wiele mniej groźne, niż nadmierna czujność.

Trauma i stres. Najwięksi wrogowie zdrowego snu.

Nadmierna czujność jest charakterystycznym zjawiskiem w życiu osób, które doznały traumy w dzieciństwie. Poczucie braku bezpieczeństwa, nieustanne czuwanie i obawa przed zagrożeniem, często ze strony bliskich, ma negatywne wpływ na całe życie. Osoby takie, w wieku dorosłym już, mają problemy z zasypianiem, a także szybko się wybudzają. Są ogromnie wrażliwe na wszelkie dźwięki dochodzące z otoczenia, a nawet na dotyk. W wyniku tych bodźców ich organizm potrafi nagle wydzielić ogromne ilości adrenaliny i kortyzolu, co powoduje wybudzanie się i problem z ponownym zasypianiem.

Podobnie z resztą działają na nas sytuacje stresowe, z którymi spotykamy się na co dzień. W wyniku nagromadzonych problemów tak prywatnych, jak i zawodowych, nasz mózg “pracuje” na pełnych obrotach. W wyniku tego nie wypoczywa, nie regeneruje się prowadząc do zmęczenia ogólnego całego organizmu. Spada wtedy m.in. nasza zdolność immunologiczna, a więc podatność na różnego rodzaju choroby.

Jak bronić się przed problemami ze snem?

Nie, nie napiszemy tutaj – lećcie po materac, najlepiej do nas. Oczywiście, materac, poduszka, kołdra ma ogromny wpływ na jakość snu. Jednak nawet najdroższy materac nie zdziała cudów, jeżeli nie zadbamy o higienę swojego snu. Przede wszystkim zdrowy sen nie toleruje używek typu kawa i herbata, zbyt dużej temperatury w sypialni, brak świeżego powietrza. Niezbyt dobrze toleruje też nadmierne objadanie się przed snem, ale i nadmierny wysiłek, w tym uprawianie sportu tuż przed zasypianiem. Dodatkowo, jeżeli chcecie zapewnić sobie jak najlepsze miejsce do spania, to wyrzućcie z sypialni telefon, telewizor, tablety, komputer, a nawet intensywne zegary z wyświetlaczem elektronicznym. Dzięki temu szybko poczujecie jak przyjemny może być sen i jak regeneracyjnie działa na nasz organizm. Jeżeli oczywiście wesprzecie te działania też dobrze dobranym materacem, to z pewnością będzie to już sytuacja idealna. A my, w tym nasz fizjoterapeuta, pomożemy Wam w tym doborze.

Pamiętając też, że materac to nie jest lek, doradzamy też udanie się do specjalisty od zaburzeń psychicznych. W dzisiejszych czasach jest to taki sam lekarz jak internista. A dobrze zdiagnozowane i leczone problemy o podłożu psychicznym pozwolą nam też osiągnąć stan głębokiego, spokojnego snu, którego Wam tutaj serdecznie życzymy. Materac pomoże Wam wtedy zadbać o Wasz kręgosłup, o odpowiedni relaks.

Jeżeli interesują Was podejmowane przez nas tematy, to zapraszamy także do lektury innych naszych artykułów:

Sen – potrzeba, czy marnotrawienie czasu?

Co wpływa na jakość naszego snu?

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasz sen?

Wpływ kolorów na nasz sen

Fazy snu i ich znaczenie dla naszego zdrowia

Ergonomia pracy w biurze, a zdrowy sen

Sen, cudowny lek

Uwaga – ten artykuł naprawdę warto przeczytać: Sposoby na radzenie sobie z bezsennością!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SOCIAL MEDIA

Bezpłatna konsulacja

materace oraz łóżka do sypialni

@sen_to_my

+48 661 538 405

KONTAKT@SENTOMY.PL